'شهرزاد' در آپارات

توضیح ویدئو،

'شهرزاد' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'شهرزاد' ساخته مهران زینت‌بخش به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

قدیمی‌تر‌ها و آن‌هایی که اهل فیلم‌های ویدیوئی ایرانی هستند، خیلی خوب 'شهرزاد ' را به خاطر دارند، رقصنده و بازیگری که عکس و چهره‌اش مدام در مجلات و روزنامه‌های پیش از انقلاب منتشر می‌شد و نامش ورد زبان‌ها بود. کبری سعیدی که با نام هنری شهرزاد مشهور شد، فقط یک رقصنده و بازیگر نبود. او یکی از اولین زنان فیلم‌ساز در ایران هم بود و هم‌چنان کسی است که اهل شعر است و چند مجموعه‌شعر با شعرهایی قابل توجه از او در قبل از انقلاب چاپ شده است. شهرزاد اما پس از انقلاب قربانی تسویه‌حساب‌های شخصی و حال‌و‌هوای انقلابی آن روزگار شد و دچار گرفتاری‌ها و شیوه زندگی منحصر‌به‌فردی شد که شبیه‌اش را بیشتر در قصه‌ها می‌شود دید. فیلم 'شهرزاد ' روایتی از زندگی او به زبان خودش است. این مستند را مهران زینت‌بخش ساخته که از حدود بیست سال پیش او را می‌شناخته و با او از نزدیک معاشرت داشته است.

منبع تصویر، MZB

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم فیلم 'شهرزاد'

ویژگی فیلم

فیلم 'شهرزاد' ساخته مهران زینت‌بخش درباره شهرزاد، رقصنده، بازیگر و فیلم‌ساز و شاعر موفق پیش از انقلاب و بی‌سرپناه پس از انقلاب است. فیلم‌ساز در این مستند سعی کرده که روایت خودش را از زندگی این شخصیت ارائه دهد و در عین حال نگاهی پرسش‌گر به زنی داشته باشد که سفری منحصر‌به‌فرد از فقر و تنگ‌دستی به شهرت و محبوبیت داشته و دوباره شرایط جامعه او را به زندگی در تنگ‌دستی و بی‌سرپناهی باز گردانده است. فیلم‌ساز با استفاده از تصاویر آرشیوی فیلم‌های پیش از انقلاب و نیز حضور در خانه و مصاحبه مستقیم از شخصیت اصلی و نیز مواجهه کردن او با کتاب فروش و یکی از بازیگران فعلی سینمای ایران سعی در بیرون کشیدن وجوه دیگری از شخصیت و کارهای او دارد. این فیلم یکی از چند فیلم مستندی است که شهرزاد را به عنوان شخصیت محوری خود قرار داده‌اند و در سال ۱۳۹۲ ساخته شده است.

درباره کارگردان

مهران زینت‌بخش متولد ۱۳۴۷ تهران و دانش‌آموخته فیلم‌سازی از مرکز آموزش فیلم‌سازی باغ فردوس است. او در سال ۱۳۶۵فعالیت هنریش را با عکاسی و فیلم‌برداری و نیز بازیگری آغاز کرد. آقای زینت‌بخش در سال ۱۳۹۰ به علت آن‌چه 'همکاری با شبکه بی‌بی‌سی فارسی ' عنوان شده بود، به مدت دو ماه در زندان اوین بازداشت بود. او فعالیتهای مختلفی هم‌چون نگارش فیلم‌نامه، ساخت فیلم مستند و تبلیغاتی نیز در کارنامه دارد و بخشی از کارهای دیگر مستند او عبارتند از: فیلم کوتاه ' گل‌های زرد ' (۱۳۷۳) ، 'ستاره خموش ' (۱۳۷۴)درباره حسین سرشار، 'خورشید بی فروغ (۱۳۷۶) 'درباره کودکان سرطانی،

' قریه من ' درباره فریدون فروغی ( ۱۳۸۰) ، 'برف 'به یاد فرهاد (۱۳۸۲)، 'من بادم و تو آتش ' (۱۳۸۴) درباره مولانا، 'سکوت شبانه ' (۱۳۹۴) درباره فریدون فرخزاد

منبع تصویر، MZB

توضیح تصویر،

مهران زینت‌بخش، کارگردان

کارشناسان برنامه

شبنم طلوعی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و کارگردان و نمایشنامه‌نویس و نویسنده ایرانی است. او دانش‌آموختهٔ کارگردانی سینما از مدرسهٔ فیلم‌سازی باغ فردوس تهران و مطالعات تئاتر از دانشگاه نانتر در فرانسه است. او از سال ۲۰۰۴ به دلیل محرومیت از ادامه فعالیت‌های هنری‌اش در ایران، در پاریس زندگی می‌کند.

او در کنار طیف وسیعی از اجراهای تئاتری، تلویزیونی و سینمایی در ایران و خارج از ایران، مستندسازی نیز می‌کند و مستند 'خاک - شکوفه - آتش ' که قبل‌تر در آپارات به نمایش درآمده است اولین ساخته او با این عنوان است.

توضیح تصویر،

شبنم طلوعی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و مستندساز

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

توضیح تصویر،

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر سینما

گفتگوی آپارات - فیلم 'شهرزاد'

گفتگوی آپارات با شبنم طلوعی مستندساز و بازیگر سینما و تئاتر و فرید اسماعیل‌پور مستندساز و پژوهش‌گر فیلم درباره فیلم 'شهرزاد' ساخته مهران زینت‌بخش را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات - فیلم 'شهرزاد'

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: