به روز شده:  13:05 گرينويچ - دوشنبه 14 دسامبر 2009 - 23 آذر 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 11 دسامبر

درود به شنونده‌های همیشگی برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی رادیوی بی بی سی.

مطالب برنامه این هفته:

پایان دوره‌های آموزشی برای خبرنگاران،

مصاحبه با افشین، آوازخوان ایرانی،

جوانان و معیارهای انتخابات دموکراتیک.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آموزش خبرنگاری در سه ماه

روز دوشنبه، 7 دسامبر، با انجام دوره‌های آموزشی مکتب خبرنگاری قرن 21، شصت نفر از شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها گواهینامه‌ ویژه خبرنگاری دریافت کردند.

مسئولان مکتب مستقل خبرنگاری می‌گویند هدف از دایر کردن این دوره‌های آموزشی سه ماهه کمک به خبرنگاران جوان برای اندوختن تجروبه بین‌المللی در عرصه خبرنگاری بوده است.

صفا صفروف، رئیس این مؤسسه، می‌گوید استادان دوره‌های آموزشی از جمله خبرنگاران باسلیقه رسانه‌های خبری داخلی و خارجی در تاجیکستان هستند.

وی افزود: “ما هدف گذاشتیم، که از شیوه تدریس برای دانشجویان بخش خبرنگاری دانشگاههای تاجیکستان فراتر رویم و جوانان را با تجروبه فعالیّت خبرنگاران رسانه‌های جهانی آشنا سازیم. این امر باید کار خبرنگاران جوان ما را به استانداردهای بین‌المللی نزدیک کند.”

مسئولان این مکتب نیلوفر بختیاراوا، یکی از شاگردان این دوره‌های آموزشی را به عنوان خبرنگار موفق معرفی کردند.

نیلوفر از جمله سی و پنج شاگرد این دوره است، که در جریان آموزش، مسئولان خبرگزاری “Asia plus” وی را برای فعالیت به رادیو دعوت کرده‌اند.

نیلوفر می‌گوید، که بعد از شرکت در این دوره‌ها با اعتماد به نفس بیشتری به کار رادیو پرداخته است.

نیلوفر افزود: “هرچند در دانشگاه شغل خبرنگاری را برای ما می‌آموزانند، امّا درسهای عملی استادان این دوره‌های آموزشی، که خودشان خبرنگاران ورزیده هستند، برایمان خیلی آموزنده بود.”

افشین: هر شب خواب ایران را می‌بینم

آنگونه که در برنامه پیشین وعده کرده بودیم، بعد انجام برنامه کنسرت "موسیقی بدون مرز" با افشین، ستارة تابناک موسیقی پاپ ایران، صحبتی انجام دادیم.

این برنامه با شرکت آوازخوانان جوان از چهار کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان برگزار شد.

افشین برای نخستین بار در تاجیکستان برنامه اجرا می کرد و سؤال نخست من هم در باره برداشتش از تاجیکستان بود

افشین گفت “قبل از آنکه بیام تاجیکستان، معین، خواننده معروف، برایم از مهمان ‌نوازیهای مردم تاجیک زیاد تعریف کرده بود. من هم از برنامه‌ای که این جا اجرا کردم، خیلی راضی هستم و خیلی تشکّر می‌کنم از هواداران تاجیکی‌ام، که ما را حمایت کردند."

این آوازخوان پاپ می گوید "حالا که باید فردا بروم، راستی دلم می‌خواهد بازهم در تاجیکستان بمانم. همانطور که در برنامه کنسرت هم به تماشاچیان گفتم، وقتی پیر شوم، می‌خواهم در تاجیکستان باشم و اینجا زندگی کنم.”

سئوال و جواب ما از افشین را در زیر می خوانید:

برای تاجیکان از جمله آوازخوانهای تاجیک، بر آمدن بر صحنه‌های آمریکا و اروپا مثل یک رؤیا است. برای اینکه یک نفر بتواند در سطح بین‌المللی آوازخوانی کند، باید چه کند؟

“راستش، من همیشه دوست دارم در کشورهای فارسی‌ زبان تاجیکستان، ایران و افغانستان برنامه اجرا کنم. کسانی که دوست دارند در خارج از کشور خود، مثلاً آمریکا، استرالیا، نیوزلند، کانادا و غیره آوازخوانان موفقی باشند، به نظر من پیش از همه باید این نکته را به نظر بگیرند، که برای یک خواننده فقط داشتن صدای خوب داشتن کافی نیست. یک آوازخوان باید تیم خوبی داشته باشد، یعنی ترانه‌سرای خوب، آهنگساز خوب، مدیر خوب. این یک کار گروهی است، که یک آوازخوان را میارد بالا. اینها همه دست به دست هم می‌دهند، تا یک نفر موفق شود.”

افشین در ایران افشین شد و یا در غرب؟

“من خودم وقتی برمی‌گردم به دوران کودکی ام، به دوران بچگی ام، از آن روزها خاطرات خوبی ندارم، چون خیلی سختی کشیدم. فکر می‌کنم همان سختیها بود که من الآن افشین شدم و همان خاطره‌ها مرا به محبّت و صداقت و به کار کردن وادار می‌کند. هر چیزی، که تا امروز ایجاد کردم، ترانه‌ها و آهنگهایی که نوشتم، درد خاطره‌های دوره بچگی ام است.”

چند سال شده، که از ایران رفتی و کی آخرین بار ایران بودی؟

“پانزده سال می شود که بیرون از ایران زندگی می‌کنم، ولی قلبم هنوز آنجاست. راستی، هر شب در خوابهایم کوچه و خیابانهای ایران را می‌بینم و با دوستانم آنجا ملاقات می‌کنم. امّا چون صبح از خواب بیدار می‌شوم، واقعیّت را می‌بینم. هیچ جای دنیا برای آدم وطن نمی‌شود. من به تاجیکهای عزیز نیز می‌گویم، که سعی کنید خودتان را در کشور خودتان پیدا کنید.”

حالا تحوّلاتی سیاسی در ایران صورت می‌گیرد و گروهی از هنرمندان ایرانی از این جریان بیرون نبوده‌اند و آهنگهای سیاسی اجرا کرده‌اند، بیانیه هایی پخش کرده‌اند. تو هم دو آهنگ سیاسی اجرا کردی. به نظر خودت هنرمند باید در سیاست مداخله کند یا خیر؟

“کلّا من با سیاست رابطه خوبی ندارم، چون از سیاست چیزی نمی‌فهمم، سیاسی نیستم. ولی ایرانی که هستم، وقتی می‌بینم به هموطنانم ظلم می‌شود، مجبورم به عنوان یک خواننده مسئول فریاد بزنم. چون خواننده تنها مال خودش نیست، خواننده به ملّتش تعلّق دارد."

وقتی یک ملّت زیر فشار و درد است، ما به عنوان نمایندگان ملّت وظیفه مان این است که فریاد ملّت را به گوش همه برسانیم و اگر این کار را نکنیم، به نظر من، یک خواننده خائن هستیم و اصلاً باید خوانندگی را بگذاریم کنار.”

در زندگی چه را کم داری؟

“میخواهم در زندگی خود کارهای بیشتری انجام دهم. اگر همه چیز که دلم خواست، می‌داشتم، دیگر میلی به زندگی کردن باقی نمی‌ماند. اگر آرزویی نداشته باشی، پس برای چه باید زنده بمانی.”

در یک مصاحبه تلویزیونی گفتی، که یک بار موادّ مخدِّر را تجربه کردی؟

“من آدمی هستم، که دوست ندارم به مردم دروغ بگویم، دوست دارم همیشه با مردم رک و راست باشم. من با دو-سه تا از دوستهایم نشستیم و گهگاهی یک چیزی مصرف کردیم، ولی این بدان معنی نیست، که معتاد بودم. من ورزشکار هستم.

بعدش فهمیدم، که اینها چیزهای خوبی نیستند، ولی به حساب جوانی و کنجکابی هفت-هشت سال پیش دوست داشتم تجروبه کنم، تا بفهمم چه است و کار گناهی، که نکردم.

من یک دوستی داشتم با نام مهران رحمانی، ایشان خودکُشی کرد به خاطر موادّ مخدر و قبل از آن، که بخواهد خودکُشی کند، او شعر و آهنگ نوشت و من این آهنگ را خواندم، که دو ماه دیگر در آلبوم جدیدم به بازار ارائه خواهد شد.”

در برنامه دوشنبه برادرت هم همراهت بود. از همکاریهای امیر و افشین بگو.

“بیش از هشت سال می‌شود که امیر با من است. می‌توان گفت از اوّل که من شروع کردم به خواندن، امیر با من بود. امّا فرهنگ ما یک مقدار با هم فرق می‌کند. امیر در آلمان بزرگ شده و من در ایران بزرگ شده‌ام. او خیلی اروپایی است و من خیلی ایرانی‌ام.”

امیر بزرگتر است یا افشین؟

“البتّه قیافتا امیر بزرگتر است، امّا در اصل من شش سال از او بزرگترم. من 31 سال دارم و امیر 25 سال دارد.”

تشکّر برای مصاحبه.

جوانان و انتخابات

یک نشست دوروزه، که سازمان امنیت و همکاری اروپا و سازمان ملل متّحد اخیرا در تاجیکستان دایر نمودند، چندین نفر از جوانان را از دانشگاههای مختلف کشور گرد هم آورد و آنها پیرامون مسائل جوانان و معیارهای دموکراتیک انتخابات صحبتهایی آراستند.

نگینه عبدالله‌یوا، کارشناس امور انتخاباتی سازمان امنیت و همکاری اروپا در تاجیکستان می‌گوید هدف اصلی از برگزاری این همایش برای جوانان، قبل از همه بالا بردن فهم سیاسی جوانان و برکنار نماندن آنها از جریان انتخابات پارلمانی است، که در نظر است ماه فوریه سال 2010 برگزار شود.

جوانانی، که در این همایش شرکت داشتند، می‌گفتند، که علّت اصلی توجّه کم جوانان به انتخابات آن است که اکثر نامزدهایی که برنامه هایشان را پیشنهاد می‌کنند، تقریباً هیچ چیزی در باره مشکلات جوانان نمی‌گویند.

به این دلیل جوانان مثل همیشه با مشکلات خود تنها می‌مانند و اگر نامزدها برای حلّ مشکلات جوانان برنامه‌های خود را پیشنهاد کنند، حتماً توجّه جوانان را می‌توانند به خود جلب کنند.

علّت دیگر کمبود تبلیغات خود نامزدها در میان جوانان بوده است. بسیاری از جوانان نگران هستند که نامزدها در برنامه‌های رادیو و تلویزیون برنامه‌های انتخاباتی خود را در مورد جوانان مطرح نمی‌کنند، یا با زبانی صحبت می‌کنند، که برای جوانان چندان فهمیدنی نیست.

این هم یکی از دلایلی ارزیابی می‌شود، که باعث مشارکت کمتر جوانان در انتخابات می‌شود. از این رو شرکت‌کنندگان همایش جوانان خواستار آن شدند که آگاهی سیاسی جوانان بالا برده شود تا آنها هم در انتخابات شرکت فعال داشته باشند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.