برگزاری کنسرت کیهان کلهر در تهران؛ 'موسیقی جدی هیچوقت نباید تعطیل شود'

کیهان کلهر حق نشر عکس IRNA
Image caption کیهان کلهر، پیش از اجرای کنسرت خود در توضیحاتی از برگزاری کنسرت خود در شرایط کنونی در ایران دفاع کرد و تاکید کرد که شنیدن موسیقی باعث "تلطیف"، "جو خشن و زمخت" کنونی می‌شود

کیهان کلهر، نوازنده و آهنگساز سرشناس ایرانی پیش از برگزاری کنسرت خود در تهران گفت که "زمزمه هایی" برای تعطیلی کنسرت شنیده است اما او معتقد است که "هنر جدی هیچوقت نباید تعطیل شود، چون کارش به تفکر آوردن افراد است."

آقای کلهر روز یکشنبه ۲۳ دی ماه، در کنسرت "شهر خاموش" خود که در تالار وحدت اجرا شد، به حاضران گفت: "ماه بسیار سختی داشتیم و خیلی از ماجراهایی که دیدیم در اختیار ما نبوده است."

کنسرت آقای کلهر در حالی در تالار وحدت تهران برگزار شد که در روزهای اخیر در واکنش و اعتراض به ساقط شدن یک هواپیمایی مسافربری اوکراین و کشته شدن سرنشینان آن بوسیله موشک سپاه پاسداران و آنچه که پنهان‌کاری مسئولان ایران خوانده شده، از شرکت در جشنواره های فیلم، تئاتر و موسیقی انصراف دادند و برخی از هنرمندان از جمله علیرضا عصار، علیرضا قربانی و شهرام ناظری کنسرت های خود را لغو کردند.

آقای کلهر در سخنان دیشب خود درباره دلایلش برای لغو نکردن کنسرت خود گفت: "اولا، حدود چهار دهه طول کشیده که جامعه موسیقی کار کرده زحمت کشیده و مبارزه کرده و به اینجا رسیده تا اجازه داشته باشد برای شما کار کند و من اینجا باشم و با شما صحبت کنم. در خیلی از شهرهای ما خودمان اجازه نداریم همین کنسرت را برگزار کنیم."

آقای کلهر دلیل دوم خود را اینگونه عنوان کرد: "در این شرایط باید باهم باشیم و در میان شما باشیم و از نفس یکدیگر استفاده کنیم و به جای عصبانی بودن یا به جای پرخاشگری این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم تا برای همه ما قابل تحمل شود."

او به "اهمیت فرهنگ و بارور کردن فرهنگ" اشاره کرد و گفت "اگر مسائل فرهنگی تحلیل برود خیلی ها از این موضوع خوشحال خواهند بود."

آقای کلهر، نوازنده کمانچه و از چهره‌های جهانی موسیقی ایران است که جوایز معتبری چون گرمی و وومِکس را گرفته است.

صفحه اینستاگرام رسمی آقای کلهر از دو روز پیش مثل بسیاری از کاربران ایرانی که تصویری سیاه را به نشانه سوگواری پست کردند، یک عکس سیاه منتشر کرد و این شعر از هوشنگ ابتهاج را نوشت: "عنان تا در کف نامردمان است، ستم با مرد خواهد کرد نامرد."

و اضافه کرد: "معاصی و گناهانتان نبخشودنیست..."

انتقادها

برگزاری کنسرت آقای کلهر با انتقادهایی رو به رو شده است. برخی با اشاره با اینکه آقای کلهر پیشتر کنسرت خود در شهر استانبول ترکیه را در اعتراض به حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه لغو کرده بود،‌ از اینکه کنسرت خود در تهران را لغو نکرده، انتقاد کردند.

سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین و کشته شدن تمامی سرنشینان و خدمه آن با واکنش جامعه هنری ایران روبرو شده است. شماری از هنرمندان به نشانه همدلی با خانواده‌های قربانیان از شرکت در جشنواره‌های فیلم، تئاتر و موسیقی انصراف داده‌اند. برخی ترجیح داده‌اند که کنسرت‌های برنامه‌ریزی شده را لغو کنند و گروهی هم اجرای نمایش‌های روزانه خود را در سالن‌های تئاتر متوقف کرده‌اند.

بیش از سه روز طول کشید تا مقام‌های ایرانی اعتراف کنند که هواپیمای بویینگ ۷۳۷ با آتش پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران ساقط شده است. پیش از این موضع آنها بیشتر بر سکوت و انکار بود. برخود مسئولان ایران با این مساله خشم بسیاری را برانگیخت و با اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران رو به رو شد.

شهرام ناظری برای 'همدردی و همبستگی' با مردم همه کنسرت‌هایش را 'لغو کرد'

شهرام ناظری، خوانند سرشناس ایران کنسرت‌های خود در شهرهای بوشهر، اصفهان و شهر کرد، را لغو کرده است.

او درباره دلیل این تصمیم خود به خبرگزاری ایلنا گفت: " متاسفانه حادثه دردناک هواپیما کام همه را تلخ و قلب مرا هم جریحه‌دار کرده است، به همین جهت به منظور همدردى و همبستگی با مردم نازنین کشورم کلیه برنامه‌هایم را لغو کردم."

کنسرت‌هاى ۲۵ و ۲۶ و ۲۷ دی‌ماه شهرام ناظری در اصفهان و شهرکرد و همچنین برنامه‌ او در دانشگاه تهران که قرار بوده در سی‌ام دی ماه برگزار شود، برگزار نمی‌شود.

علیرضا قربانی: اولویت التیام داغ بازماندگان است

علیرضا قربانی، خوانند موسیقی پاپ در ایران هم که قرار بوده در روزهای ۲۶ و ۲۷ دی ماه کنسرت برگزار کند،‌ کنسرت خود را لغو کرد.

به گزارش ایرنا، آقای قربانی گفت که کنسرتش که با من بخوان نام دارد: "با شاکله فعلی حق این روزهای جامعه را ادا نمی‌کند و حزن خانواده های داغدار را التیام بخش نخواهد بود پس تصمیم گرفتیم این پروژه را در آینده ای نزدیک با تغییراتی در شاکله آن اجرا کنیم."

پیشتر علیرضا عصار دیگر خواننده موسیقی پاپ ایران هم که قرار بود پس از دو سال، در روزهای ۲۴ و ۲۵ دی در تالار وزارت کشور کنسرت برگزار کند،‌ از لغو کنسرت خود خبر داده بود.

او در پیامی تصویری گفت که در اثر اتفاقات تلخی که در ایران افتاده است "همه عزادار و غمگین" هستند و او در این شرایط "جانی برای آواز خواند در این روزها ندارد" و افزود: "به همین دلیل کنسرت تهران را لغو می‌کنم و امیدوارم که در روزهایی بهتر و با حالی بهتر و با دلی خوش شاید در کنار هم باشیم."