رادیو ایران: دیگر صدای شجریان را پخش نمی‌کنیم

محمدحسین صوفی: "حتی در ماه رمضان هم صدای شجریان پخش نخواهد شد"
توضیح تصویر،

محمدحسین صوفی: "حتی در ماه رمضان هم صدای شجریان پخش نخواهد شد"

محمد حسین صوفی، معاونت صدای سازمان صدا و سیما و رئیس رادیوی دولتی ایران ، از تصمیم این رسانه به توقف پخش کلیه آثار محمد رضا شجریان در رادیو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای صوفی در واکنش به اعتراض و شکایت محمد رضا شجریان نسبت به پخش آثارش در طی یک ماه گذشته، عنوان کرد برخی از آثار آقای شجریان با هزینه صدا و سیما و برخی با هزینه شخصی ایشان تهیه شده است.

با این حال او که در گذشته سمت ریاست مرکز موسیقی صدا و سیمای ایران را نیز بعهده داشته گفت: "از این پس حتی در ماه رمضان هم صدای محمدرضا شجریان از شبکه های رادیویی پخش نخواهد شد."

ظاهرا اشاره آقای صوفی به "پخش در ماه رمضان"، به دعایی موسوم به "ربنا" است که توسط آقای شجریان اجرا شده و این هنرمند پخش آن را مجاز دانسته است. پخش این دعا از رادیو ایران در پیش از ساعات افطار بیش از دو دهه قدمت دارد.

اظهارات آقای صوفی در شرایطی منتشر می شود که محمدرضا شجریان شکایتی رسمی را علیه صدا و سیمای ایران مطرح کرده و این رسانه دولتی را به استفاده غیرقانونی از آثار خود متهم نموده است.

محمد حسین آقاسی وکیل آقای شجریان در گفتگویی با روزنامه اعتماد ملی، به عنوان نمونه به پخش یکی از آثار آقای شجریان در هنگام نشان دادن تصاویر بازگشت پنج تبعه بازداشت شده ایرانی از عراق (روز 12 ژوئیه - 21 تیر) اشاره کرد.

آقای آقاسی، در روز 27 ژوئیه (پنجم مرداد) اعلام کرد بازپرس پرونده شکایت محمدرضا شجریان، رسما از صدا و سمای ایران درخواست کرده است که مجوز پخش آثار او را ارائه دهد.

اين وكيل دادگسترى با استناد به ماده ۲۳ قانون حمايت حقوق مولفان و مصنفان (مصوب ۱۳۴۸) اعلام كرد كسانى كه تصميمات‌شان منجر به پخش آثار يك هنرمند بدون اجازه او شود مرتكب جرم شده‌اند.

محمدحسین آقاسی بالاترین مقام مرتبط با مركز موسيقی و سرود صداوسيما را مورد شکایت دانست که پخش هرگونه موسيقی با موافقت كتبی اين نهاد به زير مجموعه‌های صدا و سیما صورت می گیرد.

شکایت از کیهان و صدا و سیما

توضیح تصویر،

روزنامه کیهان محمدرضا شجریان را "وطن فروش" خوانده بود

آقای شجریان پیش از این بارها خواستار توقف "پخش غیرقانونی" آثار خود از صدا و سیمای ایران شده بود، اما شکایت اخیر پس از آن مطرح شد که صدا و سیمای ایران پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و در جریان ناآرامی های پس از آن، اقدام به پخش برخی از ترانه های آقای شجریان، از جمله "ای ایران، ای سرای امید" کرد.

محمد رضا شجریان در روز 16 ژوئن سال جاری (26 خرداد) در نامه ای خطاب به عزت الله ضرغامی رئیس صدا و سیمای ایران به پخش این آثار اعتراض کرده بود و این ترانه ها را متعلق به فضای سال های اول پس از انقلاب اسلامی در ایران و "بی ارتباط با شرایط کنونی" دانسته بود.

این هنرمند که ریاست شورای عالی خانه موسیقی ایران را نیز بر عهده دارد، او پس از ارسال این نامه در گفت و گویی با بی بی سی فارسی گفت: "در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود."

اما این اظهار نظر باعث شد روزنامه کیهان، در مقاله ای انتقادی محمدرضا شجریان را "وطن فروش" بخواند و آقای شجریان نیز شکایتی را علیه روزنامه کیهان طرح کند.