به روز شده:  16:54 گرينويچ - دوشنبه 04 ژانويه 2010 - 14 دی 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 1 ژانویه

درود و شادباش های خود را به هواداران برنامه تفریحی تاجیکی در سال 2010 می‌رسانیم.

آرزوی خوشبختی و خانه‌آبادی یکایک شما را می‌کنیم و با این تمنّیات نکو از شما دعوت می‌کنیم به محتوی برنامه‌ای این هفته توجّه کنید:

آزمون "ملکه آریانا"،

آرزوها و تمنّیات ستاره‌های موسیقی،

"خیال سبز"، کنسرت شبنم ثریا.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دختر شایسته سال

داوران آزمون “ملکه آریانا”، که شام شنبه 26 دسامبر در شهر دوشنبه برگزار شد، با اکثریّت ‌آرا طوطی النسا الّله یوا را به عنوان ملکه خوبان این آزمون انتخاب کردند.

در این آزمون، که در مجتمَع "وفا سنتر" برگزار شد، 19 دختر جوان عمدتا از شهرهای دوشنبه و خجند شرکت داشتند

زیور دولتاوا، از اعضای حکمان آزمون، گفت: “درواقع، در این آزمون بار دیگر برایمان مشخص شد که دختران تاجیک واقعا زیبا هستند. انتخاب زیباترین از میان زیبایان کار خیلی دشواری است.

از این خاطر آرای اعضای حکمان نیز برابر نبود، هر کدام از روی ذوق و دید خودش زیباترین دختر را از میان این 19 نفر انتخاب می‌کرد، در آخر آزمون دو نفر آرای برابر اعضای حکمان را صاحب شدند و با استفاده از آرای تماشاچیان، که از طریق اس ام اس رأی داده بودند، ما توانستیم بهترین بانو را انتخاب کنیم.”

جایزه اصلی این آزمون سفر به پاریس بود، که آن را طوطی النسا الّه‌یوا، شرکت‌کننده این آزمون از شهر دوشنبه، به خود اختصاص داد.

طوطی النسا 30 ژوئن سال 1988 در شهر دوشنبه متولد شده است.

وی فارغ‌التحصیل مکتب شماره 54 شهر دوشنبه است و حالا در سال پنجم دانشگاه اسلاوی (اسلاویانی) در بخش اقتصاد تحصیل می‌کند.

کلیک آلبوم عکس را از آزمون "ملکه آریانا" اینجا تماشا کنید

آرزوها و تمنّیات ستاره‌ها

در نخستین برنامه تفریحی در سال 2010 نظر آوازخوانهای محبوب میان هواداران برنامه‌امان را گرفتیم که سال 2009 چه نقشی در زندگی آنها داشت و از سال جدید چه را انتظار دارند.

نخست رفتیم به کاخ “جامی”. آنجا در تاریخ 27 دسامبر برنامه کنسرتی هنرمندان بدخشان برگزار شد.

منعم عالمف، متصدّی برگزاری این برنامه، در صحبت با ما گفت: ”درآمد حاصله از فروش بلیت این برنامه به حساب بنیاد نیروگاه آبی "راغون" انتقال داده خواهد شد. می‌خواهیم، که در بنیاد این نیروگاه آوازخوانهای بدخشان نیز سهم خودشان را داشته باشند.”

امّا خود آوازخوانهایی که در این برنامه شرکت داشتند، از برگزاری این برنامه اظهار قناعت نموده و از سال سپری شده و سال نو امیدهای خود را با ما در میان گذاشتند.

طالب سعادتقدمف گفت که سال 2009 برای او سال خوبی بود، چون در این سال چند آهنگ جدید ضبط نموده است “آن آرزوها و باز چند نقشه‌های دیگری، که در پی اجرای آنها هستیم و در سال 2009 عملی نشدند، بگذار در سال نو 2010 حلّ خود را پیدا کنند.”

برای گروه “پریم” نیز سال 2009 سال خاطرمانی بوده است، چون اعضای این گروه دوباره به هم آمدند.

علیشیر سیف‌الله یف، عضو این گروه، در صحبت با ما گفت: “چند سال بود، که من در گروه فعالیت نداشتم و سال 2009 دوباره به گروه “پریم” بازگشتم و چندی از آهنگهای قدیمی خود را دوباره زنده کردیم. همچنین آهنگهای جدیدی نیز ثبت نمودیم.

حالا گفته نمی‌توانم که در سال 2010 ما برای هواداران آلبوم جدید آهنگهایمان را منتشر می‌کنیم، امّا گفته می‌توانم که سه و یا چهار آهنگ جدید در سال نو برایشان تقدیم خواهیم کرد.”

خانم شیرینماه نهالاوا می‌گوید: “سال 2009 سال من بود، که من نیز در سال بقر تولد شده‌ام، امّا نمی‌توانم بگویم که سال موفق و خوبی بود، به جز از ثبت چند آهنگ جدید دیگر هیچ خاطره‌ای از این سال ندارم. امیدوارم، که در سال پلنگ کارهایم بیشتر آمد کند.”

صدرالدّین نجم‌الدین می‌گوید: “هر سالی، که سپری می‌شود، صرف نظر از آن، که چه نقشی در زندگی من می‌گذارد، برایم همیشه پرارزش است، زیرا یک صفحه زندگی من است.

سال 2009 من چند سفر به آمریکا و اروپا داشتم، پنج آهنگ جدیدم را ضبط کردم و حتّی نگرفتن روادید سفر به بریتانیا نمی‌تواند باعث شود که من این سال را سالی بی‌برار گویم.

از نقشه‌هایم برای سال 2010 همین را می‌گویم که در تاریخ 30 ژانویه برنامه کنسرتی جدید برای هوادارانم دارم امیدوارم مقبول تماشاچیان گردد.”

بهرام غفوری گفت: “در سال 2009 من سفرهای زیادی داشتم به خارج از کشور و فکر می‌کنم یکی از سالهای خاطرمانی برایم باقی می‌ماند. در نیو-یورک ، در منهتن، در کنسرت بین‌المللی در برابر آرش، اندی و چندی دیگر از ستاره‌های مشهور جهانی، من و شبنم ثریا و جانی‌بیک مراد، برنامه اجرا کردیم.

همچنین یک برنامه دیگری داشتیم در سن فرانسیسکو با همراهی شبنم ثریا و فرهاد شمس، که این برنامه نیز یکی از بهترین برنامه هایی بود در سال 2009."

بهرام افزود: "در سال 2010 می‌خواهم دو آلبوم به بازار ارائه کنم، یکی با نام “بلا” و دیگری “عشقهای درویشی”، که بیشتر آن شامل آهنگهای آرام عبارت خواهد بود. در وسط آهنگهای این آلبوم شاعران محبوب و سرشناس تاجیک با صدای خودشان شعرهایشان را قرائت می‌کنند.”

رستم نور، هم‌صحبت دیگر من، گفت، که در سال 2009 برای مرتبه سوم به آمریکا سفر داشته است و چند آهنگ با سراینده‌های مشهور ایرانی در آن جا ضبط کرده است.

وی افزود: “در این سفر من با آوازخوانی از افغانستان و با اندی، آوازخوان شهرتیار، آهنگی با چنین مصرعها-برادر همزبان، بیا رویم به ایران، رویم به ملک افغان، می‌ریم به تاجیکستان” را ثبت نمودیم، که بزودی ویدیو این آهنگ نیز به تاجیکستان خواهد رسید."

رستم در مورد نقشه‌هایش در سال 2010 گفت: "هنوز مشخّص نیست، شاید در آخر سال 2010 و یا اوایل سال 2011 برنامه کنسرتی خودم را در کاخ “باربد” برگزار می‌کنم، با رقصهای عجیب و غریب و ساز و ترانه‌های نیم شوخی و نیم‌جدّی.”

"خیال سبز"

30 دسامبر در کاخ “باربد” برنامه کنسرت شبنم ثریا، آوازخوان پرآوازه، برگزار شد. قیمت بلیتهای این برنامه 100، 130، 150 سامانی (واحد پولی تاجیکستان) بودند، امّا صرف نظر از این تالار باربد پُر از تماشاچی بود، قسم دیگری از علاقه‌مندان این برنامه پشت درهای بسته کاخ “باربد” ماندند.

متصدّیان برگزاری این برنامه می‌گویند چند روز قبل از برگزاری بلیتهای این برنامه را کاملاً فروخته بودند. در روز برگزاری برنامه بلیتها را با قیمت دو و یا سه‌برابر گرانتر از دست دوّم خریدن ممکن بود.

در برنامه کنسرت شبنم خواهر منیژه دولت گلدسته‌ای را به شبنم تقدیم نمود و او را تهنیت گفت و در جواب شبنم به اهل تالار گفت: “بگذار، مردم بدانند، که شبنم و منیژه با هم دشمنی ندارند و این گلدسته، که به نام منیژه رسیده است، دلیل این گفته هاست. اگر چه بعضاً مردم در سکوت منیژه مرا مقصّر می‌شمارند، این خطا است.”

بعد پایان برنامه صحبتی داشتم با خانم شبنم که می‌گفت از این برنامه خیلی راضی بوده است.

در مورد برنامه هایی، که شبنم سال 2009 در اروپا و آمریکا اجرا کرده است، برایمان رؤیا نادی، فراورگر شبنم گفت: “در برابر مدیر برنامه‌هایش، من برای شبنم هم خواهرش هستم، هم مادر بیرون از کشورش.”

به سؤال من که "چه گونه شما با شبنم ثریا کار را شروع کردید؟" وی گفت: “من از طریق تلویزیون افغانستان برنامه کنسرت لیلا فروهر را تماشا کردم و یک دخترک تاجیک را دیدم، که خیلی مقبول آوازخوانی می‌کرد.

در همین لحظه یک احساس در من پیدا شد که من باید این دخترک را به جهان غرب معرّفی کنم و به شوهرم فواد نادی زنگ زدم و از این حادثه تعریف کردم."

به گفته خانم نادی، در ماه مارس سال 2008 شوهر وی به تاجیکستان آمد و با شبنم ملاقات کرد. از ماه مه برنامه‌های شبنم در اروپا، آمریکا و کانادا شروع شد.

خانم نادی افزود: "موفّقیّت کار دوساله ما بود، که شبنمجان در نوامبر امسال به حیث بهترین آوازخوان زن تاجیکستان در نیو-یورک در "Music apple words" شناخته شد.

چه در اروپا و چه در آمریکا و کشورهای دیگر، که حتّی هنوز برنامه‌های شبنم را آنجا برگزار نکرده‌ایم، شبنمجان را بی‌نهایت دوست دارند و هواداران زیادی دارد، همه‌روزه به سایت ما چه قدر ایمیل به نام شبنم می‌رسند.

افتخار بزرگ دیگر ما برنامه امروز شبنم در تاجیکستان است، که تالار بارد پُر از تماشاچیان بود و از پذیرایی گرم هم‌وطنانش برخوردار است.”

خانم نادی همچنین گفت، که در سال 2010 برنامه‌های شبنم ثریا را در استرالیا و دوبی برگزار می‌کند، که در این زمینه ملاقاتها و صحبتهایی انجام شده است. همچنین در این برنامه‌ها مادر شبنم، خانم ثریا قاسم‌اوا نیز او را همراهی خواهد کرد.

شبنم در باره سالی، که سپری شد، چنین گفت: “راستی، سال 2009 برای من سال پرباری بود به تمام معنای این کلمه، زیرا خیلی پرکار بودم و برنامه‌های زیادی اجرا کردم در سراسر دنیا و اگر گویم، که برایم سال تقدیرسازی بود، خطا نمی‌کوم. در آخر سال می‌بینم، که نتیجه‌های خوبی به بار آورد، این هم زحمتها و همه این سفرها."

شبنم همچنین آرزو کرد، که سال نو 2010 نیز همین گونه بابرار باشد.

به گفته وی، در اوایل سال نو آلبوم جدید آهنگهایش به دست هوادارانش خواهد رسید.

شایعاتی را، که گویا شبنم برای اقامت همیشگی به آلمان می‌رود، وی رد کرد و گفت، که تنها برای کار و ضبط آلبوم و برگزاری برنامه‌های کنسرتی به اروپا و آمریکا و کانادا سفر می‌کند، امّا هرگز آرزوی از تاجیکستان رفتن را ندارد.

آرزومند خوشبختی و خانه‌آبادی شما، عزیزان هستم. بار دیگر سال نو 2010 میلادی را به یکایک شما مبارکباد می‌گویم.

زیورشاه محمّد،

بی بی سی، دوشنبه

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.