'با من برقص'، 'سهم من' و 'حنایی' در آپارات

توضیح ویدئو،

'با من برقص'، 'سهم من' و 'حنایی' در آپارات

این هفته در آپارات سه فیلم کوتاه 'با من برقص'، 'سهم من' و 'حنایی' هر سه ساخته مریم پیربند به همراه گفتگویی از راه دور با او به نمایش در‌می‌آیند.

درباره 'با من برقص '

حاملگی ناخواسته و خارج از جریان ازدواج در جوامع سنتی و کشورهایی مثل ایران، که در آن سقط جنین جرم محسوب می‌شود، یک مشکل بزرگ برای دختران و زنان است. در فیلم 'با من برقص ' که در سال۱۳۹۱ساخته شده، به این موضوع پرداخته می‌شود. این فیلم از جمله فیلم‌های منتخب به نمایش درآمده در یکی از بخش‌های جشنواره کن در سال ۲۰۱۲ بود.

منبع تصویر، MP

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم کوتاه 'با من برقص'

ویژگی 'با من برقص '

'با من برقص ' ساخته مریم پیربند یک فیلم داستانی کوتاه با تمرکز برروی یک موضوع خیلی خاص یعنی حاملگی ناخواسته و خارج از رابطه ازدواج است. ایده فیلم ترکیبی از موضوع حاملگی خارج از ازدواج و نا آرامی‌های سیاسی در خیابان های تهران است و لحنی تلخ و پایانی مبهم دارد.

درباره 'سهم من'

'سهم من' درباره داریوش است که دلش می‌خواسته نقش اول فیلم‌ها را داشته باشد و عکس‌اش بر سر در سینماها زده شده باشد اما زندگی‌اش آن‌گونه که آرزو داشته شکل نمی‌گیرد. او اکنون در یک کارگاه کوچک تولید 'تی زمین‌شوی ' در خانه خود مشغول به کار است. این فیلم در سال ۱۳۹۳ در همدان ساخته شده است.

منبع تصویر، MP

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم کوتاه 'سهم من'

ویژگی 'سهم من'

'سهم من' ساخته مریم پیربند، مستندی درباره یک شخصیت و یک زندگی است که در آن در عین حال با یک حرفه کمتر‌دیده‌شده هم آشنا می‌شویم. ساختار فیلم در واقع تدوین یک آرزوی گذشته از زبان شخصیت اصلی با تصاویر کار کردن او در زمان حال و در عین حال ترکیب آن‌ها با معرفی یک شغل است. فیلم به چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان تقسیم شده است.

درباره 'حنایی '

فیلم 'حنایی ' هم درباره معرفی یک حرفه خیلی خاص است. حرفه‌ای که روزگاری پر رونق و بازارش سکه بوده است: کارگاه تولید حُنا. برگ‌های سبز حنا در مزارع کشت این گیاه پرورش یافته، سپس چیده و خشک می‌شود و سپس در کارگاه‌های سنتی و صنعتی آسیاب و بسته‌بندی می‌شوند. این محصول کاربرد بهداشتی و آرایشی دارد و در خیلی از نقاط ایران و کشورهای دیگر همچنان برای رنگ کردن پوست و مو استفاده می‌شود.

منبع تصویر، MP

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'حنایی'

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ویژگی 'حنایی

'حنایی ' یک مستند شاعرانه و تصویری درباره یک حرفه و یک شخصیت است. این فیلم ریتم سریعی دارد و در تدوین‌اش از الگوی یک جمله، یک نما استفاده شده است. فیلم علاوه بر این درباره یک مکان سنتی و خاص و یک شخصیت بومی و صمیمی هم است. این فیلم در سال ۱۳۹۱ در یزد ساخته شده است.

درباره کارگردان

مریم پیربند، نویسنده و کارگردان متولد ۱۳۵۹در تهران و مقیم شهر لُس‌آنجلس امریکا است. او دانش‌آموخته علوم اقتصادی و بازرگانی از دانشگاه آزاد تهران مرکز و همچنین کارگردانی از کانون سینماگران جوان و فیلم‌سازی انجمن سینمای جوان ایران است. او کار هنری را از سال ۱۳۸۴ شروع و علاوه بر بازیگری، فیلم‌سازی را از سال ۱۳۸۶ با فیلم کوتاه 'گاهی دلم برای خودم تنگ می‌شود ' شروع نموده است. او همین‌طور به عنوان داور در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی حضور داشته است. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به فیلم کوتاه 'پارکینگ شماره شش ' ( ۱۳۸۸) و فیلم کوتاه 'سکوت '(۱۳۹۲) اشاره کرد. فیلم‌های او در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی به نمایش درآمده‌اند و وی را صاحب جوایزی کرده‌اند. از این جمله است: جایزه بهترین فیلم‌ساز زن جشنواره هالیوود دریمز امریکا در سال ۲۰۱۶. خانم پیربند در حال حاضر دانشجوی فیلم‌نامه‌نویسی در دانشگاه آزوسا پاسیفیک امریکا است و مشغول اتمام ساخت فیلم بلند خود 'فصل قاصدک'است.

منبع تصویر، MP

توضیح تصویر،

مریم پیربند، نویسنده و کارگردان

گفتگوی آپارات - مریم پیربند

گفتگوی آپارات با مریم پیربند درباره سه فیلم کوتاهش 'با من برقص'، 'سهم من' و 'حنایی' را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات - مریم پیربند

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت۲:۳۰بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: