اسکار ۲۰۲۰، پیشتازی جوکر با ۱۱ نامزدی

جوکر حق نشر عکس Warner Bros
Image caption واکین فینیکس نامزد بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در جوکر

نامزدهای جوایز اسکار ۲۰۲۰ در لس‌آنجلس اعلام شد و فیلم جوکر با نامزدی در یازده رشته برای دریافت اسکار بیشترین تعداد نامزدی را کسب کرد.

جوکر در بخش بهترین فیلم با هشت فیلم سینمایی دیگر از جمله ایرلندی (آیریش‌من) ساخته مارتین اسکورسیزی، داستان ازدواج، فیلم تحسین‌شده نوا بامباک، زنان کوچک، ساخته گرتا گرویگ بر اساس داستانی کلاسیک و روزی روزگاری در هالیوود ساخته کوئنتین تارانتینو رقابت می‌کند.

فیلم ۱۹۱۷برنده گلدن گلوب بهترین فیلم درام با داستانی درباره جنگ جهانی اول، خرگوش جوجو، کمدی درباره نازی‌ها، فورد در برابر فراری، بر اساس داستان یک رقابت واقعی در دنیای اتومبیلرانی و فیلم تحسین‌شده انگل از کره جنوبی دیگر رقبای جوکر برای دریافت جایزه بهترین فیلم هستند.

مطابق بسیاری از پیش‌بینی‌ها اسکارلت جوهانسون، برای بازی در داستان ازدواج نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اصلی زن شد. او در این رشته با رنی زلوگر (جودی)، شارلیز ترون (بمب‌شل)، سیرشا رونان (زنان کوچک) و سینتیا ارویو (هریت) رقابت می‌کند.

واکین فینیکس، که بازی او در فیلم جوکر با استقبال زیادی روبرو شد، نامزد بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شده و رقبای او آدام درایور (داستان ازدواج)، لئوناردو دی کاپریو (روزی روزگاری در هالیوود)، آنتونیو باندراس (درد و شکوه) و جاناتان پرایس بازیگر نقش پاپ فرانسیس در فیلم دو پاپ هستند.

بعد از جوکر بیشترین تعدادی نامزدی‌ها به فیلم‌های ایرلندی، ۱۹۱۷ و روزی روزگاری در هالیوود با رقابت در ده رشته رسیده است.

  • فهرست کامل نامزدهای اسکار ۲۰۲۰ را در این صفحه در سایت انگلیسی بی‌بی‌سی ببینید.
حق نشر عکس Netflix
Image caption اسکارلت جوهانسون و لورا درن در فیلم داستان ازدواج هر دو نازد اسکار هستند

برد پیت در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در فیلم روزی روزگاری در هالیوود با ستارگانی مانند آل پاچینو، تام هنکس، آنتونی هاپکینز و جو پشی رقابت می‌کند.

اسکارلت جوهانسون علاوه بر نامزدی در نقض اصلی، برای فیلم خرگوش جوجو هم نازد اسکار بهریتن بازیگر نقش مکمل زن شده است. لورا درن و مارگو رابی از جمله رقبای او هستند.

کوئنتین تارانتینو و مارتین اسکورسیزی برای دریافت جایزه بهترین کارگردانی نامزد شده‌اند و نام سام مندس (۱۹۱۷) ، تاد فیلیپس (جوکر) و بونگ جون هو (اانگل) هم در کنار آنها دیده می‌شود.

نام فیلم انگل که در رشته‌های مختلفی نامزد شده در میان نامزدهای بهترین فیلم خارجی هم دیده می‌شود. درد و شکوه ساخته پدرو آلمودوار اسپانیایی و بینوایان از فرانسه رقبای انگل در این بخش هستند.

مراسم نود و دومین دوره اهدای اسکار یا جوایز آکادمی روز ۹ فوریه (۲۰ بهمن) در لس‌انجلس برگزار می‌شود. مراسم امسال هم مانند سال گذشته یک مجری ثابت نخواهد داشت.