'لبه تیغ - قسمت اول ' در آپارات

توضیح ویدئو،

'لبه تیغ - قسمت اول ' در آپارات

این هفته در آپارات قسمت اول فیلم 'لبه تیغ ' ساخته بهمن مقصودلو به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

امروزه در شهرهای ایران کارگاه‌ها و مراکز آموزش بازیگری سینما برای دخترها و پسرها بسیار پررونق است، اما روزگاری بود که حضور زن در سینما و روی پرده گناهی بزرگ محسوب می‌شد و خون مردهای خانواده را به جوش می‌آورد. در چنان شرایطی برای رفتن به سمت بازیگری و یا حضور در روی صحنه نمایش یا پرده سینما، یک عشق قدرتمند و یک جسارت بزرگ لازم بود. بهمن مقصودلو، مستند ساز در فیلم 'لبه تیغ ' به سراغ بیست و یک نفر از هنرپیشه‌های زن در سینمای پیش از انقلاب در ایران رفته و سعی کرده تصویری از وضعیت بازیگران زن در این دوره زمانی را ارائه دهد.

منبع تصویر، Unknown

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'لبه تیغ - قسمت اول '

ویژگی فیلم

بخش اول 'لبه تیغ 'یک ثبت شفاهی با تعداد مصاحبه‌شونده های بسیار است. فیلم‌ساز هر چند به همه بازیگران دست‌اندرکار آن سال‌ها دسترسی نداشته ولی مجموعه قابل توجهی از بازیگران و هنرمندان داخل و خارج از ایران گرد آورده و در یک دوره زمانی طولانی آنها را ثبت کرده است. سینمای ایران به دلیل انقلاب و بگیر‌و‌ببندها و گسستی که بین نسل‌هایش به وجود آمد، گفتنی‌های ثبت نشده زیادی دارد و این مجموعه هم می‌تواند بخشی از این ثبت شفاهی باشد.

درباره کارگردان

بهمن مقصودلو، کارگردان، تهیه‌کننده و مستندساز ایرانی ساکن نیویورک دانش‌آموخته مطالعات سینمایی در مقطع دکتری از دانشگاه کلمبیای امریکا است. وی همچنین از روزنامه‌نگاران و منتقدین فیلم شناخته شده و قدیمی ایران و عضو انجمن قلم آمریکا است. کتاب اخیراً منتشر شده او 'علف: ماجراهای شگفت و ناگفته' است که درباره فیلم مستند 'علف: نبرد برای زندگی' (۱۹۲۴) ساخته ماریان کوپر و ارنست شودساک به انگلیسی و فارسی منتشر شده است. وی تهیه‌کننده و کارگردان بیش از ۱۵ فیلم مستند و سینمایی بوده که تعدادی از آنها در برنامه آپارات به نمایش درآمده‌اند. این فیلم بخشی از مجموعه‌ای از تک‌نگاریهای آقای مقصودلو درباره شاعران، نویسندگان و هنرمندان معاصر ایران است که از دهه هفتاد خورشیدی شروع به ساخت آنها نموده است.

گفتگوی آپارات -'لبه تیغ - قسمت اول'

گفتگوی آپارات با سیمین غفاری بازیگر سینمای قبل از انقلاب، معصومه تقی‌پور بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون پیش و پس از انقلاب و بهمن مقصودلو مستندساز و نویسنده و تهیه‌کننده سینمایی درباره فیلم 'لبه تیغ - قسمت اول ' را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات - 'لبه تیغ - قسمت اول '

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: