رضا صفایی، پرکارترین کارگردان تاریخ سینمای ایران درگذشت

رضا صفایی در کنار پوری بنایی
توضیح تصویر،

رضا صفایی در کنار پوری بنایی

رضا صفایی، فیلمساز ایرانی که با عنوان پرکارترین کارگردان تاریخ سینمای ایران شناخته می‌شود، در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

به گزارش رسانه‌های ایران آقای صفایی روز دوشنبه ۲۲ بهمن بعد از گذراندن یک دوره ابتلا به بیماری سرطان درگذشته است.

او در دوران فعالیت ۱۷ ساله خود به عنوان کارگردان در سینمای ایران، ساخت بیش از ۵۰ فیلم را در کارنامه دارد که بیشترین تعداد فیلمی است که یک کارگردان در ایران ساخته است.

آقای صفایی فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۳۷ با بازی در فیلم "چشم‌به‌راه" آغاز کرد و بعد از آن طی چند سال مسئولیت‌هایی مانند مدیریت تولید و دستیاری کارگردان را تجربه کرد.

رضا صفایی "زنگ‌های خطر"، اولین فیلم خود را در سال ۱۳۴۲ کارگردانی کرد و تا سال ۱۳۵۹ که فیلم "قیام" را ساخت در عرصه کارگردانی سینما فعال بود.

منتقدان سینما فیلم‌های آقای صفایی را در رده آثار مشهور به "فیلمفارسی" قرار داده‌اند که پیش از انقلاب ایران به فیلم‌های عموما عامه‌پسند اطلاق می‌شد.

توضیح تصویر،

رضا صفایی مشهور به ساختن فیلم‌های عامه‌پسند بود

سرعت رضا صفایی در ساخت فیلم و پایان فیلمبرداری آثارش نام او را در میان سینماگران و تهیه‌کنندگان بر سر زبان‌ها انداخته بود.

گفته می‌شود آقای صفایی ساخت فیلم "لوطی قرن بیستم" را با بازی رضا بیک ‌ایمانوردی در ۹ روز پایان داد و توانست عنوان سریع‌ترین کارگردان را در سینمای ایران به خود اختصاص داد.

او پس از انقلاب هم در سال ۱۳۷۷ سریال "شیطان‌صفتان" را برای تلویزیون ایران ساخت و دو سال بعد هم در ساخت فیلم سینمایی "لانه عقاب‌ها" شرکت داشت. گفته می‌شود او کارگردانی فیلم را بر عهده داشته اما به دلیل مخالفت مقام‌های سینمایی وقت، نام او به عنوان مشاور کارگردان ثبت شده است.

فیلم‌های "زیبای جیب‌بر"، "جاهل و رقاصه"، "جوجه فکلی" و "پسران قارون" از جمله دیگر آثار رضا صفایی است.

بعد از آقای صفایی کارگردان‌هایی مانند ایرج قادری، سیامک یاسمی و ساموئل خاچیکیان ساخت بیشترین آثار سینمایی را در کارنامه خود دارند.