به روز شده:  12:28 گرينويچ - سه شنبه 21 آوريل 2009 - 01 اردیبهشت 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 17 آوریل

مهمان اين هفته برنامه های تفریحی تاجیکی بخش فارسی رادیو بی بی سی، آوازخوان حقنظر حکومزاد است. حقنظر از آوان جوانی و هنگام تحصیل در مدرسه آوازخوانی می کرد. وی هنگامی که در صنف هفتم تحصیل می کرد در نخستین برنامه کنسرت شرکت داشت.

این برنامه از جانب هنرمندان فرهنگ سرای ناحیه درواز استان بدخشان تهیه شده بود و هنرمندان در طول 12 روز برنامه هایی را در چند ناحیه استان بدخشان اجرا کردند.

حقنظر

آقای حکومزاد می گوید: "در خانواده، پدرم به آهنگ های مردمی محبت بی اندازه داشت و زیاد می خواست که من آوازخوانی کنم و سازی مردمی را بنوازم. از اینجاست که در سن هفت سالگی پدرم درخت زردآلو را بریده و از استاد سازتراش ده خواهش کرد که برایم رباب بدخشانی تراشد. نمی دانم چرا، اما من در نواختن این ساز موسیقی چندان موفق نشدم."

وی می افزاید که "بعد از آن دائیم رضوانشاه که خود آوازخوان بود، در زادروزم برایم آکاردیون تقدیم نمود و همچنین برادر بزرگم دادخدا که در جشن های عروسی محله و ناحیه آوازخوانی می کرد، من نیز در اکثر اوقات او را همراهی می کردم. فکر می کنم این سبب شد که محبت من به پیشه آوازخوانی و موسیقی زیاد شود."

برنامه تفریحی تاجیکی، 17 آوریل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حقنظر صاحب پنج فرزند است: سه پسر و دو دختر دارد. پسر بزرگش باربد نام دارد و در دانشگاه در رشته مهندس کامپیوتر تحصیل می کند.

حقنظر در پاسخ به این سوال که چرا نام پسر بزرگش را باربد گذاشته است، گفت: "در سال 1989 در درواز مجسمه باربد افتتاح شد که آن هنگام مهمانان زیادی از خارج و هنرمندان و آوازخوان های شناخته آنجا حضور داشتند و همان روز من صاحب پسر شده بودم."

استاد شجریان، آوازخوان سرشناس ایرانی در این محفل حضور داشت و میکروفون را گرفت و گفت: "اگر حقنظر اجازه دهد، پسرش را من نام گذاری می کنم" و نامش را باربد گذاشت.

حقنظر


من نیز از این نام خوشم آمد و باربد امروز دانشجو سال اول دانشگاه است، اما نه در رشته هنرهای زیبا و موسیقی، بلکه در رشته کامپیوتر و ماشین آلات. فرزندان دیگرم، یکی در صنف سوم مدرسه تحصیل می کند و دیگری تنها پنج سال دارد که هنوز نمی دانم میل و خواهشی به موسیقی دارد یا نه."

در برابر آوازخوانی، حقنظر به تازگی در یک فیلم جدید فیلمساز جوان، رستم شاه عظیمف، با نام "وفادار" نقش اصلی را اجرا کرده است.

این فیلم داستان زندگی پسربچه ای است که پدرش بعد از مرگ مادرش با خانم دیگری ازدواج کرده و چه بلاهایی به سر پسر بچه می آید. تنها دوست پسرک سگ است با نام "وفادار".

نواربرداری این فیلم به انجام رسیده و حالا فیلم در حال مونتاژ و یا تنظیم است و قرار است دو سه ماه دیگر فیلم پیشنهاد تماشاچیان شود.

در برنامه اين هفته به موضوعات ديگری نيز پرداخته شد:

همایش تاجران

دیروز در دانشکده صاحبکاری و خدمت در شهر دوشنبه همایشی در مورد مسائل رشد صاحبکاری و تجارت در تاجیکستان برگزار شد.

کنفرانس

در برابر تاجران و صاحبکاران تاجیک که در این همایش شرکت و سخنرانی کردند، کارشناسان و متخصصان از سازمان های بین المللی نیز نظرات خود را در مورد کم کردن تاثیرات بحران مالی بر وضع اقتصادی پیشنهاد کردند.

شهرت سعدی یف، مدیر شعبه علم و نوآوری دانشکده صاحبکاری و تجارت در صحبت گفت: "دانشکده صاحبکاری یگانه دانشکده ای در کشور است که صاحبکاران و تاجران حرفه ای را تربیت می کند."

شهرت سعدی اف - مدیر شعبه علم و فناوری دانشکده صاحب کاری

وی گفت:"با توجه به بحران مالی که اکثر کشورهای دنیا را فرا گرفته است، خواستیم در همکاری با سازمان های بین المللی و صاحبکاران وطنی راه های رهایی از این بحران در تاجیکستان را پیشنهاد کنیم، همچنین برای صاحبکاران جوان شرکت در این همایش تجربه خوبی است."

کدام آوازخوان خارجی را دوست دارید؟

برای برنامه این هفته در خیابان های شهر دوشنبه نظرپرسی انجام دادیم در موضوع "برنامه کنسرتی کدام آوازخوان های خارجی را در دوشنبه می خواستید ببینید؟"

کنفرانس

البته ساکنان نظرهای مختلفی ارائه دادند و طرفداری خود را از آوازخوان های روس، آلا پوگاچاوا و گروه Hi-Fi از آوازخوان های غرب شاکرا، انریکی ایگلسیوس ابراز داشتند.

از میان آوازخوان های ایرانی اکثر همصحبتان هواداران معین، لیلا، اندی بودند و بیش از همه می خواستند برنامه کنسرتی سمیع یوسف و خانم گوگوش را در دوشنبه ببینند.

بدرود با نظرداداوا

در اوایل ماه آوریل، ماهجان نظرداداوا، یکی از آوازخوان های سرشناس و یکی از نخستین بانوان سازنواز در سن 91 سالگی در زادگاهش، دهه بروشاتن ناحیه روشان از عالم گذشت.

وی از نخستین تاسیس دهندگان تئاترهای مردمی در بدخشان بود و نخستین زن تاجیکی بود که سال 1965 عنوان "آوازخوان مردمی تاجیکستان" را به دست آورد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.