حذف فیلم بربادرفته از پخش آنلاین به دلیل 'محتوای نژادپرستانه'

هتی مک‌دنیل (راست) اولین هنرپیشه سیاه‌پوست بود که جایزه اسکار گرفت

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هتی مک‌دنیل (راست) اولین هنرپیشه سیاه‌پوست بود که جایزه اسکار گرفت

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها به نژادپرستی در آمریکا یک سرویس آنلاین پخش فیلم و سریال، فیلم کلاسیک و پرآوازه بربادرفته را از فهرست پخش خود حذف کرده است.

اچ‌بی‌او مکس (HBO Max) توضیح داده است که این اثر کلاسیک سینمای آمریکا که حدود ۸۰ سال پیش ساخته شده "محصول زمان خود بوده" و "تعصبات نژادی و قومی" را به تصویر کشیده که "هم در آن زمان اشتباه بوده و هم الان."

این شبکه پخش آنلاین که دو هفته پیش کارش را آغاز کرده، می‌گوید فیلم بربادرفته را به همراه "بحثی درباره زمینه‌های تاریخی آن" به فهرستش برمی‌گرداند اما تاریخی برای دسترسی دوباره به این فیلم نداده است.

مرگ جورج فلوید، آمریکایی سیاه‌پوست در اثر خشونت ماموران پلیس در آمریکا موجی از اعتراض‌های گسترده را در این کشور و نقاط دیگر جهان به دنبال داشته و بحث نژادپرستی نهادینه و سیستماتیک و شیوه‌های مقابله با آن را داغ کرده است.

اچ‌بی‌او مکس در بیانیه‌اش ادامه پخش فیلم "بدون توضیح و تقبیح" درباره "تصاویر نژادپرستانه‌‍" را غیر مسئولانه خوانده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ویوین لی و کلارک گیبل در نقش اسکارلت اوهارا و رت باتلر - شخصیت‌های بربادرفته در ایران هم از خاطره‌انگیزترین شخصیت‌های سینمایی هستند

بربادرفته که ماجراهای آن به زمان جنگ داخلی آمریکا مربوط می‌شود یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما است که البته به دلیل شیوه به تصویر کشیدن دوران برده‌داری با انتقادهایی روبرو بوده است.

این فیلم بر اساس رمانی از مارگارت میچل ساخته شده و از جمله شخصیت‌های آن برده‌هایی هستند که در داستان از کار و وضعیت خود راضی‌اند و بعد از پایان دوره برده‌داری در آمریکا هم به اربابان قبلی خود وفادار می‌مانند.

بربادرفته، ساخته ویکتور فلمینگ با بازی ویوین لی و کلارک گیبل، ۱۰ جایزه اسکار برد و همچنان به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما (با احتساب تورم) شناخته می‌شود.

هتی مک‌دنیل، که نقش مامی، یک خدمتکار خانگی را در این فیلم بازی کرد، اولین هنرپیشه سیاه‌پوست بود که نامزد جایزه اسکار شد و آن را برد.

این فیلم در ایران هم بسیار محبوب بوده و شخصیت‌های آن، اسکارلت اوهارا و رت باتلر، از جمله خاطره‌انگیزترین شخصیت‌های سینمایی برای تماشاگران ایرانی هستند.