'کابل، شهری در باد' در آپارات

توضیح ویدئو،

'کابل، شهری در باد' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'کابل، شهری در باد' ساخته ابوذر امینی به نمایش در‌می‌آید. پس از آن آپارات گفتگویی با کارگردان فیلم خواهد داشت.

درباره فیلم

زندگی یک عضو ارتش افغانستان چگونه است؟ یک راننده مینی‌بوس در این شهر چه حال‌و‌هوایی دارد؟ بچه‌ها در کوچه‌های کابل روزهای‌شان را چطور می‌گذرانند؟ 'کابل، شهری در باد' تصویری از حال‌و‌هوای زندگی در این شهر است. ابوذر امینی فیلم‌سازافغانستانی ساکن هلند، در سال ۲۰۱۸ این فیلم را ساخته و با این فیلم جایزه بهترین فیلم از جشنواره فیلم مستند ایدفا، مهمترین جشنواره سینمایی مستند در جهان، را به دست آورده است. 'کابل، شهری در باد' در هفتاد جشنواره سینمایی در سراسر جهان به نمایش در آمده و بیست‌و‌پنج جایزه به عنوان فیلم برگزیده برای فیلمسازش به ارمغان آورده است.

منبع تصویر، AA

توضیح تصویر،

پوستر فیلم 'کابل، شهری در باد'

ویژگی فیلم

'کابل، شهری در باد' ساخته ابوذر امینی، تصویری سینمایی و شاعرانه از زندگی روزمره در کابل است. تماشاگر با دوربین این فیلم‌ساز در خیابان‌های خاکی و بلندی‌های کابل قدم می‌زند و از فاصله‌ای نزدیک زندگی در این شهر را حس می‌کند. در این فیلم گرچه خشونت و جنگ در ذهن شخصیت‌های فیلم حضوری پررنگ دارد و انگار که شخصیت‌ها خودشان و زندگی روزمره را با این روند وفق داده‌اند اما تمرکزی روی رخدادهای خشونت‌آمیز نیست.

درباره کارگردان

ابوذر امینی نویسنده و کارگردان متولد سال ۱۳۶۷ در بهسود افغانستان است. وی دانش‌آموخته دانشگاه هنر آمستردام و کارشناس ارشد کارگردانی 'مدرسه فیلم لندن 'است. او همچنین عضو آکادمی فیلم هلند و آکادمی فیلم اروپا است. فیلم‌های او در بسیاری جشنواره‌های جهانی به نمایش در آمده‌اند و آقای امینی با فیلم 'کابل، شهری در باد ' موفق به دریافت جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم مستند ایدفا در سال ۲۰۱۸ و جایزه بهترین سینماگر جوان موسسه فرهنگی شاهزاده برنارد هلند در سال ۲۰۲۰ شده است. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به فیلم‌های کوتاه داستانی 'بهترین روز ' و 'کردستان کجاست؟ ' مستند نیمه بلند 'روی خط فراموشی ' و 'کابلتهرانکابل ' اشاره کرد.

منبع تصویر، AA

توضیح تصویر،

ابوذر امینی، نویسنده و کارگردان

گفتگوی آپارات - کابل، شهری در باد

گفتگوی آپارات با ابوذر امینی نویسنده و کارگردان فیلم 'کابل، شهری در باد' را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات - کابل، شهری در باد

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰

شنبه ساعت ۱۱:۰۰

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰

تکرار جمعه ساعت ۰۲:۰۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/bbcpersiantv

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: