به روز شده:  18:08 گرينويچ - سه شنبه 03 نوامبر 2009 - 12 آبان 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 30 اکتبر

در برنامه امروز:

کنسرت تازه جوربیک مراد: "لبسوز، لبریز، لبدوست"؛

فیروزه، ستاره شناس جوان؛چرا پولاد پولادف از موسیقی کامپیوتری دست کشید؟

مراکز کودکان در بدخشان.

کنسرت "لبسوز، لبریز، لبدوست"

هفته سپری شده در تالار تئاتر اپرا و باله صدرالدین عینی چهل و هفتمین شب ایجادی استاد جوره بیک مراد، آوازخوان سرشناس، برگزار شد.

برنامه تفریحی تاجیکی، 30 اکتبر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این برنامه استاد جورهبیک با همراهی دسته نوازندگانش از ولایت سغد که بیش از ده سال با او فعالیت کرده اند، چند قطعه آواز اجرا کرد.

استاد جوره بیک می گوید: "این نخستین برنامه کنسرتی است که از شهر دوشنبه آغاز شهد و قرار است در سایر نواحی تاجیکستان و شهرهای سمرقند و بخارای ازبکستان وهمچنین در دیگر کشورهای آسیای مرکزی اجرا شود."

در این برنامه جوره بیک مراد اکثرا آهنگهای جدید اجرا کرد و گفت که بعد 30 سال فعالیت در فیلارمونی دولتی تاجیکستان و بعد از دوشنبه به خجند رفتنش 15 سال است که با گروهی که خود تاسیس کرده کار می کند.

آهنگ "زلیخا"ی آوازخوان ایرانی، عباس قادری که در اجرای جوره بیک مراد همیشه از پذیرایی گرم هوادارانش برخوردار بوده، هم در این برنامه اجرا شد.

حاضران در تالار از این آهنگ استقبال گرمی کردند. خیری وطناوا از کولاب برای اجرای رقص دعوت شد. در گذشته زیر نوای این آهنگ ملیکه قلندراوا، یکی از مشهورترین رقصنده زمان شوروی، می رقصید که حالا در آمریکا به سر می برد.

آقای مراد افزود: "البته می توانستم آوازخوانی را ترک کنم و بازنشسته بشوم و از دولت پیری بهره برم، اما احساس می کنم که سروده های ناخوانده هنوز زیادند و من در وجودم قوه تازه ای را می بینم که باید کار کنم، ایجاد کنم و آهنگهای نو به نو برای علاقمندان هنرم تقدیم کنم."

در مجموع، در طول فعالیت ایجادیش استاد جوره بیک مراد بیش از چهارصد آهنگ ایجاد نموده و در محافل مختلفی سروده است.

فیروزه، ستاره شناس جوان

کم اندر کم از دختران را در پژوهشگاه فیزیک نجومی می توان دید، اما به هر حال هستند نفرانی مثل فیروزه رحمت الله یوا که این پیشه را برگزیده و دوست دارد در زمینه ستاره شناسی تحقیقاتی انجام بدهند.

فیروزه عنوانجوی پژوهشگاه فیزیک نجومی است. وی می گوید: "از زمانی که در مکتب میانه تحصیل می کردم، سمای پرستاره توجه من را به خود جلب می کرد، اما در مکتب معلم نجومشناسی نداشتیم و اصلا این درس را نخواندم."

فیروزه می افزاید: "سه رسدخانه که امروزدر تاجیکستان فعال است، یکی در ناحیه حصار، دیگری در ناحیه دنغره ولایت ختلان و سومی در ناحیه مرغاب ولایت مختار بدخشان. با کمک سازمانهای بین المللی و شرکتهای خارجی تجهیزات نو برای این رسدخانه ها خریداری شده و امروز عالمان جوان امکان آموزش و تحقیقات بیشتری در این زمینه دارند."

پولاد پولادف و موسیقی رایانه

معمولا در برنامه تفریحی آوازخوانها را دعوت می کنیم و یا می رویم به مهمانی آوازخوانها و آهنگهای جدیدشان را برایتان پخش می کنیم، اما تکمیلگران آهنگها که در آفرینش آهنگ گاه حتی از آوازخوانها بیشتر زحمت می کشند، پشت پرده می مانند.

در زمان شوروی یک استودیوی ضبط موسیقی در رادیوی تاجیکستان موجود بود. بعد از فروپاشی اتحاد شوروی استودیوهای خصوصی خیلی زیاد شدند و حالا با پیدایش کامپیوتر، هر آوازخوانی می تواند آهنگهایش را خودش ضبط کند، اما کیفیت ضبط آهنگها، آن گونه که کارشناسان می گویند، در سالهای اخیر تا اندازه ای کاهش یافته است.

در استودیوی ضبط صدا با پولاد پولادف، صدابردار و تکمیلگر آهنگها، در باره کیفیت ثبت آهنگهای آوازخوانهای تاجیک صحبت داشتم.

پولاد گفت: ""از سال 1997-98 در تاجیکستان ضبط کامپیوتری موسیقی شروع شد و استودیوی ضبط رادیوی تاجیکستان تنها آهنگهای آوازخوانهای دسته های دولتی را ضبط می کند. دیگر، هر کدام از آوازخوانها هر گونه که دلش خواست، آهنگ اجرا می کند."

آقای پولادف می گوید اگر کسی امروز بخواهد یک چنین استودیویی را در حد حرفه ای بنیاد کند، این کار هرگز در یک سال و دو سال سودآور شده نمی تواند بلکه مثل یک باغ نوبنیاد است که نهالکهای نشانده به تدریج بزرگ می شوند و بعد چندین سال بارور خواهند شد.گ

وی افزود: "بعضا بچه ها فکر می کنند که با خریداری وسایل فنی جدید و معاصر می توانند بهترین کارها را انجام دهند. بهتر بود برای دوره های آموزشی به خارج از کشور بروند و بیاموزند."

آقای پولادف می گوید که تابستان امسال سفر ده روزه ای به بدخشان داشته و در آنجا آهنگهای مردمی را ثبت کرده است. وی اکنون برای سفری مشابه به منطقه ختلان و استان سغد آمادگی می بیند.

در پایان این سفرها وی می خواهد آهنگهای مردمی را به شکل دی وی دی انتشار دهد، زیرا می خواهد که اینگونه آهنگها را مردم فراموش نکنند.

مرکزهای کودکان در بدخشان

صندوق آقاخان در همکاری با صندوق کودکان سازمان ملل متحد، مقامات دولتی و موسسات آموزش و پرورش تاجیکستان تصمیم گرفته است که در چهارچوب برنامه کودکان در دوره پیش مکتبی (Early Childhood Programme) در مناطق کوهستانی مراکز آموزش و رشد کودکان را تاسیس کند.

به گفته عزیز تیر اندازف، یک مسئول این برنامه، آنها با هدف رشد مهارتهای کودکان و آماده سازی اطفال کوچک به تحصیل در مدرسه تصمیم گرفته اند که در آغاز 17 مرکز آزمایشی آموزش و رشد مقدماتی کودکان را در مناطق کوهستانی تاجیکستان تاسیس و آموزش و پرورش را با شیوه های تازه و معاصر راه اندازی کنند.

او می گوید در صورت دستیابی به نتایج خوب و قانع کننده در آینده تعداد این گونه مرکزها را افزایش خواهند داد.

دو روز قبل نخستین مرکز آموزش و رشد کودکان در روستای پیتاب ناحیه شغنان رسما افتتاح شد و حدود چهل کودک به آموزش و پرورش فرا گرفته شدند.

به گفته گلدولت بازیچه یوا، یک مسئول دانشکده تکمیل تخصص حرفه ای آموزگاران در بدخشان، آنها 29 نفر از مربیان را به دوره های آموزشی فرا گرفته اند.

او گفت: "در این دوره آموزشی ما در همکاری با آنها دستورات، رهنما ها و نقشه های فعالیت مرکزها را تهیه نمودیم. از جانب صندوق آقاخان برای مرکزها مواد لازم خریداری و دسترس شد. این مواد دارای کیفیت بلند بوده، به کودکان خیلی پسند آمد. جامعه نیز این ابتکار ما را دستگیری کرده، با ما همکاری می کند."

گفته می شود، حالا در استان بدخشان تنها 19 کودکستان فعالیت می کنند که بیشترشان در مرکز استان و مرکز ناحیه ها واقع شده اند. اما در روستاها کودکستانی وجود ندارد و به این دلیل اطفال دارای سن تامکتبی از آموزش و پرورش اولیه محرومند.

اخبار ورزشی

کشتی: هفته جاری ورزشکاران تاجیک به دستاوردهای مهمی نایل شدند. روز دوشنبه 26 اکتبر در مسابقات قهرمانی روسیه در کشتی نوع جودو رسول باقی یف، ورزشکار تاجیک، عنوان قهرمانی را به دست آورد.

این مسابقات در شهر نلچیک جمهوری قبردینو بولقار روسیه برگزار شده و در آنجا بهترین کشتی گیران این کشور شرکت دارند.

بنا به اطلاع فدراسیون جودوی روسیه، در این مسابقات آقای باقی یف در وزن 73 کیلوگرم به رقیبان خود، الگ یشین، ولادیسلاو میخالین، کنستانتین زارتسکی غالب آمده و صاحب مدال طلا شده است.

تکواندو: هفته گذشته دلیر سیف الدینف، ورزشگر دیگر تاجیک، نیز در مسابقات قهرمانی جهان در تکواندو در شهر سن پیترزبورگ روسیه عنوان قهرمانی را به دست آورد.

وی 25 سال دارد و صاحب کمربند سیاه دان چهار (مرتبه چهارم) است و از سال 1998 تا به حال در مسابقات مختلف به پیروزیها نایل شده است.

فوتبال: همچنین، این هفته تیم فوتبال منتخب جوانان تاجیکستان در مسابقات انتخابی قهرمانی آسیا تیمهای منتخب قرقیزستان، فلستین و نپال را مغلوب کرد و پس از سه دور مسابقات، با نه امتیاز در زینه اول قرار دارد.

مسابقات فوتبالبازان زیر 19 ساله در شهر کتمندوی نپال برگزار شد ودر گروه "ا" یکجا با فوتبالبازان جوان تاجیک همسالان آنها از قرقیزستان، فلستین، یمن، اردون و نپال شرکت می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.