به روز شده:  18:37 گرينويچ - سه شنبه 26 ژانويه 2010 - 06 بهمن 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 22 ژانویه

درود از من، زرینه، و همه همکاران در دوشنبه و لندن به شما، دوستداران برنامه تفریحی تاجیکی!

در برنامه این هفته مطالب زیررا آماده کرده‌ایم:

محفل یادبود محمّدرحیم سیدر، نویسنده و خبرنگار تاجیک،

قضیه بازداشت فرزانه خورشید، آوازخوان جوان، توسط پلیس،

مطلبی داریم در باره فیلم جدید اسکندر عثمانف.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یادی از خبرنگار و نویسنده

اتّحادیه نویسندگان تاجیکستان و نمایندگی رادیو آزادی در دوشنبه به مناسبت 58 مین زادروز محمدرحیم سیدر، همکسب خود، که در اوایل ماه جاری درگذشت، محفل یادبود او را برگزار کردند.

گلرخسار، شاعر و نویسنده شناخته، که در این محفل بود، می‌گوید، که سبک ویژه نگارش محمّدرحیم سیدر در زمان شوروی ریاست اتّحادیه نویسندگان را وادار کرد، که بدون آن که از وی کتابی منتشر شده باشد، به او عضویت این اتّحادیّه را اعطا کند.

شاعر گلرخسار می‌گوید محمدرحیم سیدر از شهرنو، یکی از دهات دوردست وادی رشت، به شهر آمد و هنوز در زمان فعّالیّتش در مجلّه “صدای شرق” خود را به عنوان یک ایجادکار راستگو و زیباپرست معرّفی کرد.

خانم گلرخسار می‌گوید، که محمدرحیم سیدر دنیا را طوری، که می‌دید، همان طور تصویر می‌کرد.

گلرخسار می‌گوید، که امیدوار است محمدرحیم سیدر حکایات و برخی دیگر از ایجادیاتش را به عنوان دستنویس در جایی جمع‌آوری کرده باشد. و شاعر گلرخسار از آن اظهار نگرانی می‌کند، که مبادا سیدر هم مانند گاگال همه نوشته‌های خود را به آتش کشیده باشد.

بازداشت فرزانه خورشید

دلاور مضراب، برنامه‌ساز کنسرتهای هنری فرزانه خورشید، آوازخوان جوان، در صحبت با بی بی سی گفت، که فرزانه بانو سه روز را در بازداشتگاه موقتی در محله 46 شهر دوشنبه سپری کرده است.

آقای مضراب می‌گوید، که فرزانه برای عیادت فرّخ روزی یف، دوست پسر و شوهر آینده‌اش، به نزد بنای دادگاه ناحیه سینای شهر دوشنبه رفته و فرّخ را آزاد و بدون دستبند می‌بیند.

به گفته دلاور، فرّخ به فرزانه می‌گوید، که وی را از محکمه آزاد کردند و هر دو سوار اتومبیل فرزانه شده و به سوی دره ورزاب می‌روند.

امّا به گفته دلاور، در راه فرّخ به فرزانه می‌گوید، که وی هنوز رسماً آزاد نشده است.

سپس، آنها تصمیم می‌گیرند، که دوباره به بنای دادگاه بازگردند، امّا در راه مسئولان امور انتظامی آنها را از طریق تلفن تهدید می‌کنند، که اگر آنها بازنگردند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

از این رو، به گفته دلاور، هر دو سوار مینیبوس می‌شوند و به طرف دوشنبه می‌آیند، که در اولین پاسگاه پلیس آنها را بازداشت می‌کند.

به گفته دلاور مضراب، بعد از سه روز بازداشت فرزانه با گرفتن دستور ممنوع الخروج از تاجیکستان، از بازداشتگاه آزاد شده است.

در همین حال، مقامات پلیس می‌گویند، که فرزانه به اتّهام کمک به فرار یک فرد مظنون در ارتکاب جرایم بازداشت شده است.

گفته می‌شود، که فرّخ روزی یف به اتّهام قلّابی بازداشت شده و حالا مرافعه پرونده جنایی وی ادامه‌داشته است.

نحوه فرار و بازداشت فرزانه خورشید، که به داستانهای فیلمهای هندی می‌ماند، در رسانه‌های محلی بازتاب خاصی داشته است.

فرار بازیگران فوتبال از تیم قرقیزستان

امّا دانیئل تاگو و دوید ته ته، دو فوتبال‌باز تیم وخش تاجیکستان، که برای شرکت در مسابقات بین‌المللی “جام اتّحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و بالتیک-2010” به شهر مسکو رفته بودند، از ‌بازی در این مسابقات منصرف شده‌اند.

فدراسیون فوتبال قرقیزستان و تیم “داردو دینامو” آن کشور این دو بازیگر آفریقایی را به نقض قرارداد میان آنها و تیم فوتبال قرقیزی متّهم کرده‌اند. در نتیجه، تیم “وخش” وادار شده است، که آنها را از تیم اخراج کند.

دمیر کمال الدّیناف رئیس فدراسیون فوتبال دوشنبه، در باره این قضیه گفت: “ما گمان داشتیم، که قرارداد این دو فوتبال‌باز با قرقیزستان تمام شده است. زیرا مربّیان تیم و فوتبال‌بازان به همدیگر اعتماد دارند. امّا زمانی که ما با چشم خود دیدیم، که قرارداد دانیئل تاگو و دوید ته ته با تیم “داردو دینمو” تا سال 2012 است، آنها را از تیم “وخش” اخراج کردیم. ما امکان پرداخت مبلغ زیادی به فوتبال‌بازان خارجی را نداریم. و این دو فوتبال‌باز در برابر بازیگران تاجیکستانی معاش دریافت می‌کردند.”

یک ماه قبل دانیئل تاگو و دوید ته ته به تاجیکستان آمده و آمادگی خود را برای ‌بازی در تیم “وخش” ابراز کرده‌اند و با رضایت رهبر این تیم به بازیگران فوتبال پیوستند.

فیلمسازان جوان و مشکلات آنها

مهمان برنامه این هفته تفریحی اسکندر عثمانف، کارگردانیست، که بتازگی فیلم “تاتا” را تهیه کرده و برای شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی آن را به زبان انگلیسی نیز بازگردان کرده است.

آقای عثمانف می‌گوید، که محتوی این فیلم از سرگذشت یک کودک گنگ عبارت است، که با مادر و ناپدریش به سر می‌برد. و در فیلم برخورد بزرگسالان با کودکان و مشکلات ناشی از آن برای تربیّت کودکان منعکس شده است.

این کودک، که در میان اعضای خانواده خود جانبداری را پیدا نمی‌کند، به این نتیجه می‌رسد، که پدر واقعی وی تاتا کوتونیا، آوازخوان سرشناس ایتالیایی است و در آخر فیلم از منزل و مدرسه شبانه‌روزی به خاطر پیدا کردن کوتونیا فرار می‌کند.

اسکندر عثمانف، کارگردان این فیلم، می‌گوید، که وی همراه با تیم نواربرداران خود چند فیلمنامه جدید را در دست دارد و در جستجوی سرمایه‌گذاران برای آغاز نواربرداری هستند.

در فیلم نقش قهرمان اصلی را امید کریمف، یکی از شاگردان یک مدرسه همگانی، اجرا کرده است.

به باور اسکندر، آینده سینمای تاجیکستان در دست جوانان است و برای حمایت مالی از آنها باید سرمایه‌گذاران وطنی کوششهای زیادی کنند. از نواربرداری فیلم جدید اسکندر عثمانف یعنی “تاتا” بنیاد سوروس در تاجیکستان حمایت مالی کرده است.

اگر در مورد برنامه‌های ما نظری دارید، در پایین صفحه به ما نامه نویسید.

پدروووووووووورد...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.