رقابت نوروزی باسابقه ها و تازه کارها در تلویزیون ایران

سریال های نوروزی تلویزیون ایران

با فرارسیدن نوروز، رقابت چند کارگردان با سابقه و تازه کار تلویزیونی در ایران برای کسب بیشترین شمار بیننده تلویزیونی آغاز شده است.

با نگاهی دقیق به سوابق کارگردان هایی که مجموعه های نوروزی امسال را ساخته اند، به نتیجه جالبی می رسیم: در یک سو مهران مدیری با "مرد دو هزار چهره" و حسن فتحی با "اشکها و لبخندها" قرار دارند و در سویی دیگر شاهد احمدلو و سعید آقاخانی.

مرد دو هزار چهره

پخش مجموعه نوروزی «مرد هزار چهره» در سال گذشته با واکنش های متناقضی روبرو شد.

مهران مدیری که پیش از این از سوی منتقدان متهم می شد در مجموعه های خود با رواج بدزبانی، فرهنگ جامعه را تخریب می کند، در «مرد هزار چهره» سر شوخی را باروشنفکران باز کرد.

نوع شوخی ها و متلک هایی که آقای مدیری در "مرد هزار چهره" نثار جامعه روشنفکری کرد، به مذاق خیلی ها خوش نیامد و بر شمار مخالفان او افزود.

شاید به همین دلیل گروه نویسندگان سعی کردند در گفتگوهای پس از مجموعه، از جامعه روشنفکری دلجویی کنند.

"مرد دو هزار چهره" ادامه ای بر سریال سال گذشته آقای مدیری است و بازهم با مشاغل و حرفه های مختلف شوخی می کند.

بسیاری از منتقدان و خبرنگاران حوزه تلویزیون می گویند از همین حالا می توان "مرد دو هزار چهره" را پربیننده ترین مجموعه نوروزی امسال دانست.

به گفته آنها، محبوبیت آقای مدیری و علاقه مردم به مجموعه های او آن قدر هست که هیچ یک از مجموعه های نوروزی در جذب مخاطب به اندازه "مرد دو هزار چهره" موفق نباشند.

ستاره مجموعه، خود آقای مدیری است و این بار و در غیبت بازیگرهایی چون رضا شفیعی جم و جواد رضویان بی رقیب به نظر می رسد و باید به تنهایی بیننده های شبکه سه را پای مجموعه خود نگه دارد.

او امسال در نقش مسعود شصت چی، قهرمان داستان، در پنج موقعیت جدید قرار می گیرد.

اشک ها و لبخندها

سال گذشته سیروس مقدم مجموعه "پیامک از دیار باقی" را با چهره های سینمایی برای شبکه یک تلویزیون ایران ساخت که در رقابت با مجموعه "مرد هزار چهره" نتوانست موفقیتی برای کارگردانش به دنبال داشته باشد.

ظاهرا امسال نوبت به حسن فتحی رسیده است تا شانس خود را در برابر مهران مدیری و مجموعه اش امتحان کند.

آقای فتحی در سریال نوروزی امسال خود ازبازیگران تئاتری هم استفاده کرده و البته حضور مهدی هاشمی، گوهر خیراندیش و هومن بهمنش انتظارها را از این مجموعه نوروزی بالا برده است.

داستان سریال درباره زنی به نام شمسی است که برای سر و سامان دادن به زندگی پسر خلاف کارش ۱۵ روز از زندان مرخصی می گیرد.

او پس از آزادی، از دختر برادرش حشمت (که یک سینمادار قدیمی است) برای پسرش خواستگاری می کند و ...

به نظر می رسد این مجموعه هم مانند آثار قبلی آقای فتحی تصویری از تعارض ها و تناقض هایی است که در جامعه ای سنتی وجود دارد و تقابل سنت و مدرنیته که یکی از موضوعات مورد علاقه آقای فتحی است در این مجموعه هم دیده می شود.

ظاهرا مسئولان گروه فیلم و سریال شبکه یک امیدوارند که آقای فتحی با این مجموعه موفقیت "شب دهم" را تکرار کند.

او که در "میوه ممنوعه" با فاصله گرفتن از فضای تاریخی مجموعه های قبلی، داستانی امروزی و ملتهب را به شکلی جذاب روایت کرده بود، در "اشک ها و لبخندها" در مسیر "میوه ممنوعه" حرکت کرده است.

ماه عسل

سال گذشته مجموعه "نشانی" به کارگردانی رامبد جوان از شبکه دو پخش شد.این مجموعه در مقایسه با "مرد هزار چهره"، ساده به نظر می رسید و جزئیات جذاب آن و تلاش رامبد جوان برای ساخت مجموعه ای شسته رفته آن طور که باید دیده نشد.

اکثر افراد گروه "نشانی" را نوروز امسال در "ماه عسل" می بینیم. البته غایب بزرگ این مجموعه رامبد جوان است که به تازگی فیلم برداری دومین فیلم سینمایی اش را به پایان رسانده است.

مجید اوجی تهیه کننده این سریال است و کارگردانی مجموعه هم بر عهده شاهد احمدلوی جوان است که برای نخستین بار پشت دوربین یک مجموعه نوروزی می ایستد.

داستان درباره ازدواج یک دختر و پسر جوان و حاشیه هایی است که این ماجرا برای خانواده های آن ها به وجود می آورد.

آقای اوجی مانند همیشه از بازیگران حرفه ای استفاده کرده است: سعید پورصمیمی، محمد مطیع، پروانه معصومی، یوسف تیموری، افسر اسدی، امیرحسین صدیق و سحر ولدبیگی.

عید امسال

مجموعه تلویزیونی "عید امسال" بعد از مجموعه "روزگار خوش حبیب آقا" دومین تجربه نوروزی سعید آقاخانی است.

حضور چهره های محبوب طنز تلویزیون در"عید امسال" بیش از مجموعه های دیگر نوروز ۸۸ است و این نشان می دهد سعید آقاخانی مانند تجربه های قبلی خود روی توانایی بازیگرها و خلق لحظه های کمدی براساس بداهه گویی و خلاقیت آن ها حساب ویژه ای باز کرده است.

حضور مجید صالحی، علی صادقی و مهران غفوریان در این مجموعه که هرکدام به تنهایی می توانند برگ برنده یک مجموعه طنز باشند، یکی از نکات قابل توجه این پروژه است.

"عید امسال" براساس قرائن موجود مجموعه ای جمع و جور پر از تک لحظه های خنده دار است که بازیگرانی مثل مجید صالحی و علی صادقی در خلق آنها توانا هستند.

نکته جالب دیگر درباره "ماه عسل" حضور محمدمهدی عسگرپور کارگردان سینما و تلویزیون و مدیرعامل خانه سینما به عنوان تهیه کننده در این پروژه نوروزی است.

آقای عسگرپور که همیشه از منتقدان سرسخت تلویزیون و سیاست گذاری های سازمان صداو سیما بوده این بار تهیه کنندگی یک مجموعه تلویزیونی را تجربه کرده است.سیدمحمود رضوی سرمایه گذار و تهیه کننده فیلم سینمایی "درباره الی" هم یکی دیگر از تهیه کنندگان این مجموعه است.