به روز شده:  16:08 گرينويچ - سه شنبه 29 دسامبر 2009 - 08 دی 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 25 دسامبر

پیروز‌ی عارض در قزاقستان

از 18 تا 22 دسامبر در شهر قرغنده قزاقستان مسابقه بین‌المللی در زمینه بوکس یا مشت‌زنی برگزار شد.

در این مسابقه مشت زنانی از قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، چین و کوبا با هم رقابت نمودند. تاجیکستان را در این مسابقه دو ورزشگر، عارض افضلشاه و بهادر کریمف، نمایندگی می ‌کردند.

در مسابقه نهایی عارض توانست که بر چهار حریف خود پیروز‌شود. وی قهرمان مسابقه در وزن 54 کیلو شناخته شد.

عارض از خاطراتش از این مسابقات می‌ گوید: “البتّه، بار اوّل نیست، که در مسابقه ‌های بین‌المللی بوکس شرکت می ‌کنم، همیشه قبل از به میدان برآمدن کوشش می ‌کنم عصبهایم آرام باشند و فکر دیگری در سرم نباشد و خودم را تنها برای پیروز‌ی آمده می ‌کنم.”

وی می افزاید: “همان گونه مبارزه می ‌کنم، که بعد از مسابقه باز با حریفانم دوستانه صحبت کنم و بیرون از قوانین مسابقه و بوکس عمل نکنم. همیشه حریفانم را احترام می‌ کنم.”

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به سؤال من، که مشت زنان دیگر کشورها چه برتری بر مشت زنان تاجیک دارند عارض گفت: “یگانه برتری آنها داشتن شرایط بهتر برای تمرین و مبلغ کافی برای شرکت در مسابقه‌های بین المللی است. اگر ما نیز مبلغ می ‌یافتیم و بوکسچیان دیگر تاجیک را در وزنهای دیگر به این مسابقه می ‌فرستادیم، شاید امروز نه با یک مدال طلا، بلکه با دو و یا سه مدال برمیگشتیم.”

این عقیده عارض را منصور محی‌الدینف، رهبر هیئت بوکسچیان تاجیکستان و داور مسابقه بین‌المللی بوکس در شهر قرغنده قزاقستان تقویت کرد.

آقای محی‌الدینف افزود، که اگر کمیته ورزش و یا کمیته المپیک امکان مالی کمتری دارند، هستند آنهایی، که می ‌توانند به ورزشگران کمک کنند، تا در چنین مسابقه‌ها شرکت کنند.

وی گفت: “مسابقه در سطح خیلی بالا برگزار شد و متصدّیان برگزاری مسابقه برای ورزشگران شرایط خوبی فراهم کرده بودند. از جمع ورزشگرانی، که از کشورهای آسیایی و چین و کوبا در این مسابقه رقابت کردند، عارض افضلشاه توانست، که پرچم تاجیکستان را در این مسابقه برفرازد. این پیروز‌ی تمام بوکسچیان تاجیک است.”

آقای محی‌الدینف افزود، که بعد این مسابقه تیم منتخب باکسچیان تاجیکستان به بازیهای آسیایی، که در شهر گوئاندجوی چین برگزار می ‌شود، آمادگی می ‌گیرد.

وی گفت: “ومیدواریم، که از آن جا نیز با پیروز‌ی به وطن برمی‌گردند، تنها مشکلات مالی ما را امکان نمی‌دهد، که وزشگران بیشتری را به چنین مسابقه ‌ها روان کنیم.”

به گفته آقای محی الدنف، سفر عارض افضلشاه به مسابقات قرغندا را فدراسیون بوکس ولایت کوهستانی بدخشان حمایت مالی کرده است.

نتایج مسابقه بین‌المللی واکس از این قرار بود:

در وزن بالای 91 کیلوگرم بوکسچی کوبا پیروز‌ی را به دست آورد،

در وزن 54 کیلو عارض افضلشاه از تاجیکستان دست‌بالا شد،

در وزن 48 کیلو بوکسچی از ازبکستان و در هشت وزن باقیمانده بوکسچیان قزاقستان پیروز‌ی را به دست آوردند.

نگاهی به تحوّلات سال 2009

در آخرین برنامه تفریحی تاجیکی در سال 2009 نظری به مهمّترین تحوّلات این سال و مصاحبهایی داشتیم، که با افراد سرشناس انجام داده بودیم.

در اواخر ماه آوریل سال 2009 کارگردان فیلم “حضرت یوسف” فرج‌الله سلحشور با چندی دیگر از بازیگران سریال “حضرت یوسف” به دوشنبه آمده بود.

در ماه ژانویه در شهر دوشنبه گروه “موریگی” از شهر بخارای ازبکستان برای نخستین بار یک برنامه کنسرتی اجرا کرد.

روز 13 و 14 ژوئن در مرکز تجارتی “وفا سنتر” در شهر دوشنبه برنامه کنسرتی پرویز نظرف، آوازخوان سرشناس، که در شهر آلماتی قزاقستان به سر می‌ برد، برگزار شد.

در اوایل ماه دسامبر برای نخستین بار افشین، آوازخوان ایرانی مقیم آلمان، به تاجیکستان آمده بود. وی در برنامه کنسرتی “موسیقی بدون مرز” در کاخ “باربد” با آوازخوانان جوان از چهار کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان شرکت داشت.

جوانترین دکتر علم طبّ

عالم شیرینبیک، جوانترین دکترعلم طبّ، 8 سال دور از تاجیکستان، در شهر مسکو روسیه به سر می‌ برد. به گفته وی، بیشتر از همه او را یاد وطن اذیت می‌دهد.، چون در غربت از یار و دیار تنها با زبان روسی صحبت می ‌کند و زبان شیرین مادری را یاد می ‌کند.

در یک صحبت تلفنی، که با عالم داشتم، برایم گفت: “محبّت من به علم طبّ از همان آوان کودکی‌ام شروع شده بود، زیرا من در خانواده‌ای به دنیا آمدم، که پدر و مادر من عمر پربرکت خود را به علم طبّ بخشیده‌اند. پدرم جرّاح و مادرم مامادایه هستند."

وی افزود: "از زمانی که خواندن و نوشتن را آموختم، شروع کردم به خواندن کتابهای طبّی. فکر می ‌کنم یکی از بزرگترین کتابخانه طبّی در تمام بدخشان در خانه ما بود. بعضاً از کتابهای درسی‌ام کتابهای طبّی را بیشتر می‌خواندم.”

عالم پس از گرفتن مدرک عالی دانشگاه طبّی به نام ابوعلی ابن سینا سال 2001 به یکی از بهترین بیمارستانهای تاجیکستان برای کار دعوت شد، ولی می ‌گوید، که با دریافت هزینه تحصیلی برای ادامه‌تحصیل به مسکو رفته است.

وی از آزمون با موفقیت گذشته و در شعبه جرّاحی عمومی فرهنگستان طبّی شهر مسکو به تحصیل خود ادامه‌داد. سال 2005 نخست رساله نامزدی را در موضوع جرّاحی عمومی دفاع نموده است.

در مصاحبه با او سؤال کردم، که آیا برای جوانی، که از یک منطقه کوهستانی تاجیکستان به مسکو رفته و در برابر دانشمندان و عالمان روس با زبان روسی رساله نامزدی و دکتری دفاع می‌ کند، دشوار نیست؟

وی گفت: “هنگامی که سال 2001 در آزمون شرکت داشتم، دقیقاً همین سؤال را از من پرسیدند و من در جواب گفتم، که بگذار آنها از من هراس نداشته باشند، چون من از وطن بوعلی بزرگوار هستم."

اگر چه من در استان بدخشان، دور از مرکز تاجیکستان به وایه رسیده‌ام، امّا مشکل زبان روسی را نداشتم. به هر حال، یک کمی ما نیز میراثخور شوروی هستیم. شاعری گفته است، که:

به هر کاری، که همت بسته گردد،

اگر خاری بود، گلدسته گردد.”

مگر شما نیز زمان شوروی را یاد دارید؟

خیلی خوب، در یاد دارم سالهای آخر زمان شوروی را. سال 1994، که از مکتب میانه‌فارغ‌التحصیل شدم، اگر چه دولت شوروی وجود نداشت، امّا به ما مدارک شوروی را دادند و ساختار دولت و مدارس و دانشگاهها هنوز ساختار شوروی بود.”

مشکل اصلی که امروز در ساحه طبّ در تاجیکستان جا دارد، از نگاه خودت چیست؟ آیا دانشگاه طبّی تاجیکستان از دانشگاههای طبّی جهان خیلی عقب مانده است؟

عموماً در زمانی که اینترنت در خدمت مردم باشد، فکر می ‌کنم علم و دانش دسترس هر کسی بوده می ‌تواند. بستگی به آن ندارد، که کجا تحصیل می‌ کنید، بستگی به آن دارد، که چه گونه تحصیل می‌کنید. البتّه، قبل از همه بستگی دارد به خود دانش‌آموز. امّا باید اقرار شد، که برای کارهای عملی البتّه در آن جا شرایط از دانشگاه دوشنبه بهتر است.

اگر آن روند اصلاحات ساحه طبّ به چنین درازا کشیده نمی‌شد، شاید امروز وضع بهتری می ‌داشتیم. بهتر بود طبیبان از جانب دولت و حکومت همچون ضیائیان، همچون شخصانی، که به آنها سلامتی ملّت وابسته است، حمایت شوند و صاحب حقوق خوبی باشند.

اما متاسفانه امروز طبیبان تاجیک با دشواریهای زیاد اجتماعی و اقتصادی روبرو هستند.

آیا می‌خواهی برای همیشه در مسکو بمانی و یا قصد به تاجیکستان برگشتن را داری؟

راستی، خیلی سؤال دشواری از من پرسیدید. البتّه، من آینده خود را تنها با تاجیکستان می ‌بینم. می ‌خواهم در زادگاهم، در بدخشان، در خدمت مردم باشم و هرچه از دستم بیاید برای مردم کمک کنم.

من و همه ما تاجیکانی، که امروز با تقاضای دور و زمان بیرون از وطن هستیم، یک روز به وطن باز می ‌گردیم و آن تجربه‌ای، که کسب کردیم، به نفع وطن عزیزمان روانه خواهیم کرد و در آبادی و احیای تاجیکستان از آن استفاده خواهیم کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.