به روز شده:  14:27 گرينويچ - چهارشنبه 29 آوريل 2009 - 09 اردیبهشت 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 24 آوریل

در برنامه این هفته صحبتی داشتیم با مطلوبه بانو رحیماوا، یک آوازخوان جوان نابینا که چندی قبل نخستین آهنگهایش را با همراهی گروه "فلک" تحت رهبری دولتمند خال، آوازخوان سرشناس، ثبت کرده و بیش از دو ماه شده که در این گروه فعالیت می کند.

مطلوبه بانو می گوید: هنوز از آوان کودکی و تحصیلش در مکتب پرورشگاه نابینایان ناحیه حصار همیشه دوستدار آهنگهای فلکی و مردمی بودم و آرزو می کردم در گروهی مثل دسته هنری "فلک" کار کنم.

برنامه تفریحی تاجیکی، 24 آوریل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


او می افزاید: خوشبختانه امروز با کمک استاد دولتمند خال این آرزوی وی عملی شده است.

استاد دولتمند خال برای نخستین بار صدای مطلوبه را از یک برنامه رادیویی شنیده و مطلوبه را پیدا نموده از او دعوت کرده است تا در دسته "فلک" با آنها کار کند.

آرزوهای مطلوبه

از بسکه مطلوبه در شهر دوشنبه خانه نداشت، در خانه دوستش می زیست. ولی بعد از آنکه امامعلی رحمان، رئیس جمهور در برنامه کنسرتی دسته هنری "فلک" آوازخوانی مطلوبه را دید و از وضع زندگیش آگاه شد، به مقامات سفارش داد که شرایطی برای او فراهم کنند.

اما مطلوبه می گوید به جز یک خانه اجاره ای که کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان برایش کرایه کرده و دو مراتبه مبلغ اندک مالی از جانب وزارت فرهنگ ارائه شده، وی دیگر کمکی دریافت نکرده است.

البته اسدالله رحمان، رئیس کمیته رادیو و تلویزیون وعده کرده است که بعد چهار ماه خانه ای برایش پیدا خواهد کرد.

مطلوبه می گوید:"کاش او به وعده خود وفا کند."

وی افزود: "بهتر بود اگر وزارت فرهنگ کمک کند تا در کدام استودیوی ثبت صدا که این وزارت در اختیار دارد، چند آهنگم را ثبت کنم. چون در کمیته رادیو و تلویزیون که دسته هنری "فلک" ان جاست، باز چهار گروه هنری و موسیقی دیگری نیز فعالیت می کنند و استودیوی ثبت صدا شرایط محدود دارد که آهنگهای این گروهها را ثبت کند. تنها در چهار پنج ماه نوبت می رسد که یک آهنگم را در آنجا ثبت کنم."

مطلوبه تا امروز دو آهنگش را ثبت نموده و باز سه آهنگ دیگر آماده کرده است که به کمک مردم سخاوت پیشه نیاز دارد تا برایش کمک کنند که این آهنگهایش را نیز ثبت کند.

برای نخستین بار آهنگهای مطلوبه در برنامه تفریحی تاجیکی پخش شد و این هم یکی از آرزوهای مطلوبه بانو بود که آهنگهایش را نخست از رادیوی بی بی سی بشنوند زیرا از آوان تحصیل در مکتب پرورشگاه نابینایان ناحیه حصار شنونده همیشگی برنامه موسیقی ما بوده است.

وی می افزاید: "البته دل آدمی سرشار راز و نیاز و آرزوهاست. من نیز آرزو دارم، بگذار یک لحظه هم باشد، یک نظر هم باشد، چشمانم بینا شوند و صورت مادر عزیز و مهربان و چهره پدر بزرگوارم را ببینم، تاجیکستان عزیزم را ببینم، دوستان می گویند در بهار چه قدر زیباست تاجیکستان!"

فیلمها در باره محیط ریست

در چهارچوب هفته فیلمها در باره محیط زیست که از 22 تا 26 آوریل در تالار تئاتر مایاکوفسکی شهر دوشنبه برگزار شد، فیلمهایی از آمریکا، فرانسه، ژاپن و ازبکستان به نمایش گذاشته شدند.

عمل خانم گاجی یوا، رهبر مرکز فرهنگی "باختر" و یکی از برگزارکنندگان نمایشگاه عکسها تحت عنوان "ناتور آرت" در صحبت با بی بی سی گفت: "در دومین روز برگزاری نمایش فیلمها در باره محیط زیست در تالار تئاتر روسی مایاکوفسکی شهر دوشنبه نمایش عکاسان وطنی و خارجی در موضوع حفظ محیط زیست در تاجیکستان به نمایش گذاشته شد. این نمایشگاه تا 26 آوریل کار خود را ادامه خواهد داد."

خانم گاجی یوا گفت، در بخش نمایش فیلمها تماشاچیان توانستند به طور رایگان این فیلمها را تماشا کنند:

فیلم "حقیقت ناراحت" با کارگردانی دویس گوگنهایم از آمریکا،

فیلم "ساعت یازدهم" از فیلمسازان نادیا کانرس پیترسون از ایالات متحده،

فیلم "آیرین براکوویچ" از کارگردان استیون سودربرگ از ایالات متحده،

فیلم "ول" از فیلمساز اندریو استنتون از ایالات متحده،

فیلم "سرگذشت سگ آبی" از فیلمساز فیلیپ کالدرون از فرانسه،

فیلم "درسو اوزالا" از کارگردان آکیرا کوراساوا از ژاپن، فیلم "آرالکوم" از کارگردان عطاالله یف از ازبکستان

کلیپ سازی در تاجیکستان

اصلا امروز آوازخوانی را پیدا کردن دشوار است که کدامی از آهنگهایش را فیلم برداری یا کلیپ نکرده باشد، زیرا از طریق کلیپ خوب آوازخوان به دل هوادارانش زودتر راه می یابد.

کارگردانها و یا کلیپ سازان آن طور که در تاجیکستان از آنها نام می برند، کم نیستند و هر کدامی می کوشد که بهترین کلیپ ها را تولید کند.

مثلا بهرام نعمتف، کارگردان جوان، در میان آوازخوانهای تاجیک خیلی مشهور است و اکثر آوازخوانها می خواهند که آهنگهای آنها را بهرام فیلم برداری کند.

او مهمان برنامه ما بود و می گوید برای ساختن یک کلیپ از 100 تا 100000 هزار دلار مصرف می شود و این بستگی دارد به مشکلات فیلم برداری و فن آوریهایی که در کلیپ از آنها استفاده می شود.

بهرام در مدت بیش از هفت سال که بر آهنگهای آوازخوانان کلیپ سازی می کند، از هیج کدامی از کارهای خودش خوشش نآمده و می گوید: "بهترین کلیپم را من هنوز نساخته ام."

بهرام می گوید اکثر وقتها مشکلات فنی نمی گذارد که وی آرزویش را برآورده سازد، زیرا دوربینهای خوب فیلم برداری ندارد و همچنین وقت تنظیم نوار در کامپیوتر مشکل پیش می آید، از این خاطر کیفیت کلیپ های تاجیکی در مقایسه با کلیپ های خارجی پائین است.

در پایان برنامه این هفته پرطرفدارترین آهنگها از درخواست شنونده های برنامه "جونگ" پخش شد، که شما نیز با انگشت زدن لینک اودیوی برنامه آنها را می توانید گوش کنید.

نظر و پیشنهادات خودرا در باره برنامه ما به ایمیل zevarshoh@bbc.tj ارسال کنید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.