به روز شده:  11:25 گرينويچ - دوشنبه 25 مه 2009 - 04 خرداد 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 22 مه

قسمت اصلی برنامه این هفته ما را مصاحبه با سعیدقل بلالف، آوازخوان سرشناس تاجیک و آهنگهای او تشکیل می دهد.

همچنین صحبتی داشتیم با خورشید خدایبردی یف، عالم جوان که یک نرم افزار کامپوتری برای خواندن متن تاجیکی را ساخته است.

بعدا هم به پیام های تبریک به نگینه رئوفاوا، آوازخوان سابقه دار دسته "دریا" می پردازیم که روز 21 مه جشن مولود اوست.

دسته هنری "دریا"

امسال 20 سال از تاسیس دسته هنری "دریا" کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان می گذرد.

برنامه تفریحی تاجیکی - 22 مه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این میان 12 نفر از مطربان و آوازخوانهای این دسته هنری عنوان هنرپیشه شایسته تاجیکستان را گرفته اند. سه نفر عنوان هنرپیشه مردمی تاجیکستان و دو نفر سزاوار دریافت جایزه ابوعبدالله رودکی بوده اند.

سعیدقل بلالف

سعیدقل بلالف، رهبر دسته هنری "دریا" که یکی از اولین اعضای این دسته است، در صحبت با بی بی سی گفت: "سراینده ها و مطربان دسته هنری "دریا" از نخستین روزهای تاسیس آن در تمام کنسرتهای دولتی و جشنی چه در حدود تاجیکستان و چی بیرون از آن هنرنمایی می کنند."

امروزه دسته هنری "دریا" با همکاری 11 آوازخوان فعالیت می کند، که از عهده اجرای تمام نوعهای موسیقی مردمی که در مناطق مختلف تاجیکستان رایج است، به آسانی بر می آیند.

استاد بلالف در باره نخستین قدمهای خود در عرصه موسیقی چنین یاد آور شد: "از اوان کودکی همیشه آوازخوانی می کردم، در کوچه های پر از چنگ و غبار ده، در دشت و دمن، هنگام چرای گوسفندان و همیشه در خانواده پدرم دوتار می نواختند و برادر بزرگم رباب می نواخت و آوازخوانی می کرد."

وی می گوید که سال 1963 برای نخستین بار در دوشنبه مکتب ویژه موسیقی و رقص تاسیس شد و او هم از طریق رادیو این خبر را شنید و به پدرش گفت که می خواهد در این مکتب تحصیل کند. وی آن زمان 11-12 سال داشت.

به گفته استاد بلالف، "آن زمانها دشوار بود. یک ماه بعد نماینده های مکتب موسیقی آمدند به ناحیه ما و از میان شاگردان مکتب شش کس از آزمون گذشتند که یکی از آنها من بودم. از ماه اکتبر سال 1963 زندگی من به خود رنگ دیگر گرفت، آنچنان که همیشه می خواستم."

سعیدقل بلالف می گوید از آنجا که این مکتب رقص می آموخت، وی پنج سال درس رقص را نیز آموخت اما می افزاید که "از من رقصنده خوب برنیامد، زیرا بیشتر به آوازخوانی و سازهای مردمی علاقه داشتم."

سال 1972 آقای بلالف از این مکتب فارغ التحصیل شد و به دانشکده هنرهای زیبا رفت و در رشته نوازندگی سازهای مردمی و رهبری ارکستر تحصیلش را ادامه داد. بعدا وی هشت سال در این دانشکده برای شاگردان درس داد.

سعیدقل بلالف می گوید که در سال 1982 بعد از آزمون در دسته "ششمقام" رادیو و تلویزیون، به کار پرداخت و هفت سال موسیقی ششمقام را آموخته و اجرا کرده است.

وی افزود: "سال 1989 در نزد رادیو و تلویزیون تاجیکستان یک دسته آوازخوانی سنتی تاسیس شد و با پیشنهاد من این دسته هنری "دریا" نام گرفت و تا به امروز در این دریا شنا می کنم."

مصاحبه کامل با سعیدقل بلالف را می توانید در برنامه های نیمروزی بی بی سی برای تاجیکستان بشنوید.

کامپیوتری که به تاجیکی گپ می زند

شاید 15-20 سال قبل می توانستند در کارگاه، در مدرسه و یا دانشگاه بی کامپیوتر همه کارها را انجام دهند، اما امروز، اگر کامپوتر شما از کار بماند، همه کارهایتان به هم می خورد.

در سالهای اخیر در اینترنت سایتهای زیادی به زبان تاجیکی راه اندازی شده اند و برای مخاطبان خود در موضوعهای مختلف خبر و گزارش پخش می کنند.

امروزه، افراد مختلف می توانند از اینترنت و برنامه های کامپیوتری استفاده کنند، حتی آنهایی که نابینا هستند. خورشید خدایبردی یف، دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان، یک نرم افزار یا برنامه کامپوتری به وجود آورده است که می تواند متن سیریلیک تاجیکی را با صدا بخواند.

خورشید می گوید: "هنوز در کلاس هفتم مدرسه می خواندم که به ساختن نخستین برنامه های کامپوتری آغاز نمودم. بعد فارغ التحصیل شدن از کولج تخنیکی شهر اسفره در بخش دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان در شهر خجند تحصیلم را ادامه دادم. اکنون سه سال شده که در بخش فوق لیسانس تحصیل می کنم و همزمان برای شاگردان در دانشگاه در شهر خجند درس می دهم."

بیش از سه سال است که خورشید همراه استادش ظفر عثمانف، پروفسور فرهنگستان علوم تاجیکستان، روی یک طرح ایجاد نرم افزار کامپیوتری برای تلفظ و خواندن متن سیریلیک تاجیکی کار می کند.

سال دوم است که این برنامه کامپیوتری در مرکز نابینایان شهر دوشنبه از دوره آزمایشی گذشته و برای معرفی به علاقمندان برنامه های کامپیوتری کاملا آماده است.

خورشید می گوید برنامه ساخته وی 3259 هجا را در بر گرفته و قبل از همه برای افرادی که قوه بینایی آنها ضعیف است پیشبینی شده است. همچنین خواستاران آموزش زبان تاجیکی نیز می توانند از این برنامه استفاده نمایند.

از برنامه خورشید خدایبردی یف طی نیم سال است که در انجمن نابینایان تاجیکستان استفاده می کند. وی برای خواهشمندان اطلاعاتی را در باره برنامه ای که ساخته در وب سایت tajik-tts.narod.ru جای داده است.

زادروز نگینه رئوفاوا

روز پنجشنبه، 21 مه زادروز هنرپیشه مردمی تاجیکستان، نگینه رئوفاوا، بود. خانم رئوفاوا از چهار سال پیش بازنشسته شده است.

نگینه بانو امکان مصاحبه با ما را نداشت چون دوستان و نزدیکانش روز پنجشنبه به تبریکش آمده بودند و کار زیادی داشت.

محرمه شریفاوا، یکی از شاگردان خانم رئوفاوا که در دسته هنری "دریا" کار می کند، می گوید: "برای نخستین بار که به دسته "دریا" به کار آمدم، خانم نگینه بودند که تمام نازکیهای آوازخوانی را به من آموختند. من فکر می کنم که در اجرای آهنگهای مردمی کمتر کسی به سطح خانم رئوفاوا می رسد."

محرمه و بنفشه از شاگردان نگینه رئوفاوا هستند

سعیدقل بلالف نیز از مهارت آوازخوانی این خانم رئوفاوا ستایش کرد و گفت که وی طی چند سال در دسته هنری "دریا" تحت رهبری او کار و فعالیت کرده است.

آقای بلالف گفت: "در جلسه هایی که برگزار می کنیم، من تا کنون نگینه بانو را برای شاگردان جوان همچون یک شخص نمونه و قابل پیروی معرفی می کنم، اگرچه چند سال شده که ایشان بازنشسته هستند."

وی افزود: "خانم رئوفاوا یک شخص خیلی قوی اراده و دور اندیش است، اگر به کسی وعده ای بدهد، حتما به وعده خویش وفا می کند."

تا برنامه دیگر،
پدرووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.