'یک ساعت از یک عمر' در آپارات

توضیح ویدئو،

'یک ساعت از یک عمر' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'یک ساعت از یک عمر' ساخته رخشان بنی‌اعتماد به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

زمانه‌ای بود که خیلی‌ها عشق شکار آهو و کبک و گوزن و شیر داشتند. چه آنهایی که دستشان به دهانشان می‌رسید یا در دستگاه‌های دولتی و حکومتی به اصطلاح برو‌و‌بیایی داشتند و چه آنهایی که در کوه و دشت زندگی می‌کردند و تفنگ برنو را از معشوق نزدیک‌تر می‌دانستند. عده دیگری هم بودند که دنبال ساخت‌و‌ساز و تبدیل دشت و جنگل و صحرا به ساختمان و ثروت‌اندوزی بودند. در آن زمانه‌ای که کسی برایش محیط‌زیست و لزوم حمایت از طبیعت اصلا برایش اهمیت نداشت ، یک نفر پیدا شد که با عشق به طبیعت ایران و با تکیه بر مناسبات و جایگاه دولتی‌اش آستین بالا زد و بنای حفاظت از محیط زیست این سرزمین را بنیان گذاشت. او کسی نیست جز اسکندر فیروز، از فرزندان عبدالحسین‌میرزای فرمانفرما. آقای فیروز بنیان‌گذار سازمان محیط‌زیست ایران بوده و از چهره‌های جهانی حامی حفظ محیط‌زیست به شمار می‌آید. او در دهه چهل و پنجاه خورشیدی کتاب‌های مرجع متعددی را درباره محیط‌زیست ایران نوشت، مناطق حفاظتی و پارک‌های ملی و پناهگاه‌های حیات‌وحش را ایجاد کرد و اصول و قوانینی را بنا نهاد که هنوز هم معتبر و کارسازند. با این همه در بعد از انقلاب آقای فیروز دستگیر و در دادگاه انقلاب به حبس ابد محکوم شد. رخشان بنی‌اعتماد فیلم‌ساز شناخته شده، در مستند 'یک ساعت از یک عمر' در مجالی کوتاه به سراغ آقای فیروز رفته تا روایت او و فعالان محیط‌زیست از فعالیت‌هایش را ثبت کند. لازم به توضیح است که در فیلم محل تولد آقای فیروز به اشتباه تهران ذکر می‌شود که به این وسیله به شیراز اصلاح می‌گردد.

منبع تصویر، MMT

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'یک ساعت از یک عمر'

ویژگی فیلم

'یک ساعت از یک عمر' یک فیلم گفتگو‌ محور و حاصل دیدار و گفتگوی چند ساعته رخشان بنی‌اعتماد و سه تن دیگر از فعالان محیط‌زیست ایران با اسکندر فیروز بنیان‌گذار و اولین رئیس سازمان محیط‌زیست ایران در سال ۱۳۹۳ است. همان‌طور که خانم بنی‌اعتماد در ابتدای فیلم می‌گوید او نه در پی ساخت یک مستند تمام‌و‌کمال بلکه در پی یک ثبت در تاریخ شفاهی ایران است اما فیلم در عین حال دوام و قوام یک فیلم را هم با خودش دارد و در یادها می‌ماند.

درباره کارگردان

رخشان بنی‌اعتماد نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی متولد ۱۳۳۳ در تهران و از اعضای آکادمی اسکار است. او دانش‌آموخته رشته کارگردانی سینما از دانشگاه هنرهای دراماتیک تهران است و با ساخت فیلم مستند و منشی‌گری صحنه سینما وارد این حرفه شده است. او در ابتدا با فیلم «خارج از محدوده» به سینمای ایران معرفی شد و با فیلم «نرگس» در سال ۱۳۷۰ نامش بر سر زبانها افتاد. با این فیلم او جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره فیلم فجر آن سال گرفت. فیلم‌های او در جشنواره‌های بین‌المللی مورد تحسین واقع شده‌اند و توانسته‌اند در داخل ایران نیز توجه تماشاگران و منتقدین را به خود جلب کنند. خانم بنی‌اعتماد در هفتاد‌و‌یکمین جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۱۴، جایزه بهترین فیلم‌نامه را برای فیلم «قصه‌ها» به دست آورد. او همواره در کنار ساخت فیلم‌های سینمایی داستانی به ساخت فیلم مستند اشتغال داشته و این را دست‌مایه فیلم‌نامه‌هایش کرده است. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به اینها اشاره کرد:

سینمایی:

« زرد قناری»، «پول خارجی»، «نرگس»، « «گیلانه»، «قصه‌ها»

«بانوی اردیبهشت»، «خون‌بازی»، «قصه‌ها»

مستند:

«آخرین دیدار با ایران دفتری»، « روزگار ما»، «فرش سه‌بعدی»، «حیاط خلوت خانه خورشید»، «ما نیمی از جمعیت ایرانیم»، «همه درختان من»، «آی آدم‌ها»

منبع تصویر، RBE

توضیح تصویر،

رخشان بنی‌اعتماد، نویسنده و کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

مریم قربان‌کریمی فیلم‌ساز و پژوهش‌گر سینمای ایران و خاورمیانه متولد سال ۱۳۶۰ در تهران است. او از کودکی با فضای فیلم‌سازی آشنایی داشته و در چند پروژه‌ انیمیشن همکاری داشته است. او در سال ۲۰۰۱ به کانادا مهاجرت کرد و تحصیلات عالی خود در رشته سینما را در کانادا و بریتانیا به پایان رساند. پایان‌نامه دکترایش از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند موضوع 'تغییر و تحول تصاویر زنان در سینمای ایران ' بررسی می‌کند. او از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ مشغول به تدریس در رشته ایران‌شناسی در دانشگاه سنت‌اندروز, اسکاتاند بوده و از پاییز ۲۰۱۸ به عنوان مدرس رشته سینما در دانشگاه لنکستر انگلستان شروع به کار کرده است. قربان‌کریمی کتاب خود به عنوان 'حضوری پررنگ: تحولات تصویر زن در سینمای ایران ' را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است. او همچنین در طول سالهای تحصیل و کار به فعالیت در زمینه فیلم‌سازی و تدوین نیز مشغول بوده است که از این بین می‌توان به تدوین فیلم سینمایی 'ماهی کویر' محصول مشترک ایران و کانادا اشاره کرد.

توضیح تصویر،

مریم قربان‌کریمی، مدرس سینما از داشنگاه لنکستر

اعظم بهرامی کارشناس محیط زیست(، نویسنده و کارگردان) مقیم ایتالیا متولد ایران و دانش‌آموخته مدیریت و فیزیک محیط‌زیست و انرژی‌های نو در ایران و ایتالیاست. او نویسنده مقالاتی درباره زنان و محیط‌زیست در رسانه‌ها و وب‌سایت‌های فارسی و ایتالیایی است. او علاوه بر زمینه تخصصی خود دستی در نویسندگی و فیلم‌سازی هم داشته و یکی از داستان‌های کوتاه او برنده جایزه داستان‌نویسی صادق هدایت در سال ۱۳۸۱ شده است، همین‌طور فیلم او 'طلوع 'در همین سال منتخب جشنواره سینما‌حقیقت در بخش دانشجویی بوده است. خانم بهرامی در سال ۱۳۹۰ برای ادامه تحصیل به ایتالیا سفر کرده، به مدت سه سال سابقه همکاری با گزارش‌گران سازمان ملل در حوزه محیط‌زیست داشته است. مشارکت در پروژه مدل‌سازی تاثیرمتغیرهای آب‌و‌هوا بر محصولات کشاورزی در شمال ایتالیا و مشارکت در پروژه 'استوریا اینروته ' )داستان منقطع) درباره مهاجرت و قوانین مربوط به مهاجرت در اروپا و تالیف سه کتاب به زبان فارسی ( دو مجموعه شعر و یک مجموعه داستان) از جمله فعالیت‌های دیگر او در این سال‌ها است.

منبع تصویر، AB

توضیح تصویر،

اعظم بهرامی، کارشناس محیط زیست

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهشگر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

توضیح تصویر،

فرید اسماعیل‌پور، پژوهش‌گر فیلم و مستندساز

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با مریم قربان‌کریمی مدرس سینما از دانشگاه لنکستر انگلستان، اعظم بهرامی کارشناس محیط زیست از تورین ایتالیا و فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم از پاریس درباره 'یک ساعت از یک عمر' ساخته رخشان بنی‌اعتماد را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: