'فتوای محرمانه' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'فتوای محرمانه' ساخته دلناز آبادی به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

در دهه شصت خورشیدی زندان‌های ایران مملو از نوجوانان و جوانانی بود که به عنوان زندانیان سیاسی و به جرم هواداری و یا عضویت در سازمان‌ها و احزاب منتقد و مخالف حکومت ایران دستگیر شده بودند. اینها اغلب به خاطر یک هواداری ساده و سمپات بودن یا احتمالا توزیع و پخش یک نشریه و کتاب و یا درگیری در تظاهرات خیابانی و تلاش برای اقدامات تخریبی علیه حکومت، زندانی شده بودند. بسیاری از این زندانیان در سال شصت بازداشت و محاکمه شدند و سال‌های بعد را در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان بودند. از طرفی حکومت نمی‌دانست با این همه زندانی مخالف چه کند. پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل و پایان جنگ ایران و عراق توسط ایران، سازمان مجاهدین خلق ایران، در تلاش برای سرنگون کردن حکومت اسلامی به مرزهای غربی ایران حمله کرد و این بهانه‌ای شد برای حکومت تا با حکم رهبر وقت جمهوری اسلامی در حداقل زمان ممکن به صورت مخفیانه هزاران نفر از زندانیان را اعدام کند. حکومت ایران تا سال‌ها انجام چنین کاری را انکار می‌کرد، اما به تدریج و با تلاش خانواده‌های اعدام‌شدگان و کسانی که ازمهلکه مرگ جان سالم به در برده بودند، این راز افشا شد. تلاش‌های آیت‌الله منتظری قائم‌مقام رهبر وقت جمهوری اسلامی نیز که خودش در اعتراض به این اعدام‌ها با حکومت‌گران و آیت‌الله خمینی اختلاف نظر پیدا کرده بود، تصویر روشن‌تری از ماجرا و کمیته‌های مرگ به دست داد. گرچه هنوز ابعاد و گستردگی حجم این اعدام‌ها در نقاط مختلف ایران روشن نشده است. دلناز آبادی در فیلم 'فتوای محرمانه ' به سراغ کسانی رفته که آن دوران و آن شرایط را تجربه کرده‌اند.

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'فتوای محرمانه'

ویژگی فیلم

'فتوای محرمانه ' روایتی مستند و در عین حال شخصی از بازماندگان اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در ایران است. فیلم‌ساز در این فیلم سعی کرده با استفاده از گفتگو با شاهدان عینی، گفتار متن، بازسازی و استفاده از تصاویر آرشیوی استنادات کافی را برای طرح موضوع‌اش به کار بگیرد و تصویر روشنی از آن چه در زندان‌های آن دوره در ایران رخ داد را ارائه دهد. با این وجود فیلم‌ساز در بخشی از گفتار متن‌اش لحنی قضاوت‌گر دارد و با توجه به این که حکومت درباره این موضوع سکوت کرده است، داستان را از نقطه نگاه زندانیان و قربانیان سیاسی مخالف حکومت باز‌می‌گوید.

درباره کارگردان

دلناز آبادی، فیلم‌ساز ایرانی مقیم سانفرانسیسکو متولد شهر تهرانو دانش‌آموخته مهندسی نرم‌افزار از دانشگاه برکلی کالیفرنیا است. او در زمان انقلاب ۱۳۵۷در ایران دانشجوی سال اول دانشگاه تهران بود ولی پس از سرکوب گسترده فعالین سیاسی و آزادی‌خواهان شش سال پس از انقلاب از ایران گریخت و به ایالات متحده امریکا پناهنده شد. او در آنجا علاوه بر تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه از طریق یک کالج محلی و خودآموزی به آموزش فیلم‌سازی پرداخته است تا بتواند آن‌چه بر نسل او گذشته است را به تصویر بکشد. 'فتوای محرمانه' اولین فیلم نیمه بلند او است.

توضیح تصویر،

دلناز آبادی، فیلم‌ساز

مهمان برنامه

مرضیه حسنوند، فعال حقوق بشر و از خانواده زندانیان سیاسی دهه شصت ایران، متولد سال ۱۳۶۱ در اهواز است. او دانش‌آموخته علوم سیاسی دانشگاه گوتینگن آلمان است. پدرش که از فعالان سیاسی بوده، دو سه هفته پس از به دنیا آمدن او در اصفهان کشته شده است. او سپس به همراه مادرش دستگیر و شش ماه اول زندگیش را در زندان گذرانده است. بعد از آزادی به اتفاق مادرش به آلمان مهاجرت کرده‌اند. او در آلمان با زندانیان و فعالان سیاسی سابق ایران در ارتباط بوده و ضمن گفتگو با آنان در زمینه موارد نقض حقوق بشر در زندان‌های ایران فعالیت می‌کرده است.

توضیح تصویر،

مرضیه حسنوند، از خانواده زندانیان سیاسی دهه شصت ایران

گفتگوی آپارات - 'فتوای محرمانه'

گفتگوی آپارات با مرضیه حسنوند از خانواده زندانیان سیاسی دهه شصت ایران و دلناز آبادی، کارگردان درباره فیلم 'فتوای محرمانه' را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: