به روز شده:  15:50 گرينويچ - دوشنبه 07 دسامبر 2009 - 16 آذر 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 4 دسامبر

سلام گرم و صمیمانه حضور شنونده‌های خوب برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی رادیو بی بی سی.

محتوای برنامه این هفته:

قسمت اصلی برنامه این هفته را مصاحبه و ترانه‌های استاد مرادبیک نصرالدین در بر می‌گیرد.

همچنین قصه آهوبرّه‌ای را داریم، که روزانه به یکی از روستاهای ناحیه اشکاشیم در بدخشان می‌آید و شبانگاه باز به کوهها می‌رود.

شفیق قیام، برگزارکننده کنسیرت افشین و سیوینچ و فیروزه در دوشنبه، برایمان از ویژگیهای این برنامه می گوید.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مرادبیک نصرالدین، معلم جغرافیا و زیست‌شناسی

استاد مرادبیک نصرالدین، خواننده معروف، بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه آموزگاری شهر خجند به فیلارمونی دولتی تاجیکستان راه‌ خط گرفت.

در جریان تحصیل در دانشگاه آموزگاری مرادبیک نصرالدین در برنامه‌های کنسیرتی دانشگاه و آزمون سرودهای مردمی زیر عنوان “بوستان” شرکت داشت و بلندترین امتیاز را صاحب شده بود.

همین طور وی هنوز از آوان دانشجویی هواداران هنرش را پیدا کرده بود و از این خاطر مدیر دانشگاه بعد فارغ‌التحصیل شدنش مرادبیک را نه به مدرسه متوسطه بلکه به فیلارمونی دولتی تاجیکستان معرفی کرد.

استاد مرادبیک می‌گوید: “مرادبیک نام بابایم (پدربزرگم) بوده است، که در روستای مدروشکت ناحیه مستچاه به سر می‌برد. به گفته مردم ده، بابایم آوازخوان خوبی هم بوده است. هنگامی که من به سن 14 رسیدم و به نزد معلّم سرود و موسیقی مکتبمان رفته و گفتم، که می‌خواهم آوازخوان شوم و شما مرا به گروه هنری مکتب قبول کنید. آن فرد گفتند، که باید آوازخوان خوبی باشی، اگر چه هنوز من آوازخوانی نکرده بودم، معلم گفت، که بابایت آوازخوان خوبی بودند و تو هم حتماً هنر داری.”

"خیلی متاسفم که جوانان امروز توجّه کمتری دارند به سازهای ملی."

در ادامه‌ صحبت استاد مرادبیک برایمان در باره موسیقی معاصر صحبتی داشت و همچنین از توجّه کم جوانان به سازهای موسیقی ملّی ابراز نگرانی کرد و گفت: "خیلی متاسفم که جوانان امروز توجّه کمتری دارند به سازهای ملی."

مصاحبه کامل ما را با استاد مرادبیک نصرالدین می‌توانید در برنامه‌های نیمروزی رادیو بی بی سی برای تاجیکستان در روزهای نزدیک بشنوید.

اسرار الفت آریل با آدمان

سه سال است که گوسفند کوهی نادری با اختیار خود در روستای رن ناحیه اشکاشیم استان بدخشان به سر می‌برد. به گفته ساکنان روستا، این حیوان وحشی هنوز خیلی کوچک بود، که به دنبال آدمان به روستا آمده و آن را محل زیست خود قرار داده است.

در این باره صحبتی داشتم با همکارم فرّخ سعیدحسن شاه در استان بدخشان، که به روستای رن رفته و این گوسفند کوهی را دیده است.

سلطانبیک سلطانبیکاو، یک ساکن روستای رن، می‌گوید، که این حادثه زمانی رخ داد، که آنها پس از مدفون کردن زنی تاتار از قبرستان به خانه برمی گشتند. گفته می‌شود، این خانم، که در شهر دوشنبه زندگی می‌کرد و قبل از رحلتش وصیّت کرده است، که او را در زادگاه شوهرش در روستای رن به خاک سپارند.

ساکنان محل می‌گویند این گوسفند «نیمه‌وحشی و نیمه‌اهلی» در فصلهای تیره‌ماه و زمستان روزانه در مزارع چرا کرده و شبانه به آغوش نزدیکترین کوهها پناه می‌برد، ولی به هنگام بهار و تابستان در چراگاههای مرتفع کوهستان به گلّة گاوان می‌پیوندد.

برخی از ساکنان محلی ظهور گوسفند وحشی را به فوت خانم تاتار ربط می‌دهند و حدس می‌زنند، که شاید روح زن مرحوم به قالب گوسفند کوهی منتقل شده باشد. امّا دانشمندان دین‌شناس محلی معتقدند، که در اسلام اعتقاد به تناسخ ارواح پذیرفته نیست و ظهور گوسفند کوهی در روستا نباید این گونه تعبیر شود.

امّا به اعتقاد محمدشاه قدمشایف، کارمند علمی انستیتوی بیولوژی پامیر، علّت اصلی به روستا آمدن گوسفند وحشی کوهی جدا افتادنش از گلّه و گم کردن راه است. به گفته او، این گوسفند نادر وحشی با نام گوسفند کوهی بخارای یا آریل معروف است، که به کتاب سرخ تاجیکستان شامل شده است.

آقای قدمشایف می‌گوید، آنها سالهای 2001-2002 طبق یک طرح زیست محیطی با تشکیل 11 مأموریت در قلمرو بدخشان تعداد گوسفندان آریل را شمرده‌اند، که 111 راس را تشکیل می‌داد. امّا به گفته او در سه سال اخیر آنها تنها با همین یک گوسفند آریل مواجه شده‌اند، که در روستای رن به سر می‌برد.

وی همچنین افزود، که تعداد بیشتر گوسفندان آریل در قلمرو افغانستان و در دامن کوههای هندوکُش به سر می‌برند و گلّه هایی از آنها با آغاز یخبندی آب رودخانه‌ها در فصل زمستان از مرزها عبور کرده و به قلمرو تاجیکستان می‌آیند. از این رو، در ختلان و دیگر مناطق تاجیکستان نیز شماری از این گوسفندان دیده می‌شود.

به گفتة آقای قدمشایف، مسئولان ادارة حفظ محیط زیست، خادمان علمی انستیتو بیولوگی پامیر و سازمان همکاریهای فنّی آلمان با تشکیل 5 گروه کار در ماه دسامبر در قلمرو ناحیه مرغاب به جستجو و شمارش تعداد گوسفندان آریل آغاز خواهند کرد.

مسعولان حفظ محیط زیست در بدخشان همچنین تصمیم گرفته‌اند، که با پیدا کردن جفت مادینه برای تنها گوسفند وحشی مقیم روستای رن به ادامه‌نسل این حیوان نادر مساعدت کنند.

کنسرت سه خواننده

روز شنبه در دوشنبه برنامه کنسیرت افشین، سیوینچ و فیروزه، خواننده‌های ایرانی، ازبک و تاجیک برگزار شد.

شفیق قیام، متصدّی این کنسرت درباره این کنسرت گفت: “البتّه این محبّت و صداقت مردم تاجیکستان است، که ما را تشویق می‌کند بیاییم تاجیکستان و چنان که برنامه کنسرت فرهاد دریا و معین را باموفّقیت برگزار نمودیم، با خواهش خود افشین و هوادارانش در دوشنبه کمر بستیم به برگزاری برنامه‌ای، که در تالار “باربد” برگزار شد.”

آنگونه که شفیق گفت، افشین در برابر آهنگهای قبلی اش همچنین چند آهنگ تازه‌ای نیز در این برنامه اجرا کرد، که هنوز آلبوم این آهنگهایش منتشر نشده است.

ما کوشش می‌کنیم، که در برنامه تفریحی هفته آینده با افشین و خانم سیوینچ و فیروزه صحبتی داشته باشیم.

امّا حالا با شما خداحافظ می‌کنم،

بدروووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.