میلان کوندرا: من جاسوس نبودم

میلان کوندرا
Image caption میلان کوندرا

میلان کوندرا، مشهورترین نویسنده جمهوری چک، انکار کرده است که در دوران جوانی اش جاسوس پلیس مخفی حکومت کمونیستی بوده است.

به دنبال انتشار مدارکی از دهه پنجاه میلادی توسط دولت چک دال بر همکاری این نویسنده با پلیس مخفی آن زمان، میلان کوندرا برای دفاع از خود وادار شده برای اولین بار پس از بیست و پنج سال با رسانه ها گفتگو کند.

این مدارک که توسط محققان انجمن مطالعات رژیم های استبدادگر برملا شده است، توسط هفته نامه پرتیراژ "ریسپکت" به چاپ رسیده است.

انجمن مطالعات رژیم های استبدادگر محل نگهداری صدها هزار پرونده متعلق به پلیس مخفی چکسلواکی سابق (StB) و همچنین مدارک وزارتخانه های کشور و دفاع دوره کمونیستی است.

مایک ساندرز، دبیر بخش اروپا در بی بی سی، می گوید که ادعاهایی که علیه کوندرا مطرح شده بسیار حیرت آور است چون او در لیست سیاه مقامات کمونیستی قرار داشته و نوشته هایش در چکسلواکی سابق ممنوع بوده است.

کوندرا در سال 1975 از چکسلواکی سابق به پاریس گریخت و در پایتخت فرانسه بود که مشهورترین کتاب خود "سبکی تحمل ناپذیر هستی" (یا "بار هستی") را نوشت که ماجرای آن در پراگ و در زمان قیام مردم کشورش علیه کمونیست رخ می دهد.

اما اکنون انجمن جمهوری چک برای مطالعات رژیم های استبدادگر، یک پرونده محرمانه پلیس مخفی این کشور را برملا کرده است که می گوید در سال 1950، وقتی کوندرا 21 سال داشته، به یک پاسگاه پلیس رفته و یک سرباز را به نام میرسولاو دووراچک به عنوان جاسوسی برای غرب معرفی کرده است، در حالی که می دانسته مجازات جاسوسی ممکن است اعدام باشد.

ظاهرا این سرباز به اتهامی که علیه مطرح شده 22 سال از عمر خود را در حبس بسر برده است؛ میرسولاو دووراچک اکنون در سوئد زندگی می کند.

کوندرا در گفتگو با رسانه ها گفته است که از شنیدن ادعاهای انجمن مطالعاتی علیه خود کاملا حیرت زده است و این ادعاها را دروغ توصیف کرده است.

او گفته که حتی فردی به نام دووراچک را نمی شناسد و انجمن مطالعاتی را به ترور شخصیت متهم کرده است.

میلان کوندرا گفت که او به شدت به کشف تصادفی مدرکی که نام او در آن قید شده، مشکوک است.

دبیر بخش اروپا در بی بی سی می گوید در بلوک کمونیستی سابق تحقیقات درباره گذشته و این که در آن زمان افراد چه کرده اند، موضوعی بسیار حساس است.

در آن زمان اسم افراد به صورت کد در مدارک درج می شده است و خیلی روشن نیست که چه کسی جاسوس، چه کسی رابط و چه کسی صرفا برای شغل جاسوسی در نظر گرفته شده بوده است.

دبیر بخش اروپا در بی بی سی می گوید میلان کوندرا اولین نفری نیست که نگران شده اطلاعات جعلی و گمراه کننده به جای مانده از دوره کمونیستی وجهه اش را خدشه دار کند.