اواتار: پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما

اواتار
Image caption اواتار به وسیله جیمز کامرون کارگردانی شده است

فیلم سینمایی اواتار رکورد فروش فیلم تایتانیک را شکست و به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما ثبت شد.

فیلم اواتار با فروش بیش از یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار از فیلم تایتانیک پیشی گرفت. هر دو فیلم را جیمز کامرون کارگردانی کرده است. جیمز کامرون برای فراهم شدن امکانات فنی فیلم اواتار ده سال منتظر ماند، اما سرانجام فیلمی عرضه کرد که موفقیتی خیره‌کننده به همراه آورد. به ویژه دو عامل موفقیت اواتار را تضمین کرد: یکی بالا رفتن قیمت بلیط سینما در آمریکا، و دیگر قیمت اضافی برای عینک‌های سه بعدی.

فیلم‌های پرفروش تاریخ سینما

در یازده سال گذشته تایتانیک (محصول ۱۹۹۷) پرفروش‌ترین فیلم سینما بود، با بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار.

در مقام بعدی سومین قسمت فیلم "ارباب حلقه‌ها" به نام "بازگشت شاه" قرار دارد، با حدود یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار.

مقام چهارم به دومین ورسیون از فیلم "دزدان دریایی کارائیب" تعلق دارد با بازی جانی دپ. این فیلم بیش از یک میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشت.

در جایگاه پنجم فیلم "شوالیه تاریکی" قرار دارد، با بازی بهت‌انگیز هیث لجر در نقش جوکر. این ورسیون تازه‌ی بتمن به کارگردانی کریستوفر نولان در سال ۲۰۰۸ حدود یک میلیارد دلار فروش داشت.

مقام ششم از آن اولین کتاب از مجموعۀ هری پاتر است به نام "سنگ جادو". این فیلم با بازی دانیل رادکلیف حدود ۹۷۵ میلیون دلار فروش کرد.

در جایگاه بعدی سومین قسمت از سه‌گانه‌ی "دزدان دریایی کارائیب" قرار دارد، به نام "آخر جهان".

در مقام هشتم فیلم سینمایی "هری پاتر و محفل ققنوس" قرار دارد، از فیلم‌های سری هری پاتر. این فیلم بیش از ۹۳۸ میلیون دلار فروش داشت.

نهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما فیلم "هری پاتر و شاهزاده دورگه" است، ششمین بخش از داستان‌های هری پاتر، با بیش از ۹۳۴ میلیون دلار فروش. فیلم‌های هری پاتر روی هم بیش از پنج میلیارد دلار فروش کرده‌اند.

در دهمین رتبه دومین قسمت از فیلم سینمایی "ارباب حلقه‌ها" قرار دارد، به نام "دو برج". این فیلم را منتقدان سینمایی اثری کم‌مایه دانستند، اما در گیشه موفق شد بیش از ۹۲۵ میلیون دلار فروش کند.

تا پیش از اواتار فیلم سینمایی "تهدید شبح" اولین اپیزود از سری فیلمهای "جنگ ستارگان" در مقام دهم قرار داشت، اما با پیروزی بی‌نظیر اواتار فیلم جورج لوکاس به مقام یازدهم سقوط کرد.

مطالب مرتبط