به روز شده:  14:44 گرينويچ - سه شنبه 22 سپتامبر 2009 - 31 شهریور 1388

برگزاری کنسرت همای و گروه مستان در نیویورک

پرواز همای

برای اولین بار در شهر نیویورک کنسرت گروه مستان و همای درسالن آلیس تالی هال با شرکت حدود ۷۰۰ تماشاگر تحت عنوان "عجب آب گل آلودی" اجرا شد.

نزدیک به پنج سال است که گروه مستان تشکیل شده است، در مورد انتخاب نام مستان، "پرواز همای"، خواننده گروه توضیح می دهد: "ما مستی را در جایگاه بالایی می بینیم، مستی یک درجه از عقل بالاتر است و مستی یعنی هشیاری، همه عاقل هستند ولی هشیار نیستند."

"پرواز همای" شاعر و آهنگساز تقریبا کل کنسرت است. او می گوید چکامه به معنای شعر و چامه سرا به معنی کسی است که هم سراینده شعر و هم سازنده آهنگ است. او از کودکی می خواسته خواننده شود، در خانواده ای کشاورز در شمال ایران در نزدیکی ماسوله بدنیا آمده و ابتدا به هنرستان موسیقی رفت و سپس از کنسرواتور تهران فارغ التحصیل شد. با نقاشی و تئاتر به هنر نزدیک می شود و سرانجام روی به چامه و چکامه سرایی می آورد.مشوق او در این راه پدرش بود.

کنسرت مستان را شش نوازنده از جمله علی پژوهشگر ـ بربط، محمود ناظری ـ سنتور، آزاد میرزاپورـ تار، علیرضا مهدی زاده ـقیچک، پاشا هنجانی ـ نی، ارژنگ فرامرزی - تنبک و مهرداد اعرابی ـ دف و تنبک همراهی می کرد و خود “پرواز همای” کوزه می نواخت.

"پرواز همای" معتقد است که از بکار بردن واژه های عربی، در زبان فارسی باید خودداری کرد به این دلیل بجای واژه عربی “تصنیف” از چکامه استفاده می کند، او می گوید این واژه در طول تاربخ به بوته فراموشی سپرده شده و چکامه سرایی را اصلی ترین ویژگی گروه مستان می داند.

بسیاری به اشعار او این انتقاد را وارد می کنند که از وزن خارج می شود، ولی او معتقد است، در چامه سرایی، چکامه و آهنگ با هم ساخته می شود، ملودی در کنار شعر ساخته می شود، نمونه آن را در آثار شیدا و عارف قزوینی ذکر کرد. وزن چکامه ها بر اساس ملودی ها تغییر می کند و باعث تنوع ملودی ها می شود.

از او پرسیدم، می گویند موسیقی سنتی برای نسل جوان خسته کننده و ملال آور است، با این موضوع چگونه روبرو می شوید، او در پاسخ می گوید، با نوع آوری در ادبیات و استفاده از ادبیات مدرن و معاصر و همچنین نوع آوری در سبک و فرار از تکرار، ما سعی در نوع آوری در موسیقی سنتی داریم.

شاید علت استقبال از گروه مستان را در دو عامل بتوان دسته بندی کرد. این گروه موسیقی بسیار جوان است میانگین سنی گروه ۳۰ سال است و بی پروایی در چکامه سرایی و آوردن موضوعاتی که امروز درد جامعه است عامل دوم حضور پر رنگ آنان در ورای مرزهاست.

گروه مستان شش ماه در سال در سفر است، آنها به تازگی از تور کانادا و اروپا به آمریکا آمده اند و در لا به لای سفر ها با هم تمرین می کند، از “پرواز همای” در باره معیارهای گزینش نوازنده ها پرسیدم. پاسخش حرفه ای بودن در نواختن ساز و اخلاق بود و در مورد مشکلات گفت، با بالا گرفتن شهرت، مخالفان نیز فزون می شود.

آثار گروه اجازه انتشار و برگزاری کنسرت را در ایران ندارد، با وجود اینکه برنامه هایشان در ورای مرزهای ایران با استقبال روبروست..

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.