'محاکمه‌' کافکا به اسرائیل نمی‌رود

فرانتس کافکا
Image caption کافکا پیش از مرگ به دوست نزدیکش وصیت کرد که تمام آثار او را نخوانده بسوزاند

آرشیو ادبی آلمان تقاضای دولت اسرائیل مبنی بر تحویل متن دست‌نوشته‌ی رمان "محاکمه" فرانتس کافکا را رد کرده است. به نظر مسئولان آلمانی متن دست‌نوشته با رعایت تمام مراتب قانونی خریداری شده است.

آرشیو ادبی آلمان در مارباخ با رد تقاضای آرشیو دولتی اسرائیل گفت که حاضر نیست متن دست‌نوشته‌ی کافکا را تحویل دهد.

اولریش راولف مدیر آرشیو ادبی آلمان به نشریۀ اشپیگل گفته است: «تمام عالم باخبر است که ما این اثر را به صورت کاملا قانونی خریداری کردیم.» معامله در ۱۷ نوامبر ۱۹۸۸ در یک حراجی در لندن صورت گرفت.

شموئل هارنوی مدیر کتابخانه‌ی ملی اسرائیل هفته‌ی گذشته تقاضا کرده بود که نسخه‌ی خطی رمان نویسنده‌ی یهودی به اسرائیل تحویل داده شود.

'تمام آثارم سوزانده شود!'

هنگامی که کافکا در سال ۱۹۲۴ فوت کرد، به دوست نزدیک خود ماکس برود وصیت کرد که تمام آثار او را نخوانده بسوزاند. ماکس برود از این دستور وصیت‌نامه سرپیچی کرد و بیشتر آثار کافکا را منتشر کرد و دوست خود را به شهرت جهانی رساند.

ماکس برود که کلیمی معتقدی بود، از بیم پیگرد نازی ها در سال ۱۹۳۹ از پراگ به تل‌اویو فرار کرد. او تمام دست‌نوشته‌های کافکا را در چمدانی به همراه خود به اسرائیل برد.

پس از وفات ماکس برود در سال ۱۹۶۸ در اسرائیل، استر هوفه منشی او به تمام دارایی برود دست یافت. او به تدریج برخی از دست‌نوشته‌های کافکا از جمله رمان "محاکمه" را به فروش رساند و به ثروت هنگفتی رسید.

آرشیو ادبی آلمان مستقر در مارباخ متن محاکمه را به دو میلیون دلار خریده است.

مطالب مرتبط