به روز شده:  16:31 گرينويچ - دوشنبه 01 ژوئن 2009 - 11 خرداد 1388

برنامه تفریحی تاجیکی،29 مه

مطالب برنامه این هفته از این قرار است:

درگذشت عبدالله قادری، شاعر سرشناس تاجیک؛

نخستین مسابقات فن آوری اطلاعاتی در دوشنبه؛

وضع تئاتر اپرا و باله تاجیک.

عبدالله قادری با زندگی پدرود گفت

عبدالله قادری، شاعر سرشناس تاجیک، در سن 73 سالگی بر اثر سکته قلبی با زندگی پدرود گفت. به گفته ادبیات شناسان، نخستین شعر عشقی خود را شاعر قادری در 18 سالگی نوشته بود و از آن دوره تا امروز به این نوع شعر نویسی صادق ماند.

سلطان حمد، یکی از دانندگان موسیقی و هنر می گوید که زیبایی و سازگاری اشعار عبدالله قادری با موسیقی و سرود یکی از سببهای اصلی است که بسیاری از آوازخوانان برای ترانه خوانی شعرهای وی را انتخاب می کنند.

برنامه تفریحی تاجیکی - 29 مه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


آقای حمد در مورد یکی از ترانه های نخست عبدالله قادری با نام "ای نگار نازنین" چنین گفت: "این ترانه نتنها از سوی آوازخوانان در تاجیکستان در سالهای مختلف سروده شده بود، بلکه در افغانستان و ایران نیز در میان هنرمندان اجرا شد. در افغانستان این ترانه را حفیظ الله خیال اجرا می کرد و از آوازخوانان ایرانی ستار این ترانه را سروده بود."

سلطان حمد می گوید که این آوازخوانان به کدام شاعر تعلق داشتن متن این شعر را نمی دانستند.
اما به عقیده آقای حمد، عبدالله قادری در دوران شوروی "ازبسکه زمانه ساز نبود و در وصف زمامداران و حزب حاکم کمونیست شعر ایجاد نمی کرد، از تدابیر و مراسم رسمی آن دوران به دور ماند."

وی برای سفر به کشورهای خارجی، از جمله افغانستان و ایران نیز موفق شند.

شاعر عطا میرخواجه که ریاست بخش نظم اتحادیه نویسندگان تاجیکستان را به عهده دارد، می گوید که عبدالله قادری در آثار خود تنتها عشق و محبوبه را سروده است.

آقای میرخواجه گفت: "قادری در فطرت خود شاعر لیریک است. شعرش مملو از احساس عشق به یار و دیار و تپشهای مضطرب حالانه یک ایجادکار حقیقی است.

در کارهای ایجادی وی جد و جهد، آموزش و صداقت و محبت به ادبیات از مجموعه اولین تا کتاب برگزیده اشعارش وسیله هایی هستند که مهارت سخنوری وی را پیوسته سیقل داده اند و او را به مرتبه کمالات در عالم سخن رسانده اند."

روز یکشنبه در منزل زیست عبدالله قادری مراسم وداع با این شاعر شهیر دایر شد و او را در روستای سرخآب، در حومه شهر دوشنبه، به خاک سپرده اند.

تئاتر اپرو و باله دوباره باز شد

بعد ترمیم طولانی تئاتر اپرا و باله به نام صدرالدین عینی در شهر دوشنبه در خود را برای هواداران موسیقی کلاسیک دوباره باز نموده است. دلیل این گفته ها تابلوی تبلیغاتی نامگوی برنامه ها در درامدگاه تئاتر بود.

بعد پاش خوردن اتحاد شوروی نوازنده ها و سراینده های تئاتر از کشور بیرون رفتند و تئاتر با کمبود رقصنده های باله و نوازنده های ارکستر سیمفونی مواجه شد.

خواستم از وضع امروز تئاتر آگاه شوم و سری زدم به تئاتر، تا ببینم آیا در تئاتر ترمیم شده درواقع اپرا اجرا می کنند و باله می رقصند و یا جای آنها را رقص سرود سنتی گرفته اند.

نمود ظاهری تئاتر درواقع ترمیم شده و داخلش نیز تمیز و آزاده بود. اما آنچنان که خال احمد مجیدف، رهبر تئاتر، در صحبت گفت: "البته مشکل اصلی ما تا اندازه ای حل شده و امروز تئاتر 90 درصد ترمیم شده است. بجز صحنه تئاتر ترمیمگران نتوانسته اند کاملا همه خواسته های ما را برآورده کنند، اگرچه مبالغ هنگفتی مصرف شده بود."

آقای مجیدف افزود که هنگام اجرای نمایش نامه چندین مراتبه لامپهای نصب شده ترکیدند و جریان نمایش نامه را خللدار کردند. همچنین هنوز میان صحنه و اتاق فرمان که نور و پرده های صحنه از آنجا اداره می شوند، خط شنید آواز وجود ندارد.

وی گفت: "حالا یک شرکت ژاپنی اظهار آمادگی کرده است که برای ترمیم تجهیزات فنی و به سطح تئاترهای اپرا و باله بین المللی برابر کردن صحنه این تئاتر کمک کند."

هنگامی که از این تئاتر دیدن می کردم، در صحنه تئاتر هنرپیشه های قرقیز آیزاده و ایمیلی اکمتفها باله "ژیزل" را تمرین می کردند که با دعوت تئاتر اپرا و باله برای یک سال به تاجیکستان آمده اند.

در نظر است روز 30 مه در کاخ جامی برای نخستین بار پاره ای از این باله نمایش داده شود.

رهبر بدیعی تئاتر اپرا و باله صدرالدین عینی را امروز ژیرردو کاللو، رهبر ارکستر ایتالیای برعهده دارد و در هیات آوازخوانان اپرا باربارا کاستو از شهر میلن ایتالیا نیز دعوت شده است.

بعد آشنایی پیدا کردن با هیات نوازنده ها و آوازخوانهای تئاتر آقای کاللو اپراهای کلاسیک جهانی، مانند "آیدا" و "تروبادور" از جوزپه وردی به صحنه گذاشته است.

به گفته مسئولان تئاتر اپرا و باله صدرالدین عینی، سالهای آخر ژانر اپرا کمی رشد می کند، زیرا فارغ التحصیلین هنرستان تاجیکستان و گشورهای دیگر به تئاتر جلب می شوند.، اما در ژانر باله رقصنده های حرفه ای نمی رسند.

از این رو با کمک وزارت فرهنگ و با دعوت تئاتر اپرا و باله از قرقیزستان، آیزاده و ایمیلی اکمتفها دعوت شده اند که طبق قرارداد قرار است دوام یک سال در تئاتر کار کنند.

این رقصنده های قرقیز در تئاتر باله روسی تجربه آموخته و امروز برای رقصنده های ما مهارت رقصارایی باله را می آموزند.

برای رواج بیشتر هنر باله 10 نفر جوان دختران و جوان پسران تاجیک که 9 تا 18 سال دارند، در کولج رقص آرایی شهر پرم روسیه تحصیل می کنند که سال آینده 6 نفر آنها تحصیل خود را به انجام رسانده و به وطن برمی گردند.

به گفته مسئولان تئاتر، در نظر است امسال باز 8 نفر دیگر برای تحصیل به روسیه سفر کنند.

مسابقات فن آوری اطلاعاتی

روزهای 27-28 مه در شهر دوشنبه نخستین مسابقات فن آوری اطلاعاتی میان دانشکده و دانشگاههای کشور برگزار شد.
در دوره اول این مسابقات بیش از 30 نفر داوطلبان نام نویس شده و به دور دوم مسابقات 15 نفر راهخط گرفته اند. آنها در آزمون کارهای عملی به رقابت پرداختند.

طلعت نعمانف، رهبر سازمان غیردولتی "مرکز تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی" در صحبت گفت: " مقصد اصلی از برگزاری این مسابقات قبل از همه معین کردن سطح دانش دانشجویان مکاتب عالی کشور در بخش فن آوری اطلاعاتی شبکه ای بود. در این مسابقات سه نفر داوطلب از دانشگاه تکنیکی خجند، یک نفر از دانشگاه کولاب و یک نفر دیگر از ناحیه دنغره و باقی از دانشکده و دانشگاههای شهر دوشنبه در مسابقه شرکت داشتند."

بعد نتیجه گیری از آزمون از میان شنونده های آکادمی " CISCO " نیکولای دیمچنکو جای اول، سهراب غلامف جای دوم و فیروز عظیمف مقام سوم را کسب نمودند.

این افراد حق دارند در سمینار فن آوری اطلاعاتی شبکه ای که در ایالات متحده آمریکا می گذرد، شرکت کنند.

علیشیر شریفف، یکی از غالبان این مسابقات از دانشگاه دولتی خجند گفت: "من برای بار نخست به خاطر شرکت در این آزمون به دوشنبه آمدم، اگرچه در خجند در آزمونها برای فن آوری اطلاعاتی شرکت می کردم. در جریان آزمون و این چند روز که اینجا هستم اول این که دوستان زیاد پیدا کردم و بعدا جریان برگزاری مسابقه نیز برایمان خیلی جالب بود."

از میان دانشجویان موسسات عالی کشور ولادیمیر سیرما، از دانشکده تکنیکی تاجیکستان جای اول، علیشیر شریفف از دانشکده دولتی خجند جای دوم و الهام عظیمف از دانشکده تکنیکی تاجیکستان جای سوم را اشغال نموده و امکان تحصیل رایگان از روی برنامه فن آوری شبکه ای در آکادمی "CISCO" را پیدا کردند.

میان چهار دختری که در این آزمون شرکت داشتند، تنها النا پک از دانشگاه اسلاوی تاجیکستان و روسیه موفق شد که جای اول را کسب کند و صاحب کامپوتر شود.

zevarshoh@bbc.tj

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.