به روز شده:  18:09 گرينويچ - دوشنبه 11 مه 2009 - 21 اردیبهشت 1388

چیت رام : مهمان استودیوی شماره هفت

چیت رام

چیت رام

این هفته در برنامه ی استودیوی شماره هفت از چیت رام ضرب نواز افغان، دعوت کرده ایم تا به سوالات شما شنونده ها جواب بدهد.

چیت رام شصت سال پیش از امروز در کوچه علی رضا خان کابل چشم به جهان گشود.

در مکتب بی بی مهرو و بعداً در لیسه عالی نادریه در کنار درس های مکتب، روی میز، مشق ضرب و تبله می کرد، تا اینکه بدون شاگردی نزد هیچ استادی خود را به قله بلندی موسیقی رسانید.

چیت رام برآمد های هنری خود را در سال 1965 میلادی از برنامه اطفال رادیو افغانستان آغاز کرد.

برای گوش دادن به برنامه این هفته، اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

استاد پرانات، مامای چیت رام مشوق اصلی او در جهان موسیقی بود. این هنرمند با استعداد، درم "جازبند"، تبله، دولک، کانگه، زیربغلی، اگزالفون، ویبرافون، جلترنگ، هارمونیه، فــلـوت، پکاوچ را ماهرانه می نوازد.

چیت رام همراه با هنرمندان دیگری چون عزیز آشنا، ظاهر هویدا، کبیر هویدا، ببرک وسا، هاشم قیومی، آقا محمد کارگر، مسحور جمال، احمد ظاهر، رحیم جهانی، غوث نایل، وکیل رووف، حسیب دلنواز، یونس، اسدالله کوچک، پیروز، کبیر سٌـنان، صابر شیرزوی و دیگران اولین گروه موسیقی آماتور را در افغانستان تشکیل دادند.

آقای رام، درم "جازبند"، تبله، دولک، کانگه، زیربغلی، اگزالفون، ویبرافون، جلترنگ، هارمونیه، فــلـوت، پکاوچ را ماهرانه می نوازد.

چیت رام بعد از پایان دوره تحصیل چهار ساله اش در ماسکو و قبل از آن در بیشتر از یک هزار آهنگ از هنرمندان افغانستان ضرب نواخته است. همچنین در کنسرت های هنرمندان بزرگ چون استاد مهدی حسن، جگجیت سنگ، منهراوداس، سدهاملهوترا، نیلوپرشم با نواختن ضرب همکاری نموده است.

چیت رام از زمان مکتب با زنده یاد احمد ظاهر آشنا بود، ابتدا در اکثر کنسرت های مکتب با او همکاری میکرد و پسان ها وقتی دستگاه های ضبط موسیقی به نام های "افغان موزیک"، آریانا موزیک" و چند دستگاه دیگر به فعالیت آغاز کردند، طنین پنجه های طلایی او را روی آلات ضرب در تمام آلبوم های احمد ظاهر می توان شنید.

چت رام به روایت کمره: از نوجوانی تا پختگی

در حال حاضر این هنرمند پرآوازه در کنار همکاری با هنرمندان افغانی، بیشترین فعالیت های خود را با هنرمندان امریکایی انجام می دهد.


این برنامه را هارون یوسفی تهیه و ارایه می کند

پخش:

این برنامه در روزهای جمعه از ساعت هفت تا هفت و نيم عصر به وقت افغانستان، دونیم تا سه بعد از ظهر به وقت گرينويچ در برنامه های شامگاهی بی بی سی برای افغانستان پخش می شود.

شیوه تماس با ما:

تلفون: 00442078360331 (فقط هنگام پخش برنامه)

پیامک: SMS) 00447786208888)

ایمیل: dari@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.