برنامه تفریحی تاجیکی، 4 سپتامبر

درود!!!

مطالب برنامه:

صحبت با خورشید عطاالله در باره چاپ "فرژ" دو بار در هفته؛

پژوهشی تازه پیرامون ترک و تاجیک؛

اجرای اپرای "آیدا" به زبان ایتالیایی در دوشنبه؛

چاپ کتابی در باره مرگ اسرار آمیز برخی از هنرمندان.

هفته نامه "فرژ" بتدریج به روزنامه تبدیل می شود

شماره جدید هفته نامه "فرژ" این هفته روز دوشنبه 31 اوت منتشر شد. این نشریه که معمولا در روزهای پنجشنبه منتشر می شد، اکنون قرار است هفته ای دو بار انتشار یابد.

در حالی که سالهای طولانی در تاجیکستان روزنامه وجود نداشت، آیا حد اقل هفته ای دو بار نشر شدن این نشریه می تواند در بالا بردن توجه مردم به روزنامه خوانی تاثیر مثبت گذارد؟

خورشید عطاالله، سردبیر این نشریه، می گوید که این قدمهای نخستین برای چاپ روزنامه ای است که همه روزه تواند خوانندگان را در جریان خبرهای تازه بگذارد.

اما خورشید افزود که هرچند با گذشت زمان و با نظرداشت نبود روزنامه در دو ده ساله این وضع جوانان را از فرهنگ روزنامه خوانی دور کرده است. اما به گفته وی، دو بار نشر شدن "فرژ" می تواند یواش یواش جوانان را به خواندن روزنامه ها عادت دهد.

حالا "فرژ" در چاپخانه خصوصی "آیئله پرینت" منتشر می شود و به گفته آقای عطاالله، هم اکنون آنها از شرایط چاپ هر روزه نشریه های خود برخوردار هستند.

"آییدا" و محبوبیت موسیقی جوزپه وردی

هفته گذشته اجرای اپرای "آییدا" از جوزپه وردی، آهنگساز مشهور ایتالیایی، در شهر دوشنبه از استقبال گرم تماشاچیان برخوردار شد.

این نمایش نامه حالا دو بار پی در پی در تئاتر اپرا و باله صدرالدین عینی پیشکش تماشاچیان شد و قرار است در آینده نزدیک نیز برای هواداران هنر اپرا در تاجیکستان نمایش داده شود.

من هم در تئاتر بودم و این نمایشنامه خوب را تماشا کردم و با لاله تالس، آهنگساز تاجیک و رهبر بخش آهنگسازی هنرستان تاجیکستان در باره این نمایش صحبت کردم.

خانم تالس گفت: "موفقیت اصلی اپرای "آیدا" به شرکت ژراردو کوللو، رهبر موسیقی ارکستر در آماده شدن آن بستگی داشت. ژراردو کوللو توانست در زمان خیلی کوتاهی نوازندگان و هنرمندان تئاتر اپرا و باله را به یک تیم موفق تبدیل دهد. اجرای این اپرا از لحاظ موسیقی و هنرمندی خیلی جالب و دیدنی از کار درآمده است."

رستم دولایف، اجراکننده نقش رادومس، هنرمند تاجیکیست که سالهای طولانی در ایتالیا به سر می برد و برای وی به زبان ایتالیایی اجرا کردن این نمایشنامه چندان مشکل نبوده است.

در اپرای "آیدا" سه هنرمند مهمان نیز شرکت داشتند. نقش اصلی آیدا را ریما والتر و نقش آمنریس، دختر شاه مصر را سارا ایشاناوا، دو هنرمند باسلیقه قزاق، اجرا کردند.

در برخی از قسمتهای اپرا هنرمندان سوار اسبها وارد صحنه شدند.

محتوی اصلی نمایش نامه عبارت از داستان عشق ناکام آییدا و رادامس است.

ترک و تاجیک به هم مانند هستند؟

پژوهشگران تحقیقات تازه ای در باره اقوام ترک و تاجیک منتشر کرده اند. این پژوهش حاکیست اقوام ترک و تاجیکی که در امتداد راه ابریشم سکونت دارند، از نگاه شجره شناسی بئولوژیک از هم چندان تفاوتی ندارند.

اسفندیار آدینه، همکارم این مطلب را دنبال کرده و می گوید این پژوهش با نمونه برداری ژنشناسی یا " DNA " از بیش از 1000 نفر از میان 24 قوم و قبیله و مردم ترک و تاجیک در آسیای میانه انجام شده است.

پژوهش "تفاوت ژنتیکی و پیدایش اقوام در آسیای میانه" نشان می دهد که از نگاه ژنشناسی تفاوت قومی میاناین دو گروه زبانی ترکی و ایرانی چندان زیاد نیست و کمتر از یک درصد را تشکیل می دهد.

در هیات این تیم چهار پژوهشگر از موزه مردم شناسی و پژوهشگاه پاستور پاریس، دو نفر از دانشگاه لیسستر بریتانیا، یک نفر از پژوهشگاه زیست شناسی مولکولی بیشکک، قرقیزستان و یک پژوهشگر از فرهنگستان علوم ازبکستان شاملند.

این تحقیقات در حالی منتشر می شود که فرهنگیان تاجیک و ازبک بر سر بسیاری از میراث فرهنگی و شخصیتهای گذشته در آسیای میانه، از جمله در مورد ابن سینا، اختلاف نظر دارند.

کتابی در باره مرگ اسرار آمیز برخی از هنرمندان

باز هم خورشید عطاالله، رئیس مرکز تحقیقات خبرنگاری تاجیکستان، می گوید که خبرنگارانش در باره مرگ اسرار آمیز برخی از هنرمندان تاجیک تحقیقاتی انجام داده اند.

آقای عطاالله گفت که این هنرمندان محمود واحد، هنرمندان پرآوازه تئاتر و سینمای تاجیک بوده و یاد آور شد که آقای واحد در بغداد در سال 1976 به طور اسرار آمیزی جان خود را از دست داد.

همچنین به گفته آقای عطاالله، تا حال مرگ مبارکشاه میرزا، آوازخوان سرشناس تاجیک نیز صفحه های ناروشن زیادی دارد و تحقیقات آنها حاکی از آن بوده است که مبارکشاه هفته ای پیش از مرگش توسط افراد مسلح لت و کوب شده بود.

خورشید می گوید تحقیقات روزنامه نگاران مشخص کرد که مرگ مقدس نبی یوا، یکی از آوازخوانان آوازه دار تاجیک نیز معماهای زیادی داشته است.

خورشید عطااله می گوید که همین طور اسرار زیادی در حوادث مرگ نرگس بندی شاهوا و تاج الدین محی الدین نیز وجود داشته است.

به گفته خورشید، این کتاب قرار است در اواخر سال جاری با کمک مالی کمیته جوانان تاجیکستان منتشر شود.

ما به خورشید و دست اندرکاران دیگر در این کار خیر تبریک می گوییم و برای همه آنان موفقیت خواهانیم.

مطمئنا، هر کسی که از صفحه برنامه تفریحی حالا دیدن می کند، منتظر نشر این کتاب است، زیرا از سرنوشت هنرمندان دوست داشته اش می خواهد بیشتر اطلاع پیدا کند.

پس به ما نامه بفرستید و نظر خود را پیرامون این کتاب و برنامه تفریحی تاجیکی بگویید. شاد خواهیم شد!!!

اما حالا پدروووووووود!!!!