17:56 گرينويچ - دوشنبه 10 نوامبر 2008 - 20 آبان 1387

نمایش آثار صادق تيرافکن در گالری اثر

نمایشگاه صادق تیرافکن

گالری اثر ميزبان آثار جديد صادق تيرافکن هنرمند و عکاس معاصر است. اين نمايشگاه دو بخش دارد: 10 اثر عکس ديجيتالی-کولاژ و 15 اثر چيدمان آذين بخش ديوارهای گالری اثر است.

بخش چيدمان با آنکه در تالار دوم گالری قرار دارد به سرعت توجه بيننده را جلب می کند و او را وامی دارد که در جستجوی مفهوم اثر تعمق بيشتری بکند.

هنرمند در چيدمان انتخابی خود از شيشه، استيل و نور و صدا بهره برده است. در اين قسمت دايره هايی بر زمين ايستاده قرار دارد که ميله های هر دايره با حباب های بلور سبزرنگ نور وسط هر دايره را به بيرون می تابانند. و دورتادورتالار عکس های بزرگ قدی از افراد مختلف از جمله سه بازيگر مطرح يعنی گلاب آدينه، جعفر والی و ترانه عليدوستی با نور دايره ها روشن شده اند.

عنوان اين چيدمان زيباترين روح پرستنده است. صادق تيرافکن می گويد در چيدن دايره ها بر روی هم به زيگورات ها نظر داشته است و در موضوع پرستش به دين و مذهب توجه نداشته بلکه پرستش به شکل عام و عمومی آن که هر شخصی با آن درگير است ، مراد او بوده است.

تيرافکن يادداشتی کوتاه برای بازديد کنندگان چيدمان نوشته و در ابتدای قسمت ورودی نصب کرده است. او در اين يادداشت به طور سربسته به مشکل بزرگی که در اين سال ها گريبانگيرش بوده پرداخته و معتقد است بيماری سرطان مغز او به مدد دعاهای مادرش به اندازه ای تخفيف پيدا کرده که او و پزشکان متخصص وی را شگفت زده است.

هنرمند که معتقد است در اين بخش به نور معنويت ايرانی و شرقی نظر داشته بخش چيدمان را تقديم کرده است به عشق مادران و به خصوص محبت بی دريغ و رازآلود مادرش. تيرافکن می گويد به انرژی و نيرويی که در جايی هست اعتقاد دارم.

عکس-کولاژ

در اين بخش هنرمند با استفاده از آرشيو عکس دوستان عکاسش يعنی عباس کوثری، حميد اسکندری، مهدی حسن زاده، نيوشا توکليان و مجيد سعيدی عکس هايی که انبوه تودرتو جمعيت را نشان می دهد در قطع بزرگ کارکرده و گمشدگی و گم کردگی و درماندگی جمعيت را با تغييراتی که با فتو شاپ در عکس ها ايجاد کرده به نمايش گذاشته است.

تيرافکن معتقد است رفتارها، حالات چهره و کنش های آدم های ايرانی در فضاهای مختلف فرق می کند و او به تغييرات و بحران جمعيت نظر داشته است.

وی می گويد قبلا اين عکس های کولاژ چند لايه را با دست کار می کرده، ولی با استفاده از فتو شاپ اجراها تميزتر شده است.

قيمت عکس ها چهار و نيم ميليون تومان تعيين شده و از هر عکس شش چاپ به علاقمندان عرضه می شود.

هنرمند می گويد در قيمت گذاری برمبنای قيمت هايی که عکس هايش در خارج فروش می رود قيمت گذاری کرده است.

در عکسی که يک پيامبر و شايد يک موعود را نشان می دهد که به جای سر شمعی نور می پراکند و بر اسبی سوار است و عده ای سياه پوش که پشت به ما دارند به تماشای وی ايستاده اند، دو چاپ به فروش رفته است.

اين نمايشگاه تا 28 آبان در گالری اثر ادامه خواهد داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.