'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' در آپارات

توضیح ویدئو،

"دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری" در آپارات

این هفته فیلم در آپارات فیلم 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' ساخته مشترک بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

رابطه ایران و آمریکا در همه سال‌های بعد از انقلاب دست کم برای ایرانی‌ها، اصلی‌ترین و مناقشه‌برانگیزترین موضوع سیاسی بوده است. انواع و اقسام روش‌های مخفی و علنی هم برای حل این مشکل تا به حال پیشنهاد شده و یا اجرا شده است. همه‌ آنها هم تقریباً شکست خورده است. از دیپلماسی فوتبال و کشتی گرفته، تا چشمک زدن‌های از راه دور و نامه نوشتن و پس فرستادن نامه و تا مذاکرات دوجانبه و چند جانبه بین دو کشور. اما آقای نادری، شخصیت اصلی فیلم این هفته آپارات، دلش می‌خواهد همه جا صلح‌و‌صفا باشد و همه باهم دوست باشند. بنابراین سال‌های سال است که خیلی مصرانه یک شیوه دیپلماتیک مخصوص به خودش را پیش گرفته تا بلکه کمکی شود و گره کور این رابطه باز شود. بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم در فیلم 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' به سراغ این شخصیت منحصربه‌فرد رفته‌اند تا قصه‌اش را بازگو کنند.

منبع تصویر، BS

توضیح تصویر،

نمایی از 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری'

ویژگی فیلم

'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' یک فیلم منحصر‌به‌فرد درباره یک شخصیت منحصر‌به‌فرد است. فیلمی که به طور مشخص مستندی است از زمانه خودش و آن چه در این زمانه گذشته. این فیلم برنده تندیس بخش 'هنر و تجربه ' از جشنواره مستند 'سینما حقیقت ' و همچنین تندیس حافظ برای بهترین مستند سال از جشن سینمایی حافظ شده است.

درباره کارگردانان فیلم

بهتاش صناعی‌ها نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان متولد سال ۱۳۵۷ در شیراز و دانش‌آموخته عمران و معماری است. بعد از چند تجربه کارگردانی و بازیگری در تئاتر، مشغول به ساختن فیلم کوتاه، مستند، انیمیشن و تیزر تبلیغاتی شد و در سال ۱۳۹۳ اولین فیلم بلند سینمایی‌اش 'احتمال باران اسیدی ' را کارگردانی کرده است که موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه و همچنین نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه از سی‌و‌سومین دوره جشنواره فیلم فجر شد. این فیلم در بیش از سی جشنواره بین‌المللی به روی پرده رفته است. او سپس فیلم مستند بلند 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' را در سال ۱۳۹۵ به طور مشترک با مریم مقدم کارگردانی کرد که تا کنون جوایز متعددی را در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی کسب کرده است.

منبع تصویر، UNKNOWN

توضیح تصویر،

بهتاش صناعی‌ها نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان

مریم مقدم بازیگر و کارگردان ایرانی ساکن سوئد و ایران متولد تهران و دانش‌آموخته هنرهای نمایشی مدرسه بین‌المللی هنرهای نمایشی گوتبرگ سوئد است که با بازی در فیلم 'بلندی‌های صفر ' برای اولین بار به سینمای ایران معرفی شد. او از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ بازیگر تئاتر ملی سوئد بوده‌است. 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' اولین تجربه کارگردانی مستند خانم مقدم است ولی وی سابقه بازی در چندین فیلم و سریال در ایران و سوئد را داراست که می‌توان به فیلم سینمایی 'پرده ' جعفر پناهی، 'چریکه هورام ' فرهاد مهرانفر، 'احتمال باران اسیدی ' بهتاش صناعی‌ها و 'مواجهه ' سعید ابراهیمی‌فر اشاره کرد. خانم مقدم برای مشارکت در نگارش فیلم‌نامه 'احتمال باران اسیدی ' و کارگردانی 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' برنده جوایزی از جشنواره‌های داخلی و خارجی شده است.

منبع تصویر، Unknown

توضیح تصویر،

مریم مقدم، نویسنده، بازیگر و کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

امید شمس نویسنده، مترجم و پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی است. او متولد تهران، دانش آموخته رشته ادبیات انگلیسی، مطالعات آمریکای شمالی و هم اکنون پژوهش‌گر مقطع دکترای حقوق بین الملل است. از سال ۱۳۷۹ در حوزه ی نقد ادبی و فرهنگی با مجلاتی از جمله نافه، بیدار، زنده رود، کتاب هفته خبر، دستور و روزنامه های همشهری، حیات نو، شرق و اعتماد همکاری کرده است. از او تا کنون ترجمه ی آثاری از سلمان رشدی، کلاریس لیسپکتور، آلن گینزبرگ، رمان "الجزایر" اثر کتی اکر، کتاب "وصال بهشت و دوزخ" اثر ویلیام بلیک و گزیده ای از شاعران زبان آمریکا منتشر شده است. نخستین مجموعه ی شعر او "آشفتگوی نها" که در سال ۸۴ به صورت زیرزمینی منتشر شد، بارها از سوی وزارت ارشاد ایران غیرقابل انتشار اعلام شده است. او عضو افتخاری انجمن قلم دانمارک است و اشعار او در پروژه‌های چند‌رسانه ای هنرمندان شناخته شده‌ای چون جنی هولتزر و ویرژیل آبلو استفاده شده است.

توضیح تصویر،

امید شمس نویسنده، مترجم و پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

منبع تصویر، FE

توضیح تصویر،

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز و پژوهش‌گر سینما

لیلی نیکونظر متولد ۱۳۶۲ در تهران و پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی مقطع دکترا در دانشگاه لوون بلژیک است. او در حال نگارش پایان‌نامه‌اش درباره‌ مد لباس در ایران و سیاست‌ زیبایی پساانقلاب است. مدرک لیسانس خود را در رشته‌ روزنامه‌نگاری فرهنگ و هنر از دانشکده‌ خبر تهران دریافت کرده و کارشناسی‌ارشد رشته‌ مطالعات فرهنگی از دانشکده‌ هنر دانشگاه لوون دارد . او کارشناسی‌ارشد پیشرفته‌اش را در رشته‌ "مطالعات فرهنگ‌ها و توسعه" در دپارتمان مردم‌شناسی دانشکده‌ علوم اجتماعی همین دانشگاه به پایان رسانده است. او در حال حاضر ساکن هلند است و در تیم مدیریت پروژه‌ رادیو زمانه فعالیت دارد. پیش از مهاجرت در روزنامه‌ها و نشریات مختلف به عنوان روزنامه‌نگار حوزه‌ ادبیات، سینما و تئاتر فعال بوده است.

منبع تصویر، LNN

توضیح تصویر،

لیلی نیکونظر، پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی

گفتگوی آپارات- 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری'

گفتگوی آپارات با لیلی نیکو‌نظر، فرید اسماعیل پور و امید شمس درباره فیلم 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری' ساخته مشترک بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات- 'دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری'

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت۲ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: