هلند برنده یوروویژن شد و اجرای مدونا جنجالی شد

Netherlands Duncan Laurence

دانکن لورنس، خواننده هلندی موفق شد مقام اول مسابقات موسیقی یوروویژن ۲۰۱۹ را کسب کند. همزمان بر تن داشتن پرچم‌های اسرائیل و فلسطین توسط رقصنده‌های گروه مدونا در مراسم روز پایانی جنجال آفرین شده است.

شنبه شب (۱۸ مه) روز پایانی این مسابقات در اسرائیل برگزار شد و دانکن لورنس توانست با ترانه آرکاد رتبه اول را برای هلند کسب کند.

او یکی از محبوب‌ترین شرکت کنندگان یوروویژن امسال بود و از سوی تماشاگران هم بیشترین رای را کسب کرده بود.

آخرین باری که یک هنرمند هلندی برنده یوروویژن شده بود به بیش از ۴۴ سال پیش، یعنی سال ۱۹۷۵ باز می‌گردد.

همزمان، مدونا، اسطوره آمریکایی موسیقی پاپ، امشب و تنها دقایقی پیش از اعلام برندگان این مسابقات بروی صحنه رفت.

در جریان اجرای مدونا، دو رقصنده گروه او در پشت لباس‌های خود پرچم‌های اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی را نصب کرده بودند که این موضوع خیلی زود خبرساز شد.

برگزارکنندگان مسابقات یوروویژن در واکنشی سریع اعلام کردند که در اجرای تمرینی گروه مدونا چنین بخشی وجود نداشته و آنها این موضوع را تایید نکرده بودند.

دبیرخانه یوروویژن طی بیانیه‌ای گفته: "در جریان اجرای زنده فینال مسابقات موسیقی امسال دو رقصنده گروه مدونا برای لحظاتی پرچم‌های اسرائیل و فلسطینیان را بر تن داشتند. این بخش از اجرا در تمرین و اجرای ویژه ناظران وجود نداشت و در نسخه‌ای از اجرا که یوروویژن و شبکه تلویزیونی کی‌ای‌ان تایید کرده بودند چنین بخشی نبود. یوروویژن یک مسابقه موسیقی غیرسیاسی است و مدونا هم از این موضوع آگاه بود."

یوروویژن امسال پیش از اجرای امروز هم جنجالی شده بود.

روز گذشته، پارلمان آلمان اقدام یک گروه که خواستار تحریم فرهنگی اسرائیل به دلیل سیاست‌های این کشور در قبال فلسطینیان شده را ضد یهودی توصیف کرد.

نمایندگان پارلمان آلمان با انتشار قطعنامه‌ای گفته‌اند جنبش موسوم به "بایکوت، عدم سرمایه گذاری و تحریم اسرائیل" (BDS) از روش‌های ضد یهودی در جهت اهداف سیاسی‌اش استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید

هفته گذشته هم برگزارکنندگان رقابت‌های موسیقی یوروویژن گفته بودند ممکن است مدونا در مسابقات موسیقی یوروویژن اجرایی نداشته باشد چون به گفته آنها او تا روز ۱۴ مه قرارداد اجرا برای هنرمندان مهمان را امضا نکرده بود.

درخواست تحریم

مسابقات امسال برای اولین بار در تل آویو برگزار شد که نماینده‌اش نتا پارسال توانست با آهنگ اسباب‌بازی در رقابت‌های سال ۲۰۱۸ برنده شود.

اما برخی فعالان حقوق بشر از هنرمندان و شرکت‌کنندگان خواسته‌اند این رقابت‌ها را به دلیل کارنامه حقوق بشری اسرائیل تحریم کنند.

در ماه ژانویه تعدادی از هنرمندان و چهره‌های سرشناس بریتانیایی از جمله پیتر گابریل، راجر واترز، ویوین وستوود و مایک لی با امضای نامه‌ای از بی‌بی‌سی خواستند پخش رقابت‌های یوروویژن سال ۲۰۱۹ را لغو کند.

امضاکنندگان این نامه از اسرائیل به دلیل اشغال مناطق فلسطینی انتقاد کردند و نوشتند: "ممکن است یوروویژن رقابتی برای تفریح و سرگرمی باشد اما از ملاحظات حقوق بشری استثنا نیست و ما نمی‌توانیم نقض سیستماتیک حقوق فلسطینیان از سوی اسرائیل را نادیده بگیریم."