نمایشگاه عکس؛ محمد صیاد در 'اقلیم حیرانی'

Image caption محمد صیاد از عکاسان خودآموخته است که طی چهار دهه اخیر نقش مهمی در عکاسی خبری ایران ایفا کرده است.

"اقلیم حیرانی" عنوان نمایشگاهی از عکس های محمد صیاد است که ۱۱ مرداد ماه در گالری "نبشی" تهران افتتاح شد.

عکس های این نمایشگاه بخش کوچکی از هزاران فریم عکاسی شده توسط محمد صیاد طی سال‌های ۶۷ تا ۷۰ است. سال‌های اوج گیری فشار سیاسی و قومیتی صدام حسین بر کردهای عراقی که منجر به مهاجرت گسترده کردهای عراقی به ایران و ترکیه شد.

این مجموعه پس از گذشت سی سال از آن واقعه به نمایش درآمده است.

Image caption صیاد از آغاز جنگ ایران و عراق به صورت مستمر برای تهیه‌ عکس به جبهه‌ها می‌رفت

گالری "نبشی" تهران پیشتر مجموعه عکس‌های مربوط به انقلاب، از کامران شیردل را به نمایش گذاشته بود و می‌توان گفت رویکرد نبشی برخلاف دیگر گالری‌های تهران، اهمیت و نمایش دوباره آثار کلاسیک شده، با رویکرد آرشیوی و موزه‌ای است.

محمد صیاد که از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است، در سال ۱۳۲۶ در بندر انزلی متولد شد. از نوجوانی به تهران آمد و در آتلیه‌ی فتوپلازا مشغول به کار شد و عکاسی را آموخت. او از عکاسان خودآموخته‌ای است که طی چهار دهه اخیر نقش مهمی در عکاسی خبری ایران ایفا کرده است.

صیاد بین سال‌های ۱۳۵۷-۱۳۵۰ با روزنامه‌ی آیندگان در بخش‌های سیاسی، ورزشی و اجتماعی همکاری کرد. از سال ۱۳۵۷ و در آستانه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی، درحالی‌که هنوز در روزنامه‌ی آیندگان مشغول کار بود، همکاری خود را با خبرگزاری آسوشیتد پرس آغاز کرد که تا سال ۱۳۸۰ ادامه یافت و از آغاز جنگ ایران و عراق به صورت مستمر برای تهیه‌ی عکس و ارسال به این خبرگزاری به جبهه‌ها می‌رفت. او در سال ۱۳۵۸ به اتفاق کاوه گلستان کتاب شورش را منتشر کرد که گزارشی تصویری از روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی است.

Image caption نمایش عکس‌های محمد صیاد تا ۸ شهریور در مرکر هنری نبشی تهران ادامه دارد.

او در سال ۱۳۵۹ به خاطر عکس‌های مربوط به شکست نیروهای دلتا در عملیات طبس موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین عکاس خاورمیانه شد. او در حال حاضر عضو انجمن عکاسان مطبوعات ایران است و در تهران زندگی و کار می‌کند.

عکس های این مجموعه گوشه هایی از رنج و درد ناشی از کوچ کردهای عراق به خاک ایران را به تصویر می کشد. و اغلب آنها از مسیر آوارگان عراقی در شهرهای حلبچه، کرکوک، اربیل ، سرپل ذهاب، پاوه ، سنندج و ... برداشته شده است.

نمایش عکس های محمد صیاد با عنوان "اقلیم حیرانی" تا جمعه ۸ شهریور در مرکز هنری نبشی تهران ادامه دارد و از کتاب عکس ها به زودی رونمایی خواهد شد.

Image caption عکس ها گوشه‌هایی از رنج و درد ناشی از کوچ کردهای عراق به خاک ایران را به تصویر می کشد

موضوعات مرتبط