'لِرد' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'لِرد' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'لِرد' ساخته محمد رسول‌اُف به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

در سال‌های اخیر به استناد گفته‌های مسولان و مقامات حکومت ایران، این کشور به‌شدت درگیر فساد اقصادی و اداری شده و هر از گاهی برخی از پرونده‌های فساد اقتصادی به مناسبتی رو می‌شود. در سال های اخیر، در شرایطی که بدنه فیلم‌سازی در ایران رو به فیلم کمدی و تجاری آورده، فیلم‌سازانی هم هستند که هنوز برای‌شان فیلم ساختن یعنی تعهد اجتماعی. محمد رسول‌اُف یکی از این‌هاست. او یکی از موفق‌ترین و خاص‌ترین فیلم‌سازان ایرانی در بعد از انقلاب است که فیلم‌هایش هنوز در ایران به نمایش در نیامده و مخاطب عام سینما کمتر با او آشناست. او در سال نود با فیلم 'به امید دیدار ' برنده جایزه بهترین کارگردانی در بخش 'نوعی نگاه ' جشنواره فیلم کن شد و بعد از آن فیلم 'لرد ' را ساخت: فیلمی درباره فساد اقتصادی در ایران. فیلم در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه بهترین فیلم در بخش 'نوعی نگاه ' جشنواره کن شد و در بیش از صد فستیوال سینمایی دیگر هم به نمایش درآمد. جوایز بسیار دیگری هم دریافت کرد و مورد ستایش منتقدان قرار گرفت اما آقای رسول‌اف در بازگشت به ایران با دستور نهادهای امنیتی بازداشت و ممنوع‌الخروج شد و برایش به خاطر ساختن این فیلم پرونده‌ای در دادگاه انقلاب تشکیل شد. او به تبلیغ علیه نظام متهم شده است. دادگاه اولیه او را به یک سال زندان و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم کرده است. اعلام این رای واکنش گسترده سینماگران، نهادها و جشنواره‌های بین‌المللی فیلم را به همراه داشته و جمله‌گی خواهان نقض این رای و رهایی محمد رسول‌اف شده‌اند.

حق نشر عکس KF
Image caption نمایی از فیلم 'لِرد'

ویژگی فیلم

'لِرد' ساخته محمد رسول‌اُف یک درام مهیج و پرکشش درباره فساد و بی‌عدالتی در جامعه و نقد وضعیت حاکم بر جامعه ایرانی است. فیلمی شجاعانه که در آن محمد رسول‌اف به روابط ظالم و مظلوم می‌پردازد. در این فیلم به روشنی پیداست که مساله فیلم‌ساز برخلاف بسیاری از فیلم‌سازان دیگر که به روابط فردی می‌پردازند، فرد نیست. بلکه یک سیستم است و فیلم‌ساز از منظری جامعه‌شناسانه درباره اثرات گسترده فساد اقتصادی به مخاطب‌اش هشدار می‌دهد.

حق نشر عکس KF
Image caption نمایی از فیلم 'لِرد'

درباره کارگردان

محمد رسول‌‌اُف، تهیه‌کننده،نویسنده فیلم‌نامه و کارگردان مستقل ایرانی متولد سال ۱۳۵۱در شیراز و از اعضای آکادمی اسکار است. او فعالیت هنری خود را در هشت ساله‌گی و در کنار پدرش به عنوان بازیگر در گروه‌های نمایش آزاد در شیراز آغاز کرد و فعالیت در تئاتر را با نویسنده‌گی و کارگردانی ادامه داد. علاقهٔ او به فیلم‌های مستند باعث ورودش به سینما شد. رسول‌‌اُف دانش‌آموختهٔ علوم اجتماعی است. نگاه نقادانه او از نخستین فیلم‌هایش، او را در برابر دستگاه ممیزی حکومت ایران قرار داده است. او تاکنون هفت فیلم ساخته که هیچ‌کدام در ایران اجازه نمایش عمومی نیافته ‌است. در پی حوادث پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸، محمد رسول‌اُف و جعفر پناهی در حال فیلم‌برداری صحنه‌هایی از یک فیلم به همراه کلیه عوامل تهیه و تولید حاضر در محل فیلمبرداری بازداشت شدند و او پس از محاکمه در آذر ماه سال ۱۳۸۹ به مجموعاً شش سال حبس محکوم شد. در دادگاه تجدید نظر، حکم زندان او به یک سال کاهش پیدا کرد. در سال ۱۳۹۰ ممنوعیت خروج وی از ایران، به دلیل نمایش فیلم 'به امید دیدار ' در شصت‌و‌چهارمین جشنواره فیلم کن لغو شد اما او موفق به حضور در این رویداد نشد.

پس از ساخت فیلم 'دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند ' (۱۳۹۲) و نمایش آن در شصت‌و‌ششمین جشنواره فیلم کن، در شهریور ۱۳۹۲مجدداً پاسپورت و وسایل شخصی او در فرودگاه تهران ضبط شد. یک سال پس از انتخاب حسن روحانی گذرنامه رسول‌اف به او بازگردانده شد. پس از دو سال او موفق به دریافت پروانه ساخت از وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی شد و فیلم 'لرد ' را زمستان ۱۳۹۴ مقابل دوربین برد. مسئولین انتخاب سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر حاضر به نمایش این فیلم نشدند. اما در پی درخشش فیلم 'لرد ' در هفتادمین جشنواره فیلم کن بار دیگر در سال ۱۳۹۶ گذرنامه محمد رسول‌اُف ضبط و او به دادگاه انقلاب احضار شد و دو سال بعد ۱۳۹۸به به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، رای محکومیت او به یک ‌سال زندان از دادگاه بدوی، همراه با دو سال ممنوعیت از خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی اجتماعی به وی ابلاغ شد.

حق نشر عکس MR
Image caption محمد رسول‌‌اُف، تهیه‌کننده،نویسنده و کارگردان

فیلم‌شناسی محمد رسولوف

۱۳۸۰ گاگومان

۱۳۸۳ جزیره آهنی

۱۳۸۶ باد دبور

۱۳۸۷ کشتزارهای سپید

۱۳۹۰ به امید دیدار

۱۳۹۲ دستنوشته ها نمی سوزند

۱۳۹۵ لرد

جوایز مهم

جایزه بهترین فیلم از بخش نوعی نگاه در فستیوال کن ۲۰۱۷ برای فیلم 'لِرد '

مدال نقره مجموعه فعالیت هنری از فستیوال تلوراید ۲۰۱۳ همراه با برادران کوئن و رابرت ردفورد

جایزه منتقدین بین‌المللی در فستیوال کن ۲۰۱۳برای 'دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند '

جایزه بهترین کارگردانی از بخش نوعی نگاه در فستیوال کن برای 'به امید دیدار ' ۲۰۱۱

جایزه بهترین فیلم از فستیوال دنور ۲۰۱۰ برای 'کشتزارهای سپید '

جایزه بهترین فیلم از فستیوال دوربان ۲۰۰۹ برای 'کشتزارهای سپید '

جایزه بهترین فیلم از فستیوال هند ۲۰۰۵ برای 'جزیره آهنی '

جایزه بهترین فیلم از فستیوال مونترال، سینمای نو ۲۰۰۵ برای 'جزیره آهنی '

جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول از جشنواره فیلم فجر ۲۰۰۳ برای فیلم 'گاگومان '

درباره مهمانان برنامه

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر سینما

کاوه فرنام تهیه‌کننده ایرانی اهل تهران و ساکن دوبی است. او در ابتدا شرکت تولید فیلم خود را برای حمایت از فیلم‌سازان جوان و مستقل ایرانی در جمهوری چک تاسیس کرد و هم‌اکنون در دوبی به این کار ادامه می‌دهد. به غیر از 'لرد ' او فیلم‌های دیگری را نیز تهیه کرده است. فیلم‌های 'یک شهروند معمولی ' ساخته مجید برزگر، مستند 'مثل اسمم پگاه ' به کارگردانی سودابه بیضایی و فیلم 'نشت ' ساخته سوزان ایروانیان از دیگر کارهای او به عنوان تهیه‌کننده است.

حق نشر عکس KF
Image caption کاوه فرنام، تهیه‌کننده

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم و کاوه فرنام تهیه‌کننده درباره فیلم 'لِرد' ساخته محمد رسول‌اُف را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات با فرید اسماعیل‌پور و کاوه فرنام درباره فیلم 'لِرد' را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۰:۳۰ ایران

شنبه ساعت ۱۰:۳۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۴:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

تکرار جمعه بعد ساعت۲:۳۰بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer