به روز شده:  15:32 گرينويچ - دوشنبه 18 مه 2009 - 28 اردیبهشت 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 15 مه

محتوی برنامه این هفته:

گروه بریتانیایی "مارون تائون" در دوشنبه،

ورزش زورخانه ای در تاجیکستان،

سالگرد تولد باقی رحیم زاده،

نمایشگاه نقاشی "پاراللیسم"،

نواربرداری فیلم جدید

گروه "مارون تائون" در دوشنبه

با دعوت بنیاد بین المللی زیاد الله شهیدی گروه بریتانیایی به نام "مارون تائون" در تاجیکستان چند برنامه کنسرتی اجرا می کند. روز سه شنبه، 12 مه، این گروه در مکتب موسیقی به نام زیادالله شهیدی در شهر دوشنبه برای شاگردان این مدرسه برنامه ای کنسرتی اجرا کرد.

نشست مطبوعاتی گروه "مارون تائون" در هوتل "Hyatt Regency"

"مارون" اسم قبیله ای است در جزیره جاماییکا. در گذشته جاماییکا کشوری بود که در آنجا بردگان آزاد شده آفریقایی به سر می بردند.

برنامه تفریحی تاجیکی، 15 مه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آن زمان بردگان زیاد آفریقایی از میدانهای کشت نی شکر فرار کرده، به جاماییکا می رفتند و از آنها "مارونها" نام می بردند، یعنی فراری یا گریزه ها. گروه "مارون تائون" بیشتر موسیقی رگی را اجرا می کند، اما باز هم نوعهای بریک بیت، اسکا، رپرو نیز در موسیقی آنها می توان احساس کرد.

رهبر گروه گیتارنواز، دائون همران در وسط

می گوید: "گروه "مارون تائون" نزدیک 20 سال پیش در بریتانیا تاسیس شد و در این مدت نزدیک 100-150 نفر اعضای این گروه آمدند و رفتند و تنها سه نفر از آغاز تا به امروز به گروه خود صادق ماندند. اکثر اعضای این گروه فرزندان مهاجرانی هستند که زمانی برای زندگی بهتری به بریتانیا آمدند."

به گفته آقای دائون، در لندن ناحیه جداگانه ایست که آنجا اکثرا مهاجرانی زندگی می کنند که از هند و جزیره های قارایب آمده اند.

گروه هنری "مارون تائون" در مرکز فرهنگی "باختر"

وی افزود: "آرزوی کودکی ما این بود که گروهی را تاسیس بدهیم به سبک موسیقی "رگی". اگرچه هیچ کدامی از ما معلومات حرفه ای موسیقی نداشت، اما این سبک موسیقی را دوست می داشتیم و در آغاز تنها با دو گیتار موسیقیهامان را اجرا می کردیم. بعدا نوازنده های سازهای نفسی را کم کم به گروه جلب کردیم."

گروه "مارون تائون" اولین شنونده های خود را در ایستگاه مترو و خیابانهای لندن پیدا کرد و از آن جا به صحنه های کنسرتی و جشنواره های بزرگ موسیقی راه یافت.

دائون همرون تاثرات خود را از تاجیکستان چنین بیان کرد: "دوشنبه و چند نواحی اطراف را که دیدیم، خیلی خوشمان آمد. مردم مهربان و مهمان نواز. خیابانهای فراخ و بناهای بزرگ و زیبا، همان گونه که در ازبکستان و ترکمنستان دیده بودیم. احساس می شود که زمان شوروی در اکثر سابق جماهیر شوروی شهرها و ساختمانها شبیه هم بنیاد می شدند."

به گفته وی، در لندن و عموما در اروپا مردم اطلاع کافی در باره کشورهای آسیای مرکزی ندارند و فکر می کنند که اینجا مردم نادار و کم بضاعت به سر می برند و هیچ گونه تمدن وجود ندارد.

وی افزود: "اما بعد سفر نخستین خود به تاجیکستان در تابستان سال گذشته ما توانستیم اطلاع زیادی به مردم اروپا ، بخصوص لندن از تاجیکستان برسانیم."

در نظر است روز 16 مه ساعت 19:30 در نزد تئاتر اپرا و باله صدرالدین عینی با همراه گروه "شمس" گروه "مارون تائون" برای هوادارانش برنامه ای اجرا کند.

سالگرد باقی رحیمزاده

روز 15 مه از زادروز باقی رحیمزاده، شاعر مردمی تاجیکستان و یکی از چهره های تابناک فرهنگ و ادب تاجیک 99 سال سپری شد.

آنچنان که کمال نصرالله، معاون رئیس اتحادیه نویسندگان تاجیکستان، در صحبتی با بی بی سی گفت، "سال 2010 از 100-مین سالروز این فرزند برومند ملت تاجیک باشکوه و شهامت خاصه تجلیل می شود.

انتظار می رود در کنار برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی، دیوان اشعار شاعر نیز دو باره منتشر شود.

خورشید همدم که زندگی نامه شاعر را ورق زده است می گوید: "رحیمزاده از جمله شاعرانیست که در جنگ بزرگ وطنی شرکت کرده است. به این دلیل مجموعه های "به فرانت"، "عید ظفر"، شعرهای "سرود غلبه"، "مکتوب از چایخانه برلین"، "کوهستان درخشان" به این مناسبت نوشته شده اند که از دلاوری ارتش شوروی قصه می کنند."

باقی رحیمزاده سرودهای حجوی نیز دارد و در این سرودها آدمان مسالحه کار و وعده باز، بلهوس و خانه بیزار مزمت شده اند. "سال نو مبارک باشد"، "جیگی جیگی"، "سال نونده عرض نو"، "دلکم بابا" و غیره از اشعار دوست داشته کودکان است.

یک سلسله از سرودهای دلپسند رحیم زاده، مانند "عینک سبز"، "یک تبسم"، "در لب آبی"، "جمهوری من" و غیره را آوازخوانها آهنگ بسته اند. سرایندگان یا آوازخوانان سرشناس تاجیک، نظیر شایسته ملاجاناوا، احمد باباقولف برخی از این ترانه ها را اجرا کرده اند.

مسابقات زورخانه ای

نخستین مسابقات زورخانه ای در تاجیکستان با شرکت چهار تیم از تاجیکستان، افغانستان و پاکستان با پیروزی تیم تاجیکستان انجام یافت.

زرینه که از این مسابقه دیدن کرد، می گوید که این مسابقات به افتخار بزرگداشت از سالروز تولد حکیم ابولقاسم فردوسی برگزار شد. در این مسابقات ورزشگران در بخش کشتی پهلوانی نیز با هم رقابت کرده اند.

مسابقات زورخانه ای روز چهارشنبه شروع شد و 14 مه در ورزشگاه مرکزی ، در بنای زورخانه "حکیم ابولقاسم فردوسی" در شهر دوشنبه از آن نتیجه گیری شد.

نوروز عربف، ورزشگر زورخانه ای تاجیک و یکی ازورزشگران که در نوع کباده رکورد جهانی را کسب کرده است، معتقد است که دختران نیز می توانند در این نوع ورزش تمرین کنند.

این ورزشگر تاجیک می گوید هر خانمی که دوست دارد این نوع ورزش را تمرین کند، می تواند در بنای زورخانه "حکیم ابوالقاسم فردوسی" خود را ثبت نام کند. آقای عربف همزمان رئیس شورای فدراسیون ورزش زورخانه ای در تاجیکستان است.

وی می گوید: "متاسفانه، به دلیل کمبود سرمایه ما نتوانستیم در سالهای 2007 و اوایل 2008 در برخی از مسابقات منطقه ای در آسیا و جهان شرکت کنیم. ورزش زورخانه ای تیمی است و بدون همدیگر ما نمی توانیم در مسابقات شرکت کنیم."

نقاشیها به سبک "پاراللیسم"

نمایشگاه آثار ذاکر صابر تحت عنوان "پاراللیسم و ماتریالیسم" بعد از ظهر روز دوشنبه، 11 مه در تالار کاخ جامی، در مرکز شهر دوشنبه افتتاح شد.
به گفته هنرشناسان، در گذشته نیز در آثار عده ای از نقاشان در تاجیکستان عناصری از آن چه آقای صابر "پاراللیسم" می نامد، مشاهده می شد، ولی این نقاش تاجیک این شیوه را مکتب جدیدی در در نقاشی معرفی می کند.

خود آقای صابر در رسم افتتاح نمایشگاه آثارش گفت: "بیشتر آثار فرهنگی و هنری که ما در گذشته داشتیم، در بیرون از کشورمان ماند. اکنون ما باید هم در هنر معماری، هم در مد لباس و هم در هنر تئاتر و نقاشی شیوه های جدیدی را وارد کنیم و به مردمان جهان به عنوان آفریده های ملی خود معرفی نماییم"

در ده سال اخیر در تالارهای مختلف شهر دوشنبه نمایشگاههای زیادی از آثار نقاشان تاجیکستان دایر می شد، ولی این نخستین بار است که آثار یک نقاش با شیوه جدیدی که آن را "پاراللیسم" می نامد، به نمایش درامد.

این نقاش و مبتکر سبک "پاراللیسم" می گوید که سبک به نقاشی محدود نمی شود و از آن می توان در هنرهای دیگر، مانند معماری، پیکره سازی، آرایش منزل و غیره نیز استفاده کرد.

نواربرداری فیلم جدید

استودیوی "تاجیک فیلم" نوار برداری فیلم جدیدی را برای کودکان تحت عنوان "بهار یک کوچه" آغاز کرده است. فیلم نامه آن را گلنظر کلدی، شاعر مردمی تاجیکستان از روی اثر غفار میرزا به نام "نبیره"(نوه) نوشته است.

سعیدجلال سعیدف، رئیس "تاجیک فیلم"، می گویند نقشهای اصلی را در این فیلم کودکان اجرا خواهند کرد. برای پیدا کردن کودکان با استعداد از میان 100 نفر داوطلب دو پسر شش ساله انتخاب شده اند.

آقای سعیدف در پاسخ به این که چرا "تاجیک فیلم" این اثر را انتخاب کرده و بودجه فیلم چند است، گفت که بودجه فیلم مخفی است. وی افزود، صحبتها در اطراف این که "تاجیکفیلم" مبلغ کافی در اختیار ندارد، درست نیست.

به گفته وی "صنعت سینما را بودجه دولت نه بلکه سرمایه گذاران می چرخانند. وی گفت که یواش یواش برخی از سرمایه داران هستند که به طرحهای "تاجیک فیلم" توجه می کنند.

استودیو "تاجیک فیلم" پس از جنگ داخلی در تاجیکستان در سالهای 1992-1997 با مشکلات مالی روبرو بود و سالهای طولانی تولید فیلم نداشت.

در سال 2006 برنامه ویژه توسعه سینما روی دست گرفته شد که در چهارچوب آن "تاجیک فیلم" به تولید یک فیلم شروع کرد. رئیس "تاجیک فیلم" می گوید طول این مدت هشت فیلم به نوار گرفته شده است.

اینجا که صحبت از فیلمهای تاجیکی شد، بمورد است از هاشم گدایف، هنرپیشه مردمی اتحاد شوروی یاداور شویم که 10 مه 72 ساله شد.

آقای گدایف سال1960 فارغ التحصیل دانشکده هنر تئاتر و سینمای مسکو شد و سال 1965 دوره کارگرداتنی را پایان برد. سال 1973 پس از اجرای نقش رستم در فیلم "رستم و سهراب" وی جایزه دولتی ابوعبدالله رودکی را به خود اختصاص داد.

وی از سال 1961 در تئاتر آکادمی به نام لاهوتی شهر دوشنبه کار کرده و از سال 1963 وارد پرده سینما شد.

ضمنا، خبر رسید که در حال حاضر هاشم گدایف در اثر بیماری در بیمارستان بستری است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.