رومن پولانسکی از آکادمی اسکار شکایت کرد

Roman Polanski

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رومن پولانسکی کارگردان فیلم‌هایی مانند محله چینی‌ها و بچه رزماری است

رومن پولانسکی از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در آمریکا (اسکار) به دلیل اخراجش از این آکادمی شکایت کرد.

عضویت رومن پولانسکی و بیل کازبی، ستاره برنامه‌های تلویزیونی در اسکار، حدود یک سال پیش لغو شد. یکی از وکلای این کارگردان نامدار سینما گفت که آقای پولانسکی "بدون اخطار" و بدون این که به او فرصت پاسخگویی داده شود، از اسکار اخراج شده است.

اسکار پس از این شکایت در بیانیه‌ای اعلام کرد که اخراج رومن پولانسکی منصفانه بوده و این تصمیم تغییر نخواهد کرد.

در این بیانیه نوشته شده است: "فرآیند اخراج آقای پولانسکی منصفانه و منطقی بوده و این تصمیم برنمی‌گردد."

رومن پولانسکی جایزه اسکار بهترین کارگردان را در سال ۲۰۰۳ برای فیلم پیانیست دریافت کرد و علاوه بر آن، دو بار هم نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

آقای پولانسکی در سال ۱۹۷۷ پس از اعتراف به تجاوز، ۴۲ روز در زندان بود و پس از آن به اروپا گریخت و تلاش‌های دولت آمریکا برای استردادش به خاطر برخورداری او از تابعیت فرانسه و لهستان تا کنون موفقیت‌آمیز نبوده است.

این اتفاق در سال ۱۹۷۷ در خانه جک نیکلسون هنرپیشه سینما و زمانی رخ داد که آقای نیکلسون خود در منزلش نبود.

سامانتا گایمر بعدها گفت که آقای پولانسکی را برای ارتکاب این جرم در ۴۰ سال پیش بخشیده است. اما قاضی دادگاه گفت که شهادت خانم گایمر نشان‌دهنده آسیبی است که به او وارد شده و عدالت درباره رومن پولانسکی باید اجرا شود.

نامزدی‌های اسکار پولانسکی از سال ۱۹۷۷ به این سو:

  • ۱۹۸۱: نامزد بهترین کارگردانی برای فیلم تِس
  • ۲۰۰۳: نامزد بهترین فیلم برای پیانیست
  • ۲۰۰۳: نامزد بهترین کارگردانی برای پیانیست (برنده)

هارلند براون، وکیل پولانسکی پرونده او را هفته گذشته به دادگاه عالی لس‌آنجلس تحویل داد. آقای پولانسکی پارسال تهدید کرده بود که از آکادمی شکایت می‌کند.

آکادمی در زمان اخراج رومن پولانسکی و بیل کازبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: "اعضای آکادمی با در نظر گرفتن استانداردهای رفتاری این سازمان تصمیم به اخراج بیل کازبی بازیگر و رومن پولانسکی کارگردان گرفته‌اند. هیات مدیره آکادمی بر ضوابط اخلاقی که اعضا را ملزم به رعایت ارزش‌های آن و محترم شناختن شأن انسان‌ها می‌کند، تاکید دارد."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پرونده تجاوز رومن پولانسکی به سال ۱۹۷۷ برمی‌گردد. سامانتا گایمر بعدها گفت که آقای پولانسکی را برای ارتکاب این جرم در ۴۰ سال پیش بخشیده است

در همان زمان جیمز کوک، گزارشگر بی‌بی‌سی، پرسید: "چرا بیش از ۴۰ سال طول کشید تا هالیوود تصمیم بگیرد که جرم تجاوز به یک دختر ۱۳ ساله مادون شان و احترام انسانیت است؟"

آقای براون همچنین نامه جداگانه‌ای هم به هیات مدیره آکادمی نوشته است.

او به خبرنگاران گفت: "آن‎‌ها پولانسکی را بدون اخطار و بدون فرصت پاسخگویی اخراج کردند. در ضمن هنوز مشخص نشده که چرا این کار پس از ۴۰ سال و درست در همان روزی که کازبی اخراج شد، انجام شده است."