'ناواضح' در آپارات

توضیح ویدئو،

'ناواضح' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'ناواضح' ساخته شهریار صیامی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

گاهی اتفاق‌هایی در زندگی یک فرد می‌افتد که یک شبه همه مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. افشین ناغونی، نقاش شناخته‌شده ساکن لندن، یکی از آدم‌هایی است که یکی از این اتفاق‌ها برایش رخ داده است. فیلم 'آوت آو فوکوس ' یا 'ناواضح ' شرح زندگی او هفده سال پس از آن اتفاق است و شرح ناملایمات و فراز‌و‌نشیب‌های او را در زندگی و حرفه‌اش بازگو می‌کند. 'ناواضح' ساخته شهریار صیامی مستندساز است. این فیلم که در سال ۲۰۱۴ میلادی در لندن ساخته شده، در چندین جشنواره بین‌المللی فیلم به‌نمایش درآمده و برنده جایزه پلاتینیوم اسپاتلایت جشنواره مستند آتلانتای امریکا، بهترین فیلم مستند بین‌المللی جشنواره روما داک ایتالیا و بهترین مستند جشنواره نور ایرانیان آمریکا شده است.

منبع تصویر، Unknown

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'ناواضح'

ویژگی فیلم

ناواضح ' فیلمی درباره زندگی و حرفه افشین ناغونی و حادثه‌ای است که بر زندگی او سایه انداخته است. فیلم از تصویربرداری و تدوینی در خدمت موضوع بهره برده و فیلم‌ساز توانسته با افشای تدریجی اطلاعات و روایت ماجرا از چند زاویه دید در فیلم کشش، تعلیق و هیجان ایجاد کند. یکی از ویژگی‌های دیگر فیلم که آن را جذاب می‌کند، محور قرار دادن شخصیتی سمپاتیک، خستگی‌ناپذیر و پرتلاش است.

درباره کارگردان

شهریار صیامی، مستندساز حرفه فیلم‌سازی را از سال ۱۳۶۹ در انجمن سینمای جوانان در ایران شروع کرده، سپس در مدرسه عالی سوره دوره تدوین گذرانده است و ازسال ۱۳۷۹ کار با تلویزیون دولتی در ایران را ابتدا به عنوان تدوین‌گر و سپس گزارش‌گر، کارگردان و تهیه کننده برنامه های تلویزیونی و مستند شروع کرده و ازسال ۱۳۸۶ برای مرکز 'مستندسازی سیما ' فیلم‌های مستند ساخته است. آقای صیامی از سال ۱۳۸۷ به انگلستان مهاجرت کرده و از آن‌زمان تاکنون به‌عنوان تهیه‌کننده و گزارش‌گر با بی‌بی‌سی فارسی همکاری می‌کند. وی تحصیلاتش را در زمینه فیلم ادامه داده و در رشته کارگردانی مستند در مقطع کارشناسی ارشد از مدرسه ملی فیلم‌ و ‌تلویزیون بریتانیا NFTS فارغ‌التحصیل شده است. فیلم‌های او در چندین جشنواره‌ داخل و خارج از ایران به‌نمایش در‌آمده و جوایز و افتخاراتی را نصیب سازنده خود نموده‌اند. این‌ بخشی از کارنامه هنری شهریار صیامی به عنوان تهیه‌کننده، کارگردان و برنامه‌ساز تلویزیونی است:

- مستندهای 'راز ابیا '، 'بهشت پرندگان '، 'مهاجران سرزمین شمالی '

- 'به بلندای کریت ' ) ۱۳۸۴) برنده جایزه ویژه بیست‌و‌دومین جشنواره فیلم کوتاه تهران و جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند جشنواره فیلم‌های آب در تهران

- مجموعه مستندهای 'گام نوین ' و 'تالابهای ایران ' به سفارش مرکز مستندسازی سیما

-مجموعه مستند 'رهایش ' به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر

-فیلم مستند 'آن مرد موتور ندارد ' پروژه پایانی کارگاه فیلم‌سازی 'بی‌بی‌سی تراست '

فیلم مستند 'حریف ۵۵ ' و 'شجریان، پژواک روزگار ' برای بی‌بی‌سی فارسی

منبع تصویر، BFT

توضیح تصویر،

شهریار صیامی، کارگردان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نگاه کارگردان

برای ورود به مدرسه فیلم‌سازی باید یک فیلم‌نامه ارائه می‌دادم. برای همین داستان فیلم 'آوت آو فوکوس ' را نوشتم و ارائه دادم که قبول شد و من هم فیلم را ساختم. این فیلم اولین فیلم مستند بلندم است.

فیلم‌برداری 'آوت آو فوکوس ' سال ۲۰۱۲ شروع شد و تدوین آن سال ۲۰۱۴ به‌پایان رسید.

درباره کارشناسان برنامه

افشین ناغونی نقاش ایرانی‌الاصل ساکن بریتانیا متولد ۱۳۴۸ در اهواز است. او دانش‌آموخته هنر در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشگاه متروپولیتن لندن است.

او یکی از هنرمندهای شناخته‌شده ایرانی خارج از ایران است که از سال ۱۹۹۷ تاکنون به‌طور پیوسته در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی در ایران و خارج از ایران شرکت کرده و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته‌است.

او زندگی پر فراز و نشیبی داشته است که گوشه‌ای از آن در فیلم مستند تحسین‌شده 'ناواضح ' ساخته شهریار صیامی به‌تصویر کشیده شده است.

کارهای اخیر او عموما در قطع‌های بزرگ و روی بوم هستند. از جمله این نمایشگاه‌ها می‌توان به اینها اشاره کرد: توانایی‌ هنری- ترنر هاوس لندن ( ۲۰۱۶)، کپسول هنر - سالن نمایش مریلبون لندن (۲۰۱۶) ساتیر (انفرادی) هی‌هیل گالری لدن ( ۲۰۱۵)

توضیح تصویر،

افشین ناغونی، هنرمند نقاش

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد و در کنار فیلم‌سازی به عنوان مترجم و منتقد با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند. او عضو هیئت تحریریه مجله سینمایی 'سینما-چشم ' نیز است. بعضی از فیلم‌های او عبارت‌اند از: 'نامه ایرانی ' )۱۳۹۲)، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست'(۱۳۹۰) ،'نیمکت سنگی'( ۱۳۸۹) و 'ژنده پیل' (۱۳۸۷).

توضیح تصویر،

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز و پژوهش‌گر فیلم

گفتگوی آپارات درباره فیلم 'ناواضح'

گفتگوی آپارات با شهریار صیامی کارگردان، افشین ناغونی هنرمند نقاش و فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم درباره فیلم 'ناواضح' را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات درباره فیلم 'ناواضح'

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: