فیلم اتریشی برنده نخل طلا شد

میشائیل هانکه، کارگردان اتریشی
توضیح تصویر،

میشائیل هانکه، کارگردان اتریشی

شصت و دومین دوره جشنواره فیلم کن با اعلام نام فیلم "روبان سفید" ساخته میشائیل هانکه، کارگردان اتریشی به عنوان برنده نخل طلای امسال، پایان یافت.

میشائیل هانکه در حالی برنده مهمترین جایزه این جشنواره شد که تازه ترین آثار تعدادی از برندگان دوره های پیشین همچون لارس فون تریر، کوئنتین تارانتینو، جین کمپیون، پدرو آلمودوار و کن لوچ در بخش مسابقه حضور داشتند.

هانکه پیشتر با ساخت فیلمهایی چون معلم پیانو و پنهان اعتبار خود را سینمای جهان تثبیت کرده بود. روبان سفید که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده، داستانش در فضای غمبار روستایی آلمانی در زمان جنگ جهانی اول می گذرد.

در مجموع بیست فیلم در بخش مسابقه برای به دست آوردن نخل طلا به در رقابت بودند.

جایزه بهترین بازگر مرد به کریستوفر والتس رسید که در نقش يک افسر نازی در فیلم حرامزاده های بی شرف ساخته کوئنتین تارانتینو بازی کرده بود و شارلوت گینزبورگ بازیگر فیلم دجال ساخته لارس فون تریر کارگردان دانمارکی برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد.

در این دوره جایزه بهترین کارگردانی به بریانته مندوزا از فیلیپین برای کاگردانی فیلم کیاناتا رسید.

آلن رنه کارگردان کهنه کار فرانسوی و از پیشگامان موج نوی فرانسه جایزه ویژه را بدست آورد.

توضیح تصویر،

بهمن قبادی در کن

آندرا آرنولد، کارگردان بریتانیایی که پیشتر در جشنواره فیلم کن جایزه برده بود، در این دوره برای فیلم آکواریوم جایزه هیئت داوران از آن خود کرد.

سال گذشته فیلم فرانسوی کلاس درس ساخته لوران کانته برنده نخل طلا شد.

سهم سینمای ایران از کن

همچنین پیشتر اعلام شده بود که فیلم کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره ساخته بهمن قبادی،کارگردان ایرانی جایزه ویژه بخش "نوعی نگاه" را در شصت و دومین دوره فستیوال بین‌المللی کن برنده شد.

این فیلم داستانی مستندگونه دارد و به دردسرهای گروه‌های فعال در "موسیقی زیرزمینی" در ایران می‌پردازد.

در فیلم دختر و پسر جوانی برای تشکیل یک گروه موسیقی زیرزمینی، اجرای کارهای خود، خروج از کشور به قصد برگزاری کنسرت، به هر دری می‌زنند اما سرانجام به خاطر موانع فراوان شکست می‌خورند.

بزرگترین دستاورد سینمای ایران در این جشنواره به سال 1997 باز می گردد که در آن دوره طعم گیلاس ساخته عباس کیارستمی برنده نخل طلا شد.