به روز شده:  10:51 گرينويچ - سه شنبه 09 فوريه 2010 - 20 بهمن 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 5 فوریه

با درود و سلامهای گرم و صمیمانه به شما، هواداران برنامه تفریحی تاجیکی.

محتوای این برنامه:

نخست می‌رویم به کاخ “جامی”، به برنامه کنسرتی زیر عنوان “لایق وداعت کرد و رفت”.

بعدش صحبتی داریم با علیشیر قدرتف، اسکی‌ران تاجیک، قبل از سفرش به مسابقات المپیک زمستانه در شهر ونکور کانادا.

همچنین به کارگاه عالمجان اسماعیلف، نقّاش جوان، می‌رویم و در مورد نقّاشیهایش برایمان صحبت می‌کند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

"لایق وداعت کرد و رفت"

لایق شیرعلی، شاعر تاجیک

روز جمعه 29 ژانویه در کاخ “جامی” در شهر دوشنبه برنامه کنسرتی زیر عنوان “لایق ودایت کرد و رفت” برگزار شد، که در این برنامه اکثر آوازخوانهای تاجیک از اشعار لایق شیرعلی، شاعر سرشناس تاجیک، آهنگهایی را سرودند.

بعد از انجام این برنامه کنسرتی، من با صمد صمد، برگزارکننده این برنامه صحبتی داشتم و به سؤال من، که چرا این برنامه نه در روز تولد استاد لایق و نه در روز مرگش برگزار شد و چرا محض در 29 ژانویه، وی گفت:

“هنگامی که من با استاد افضلشاه شادی، که در این برنامه راوی بودند و چند ترانه از اشعار استاد اجرا کردند، بار نخست در باره برگزاری این برنامه صحبت کردم، یک نکته را پیدا کردیم، که نخستین شعری، که استاد لایق نوشته‌اند، در تاریخ 29 ژانویه بوده است.

علاوه بر این، شعر مشهور استاد لایق زیر عنوان “لایق وداعت کرد و رفت”، که برنامه ما نیز با همین عنوان پیشنهاد تماشاچیان و هواداران شعر و سرود شد، در این روز نوشته شده بود. از این خاطر در تاریخ 29 ژانویه این برنامه اجرا شد.”

متصدّی برگزاری برنامه "لایق ویدایت کرد و رفت"

در این برنامه در برابر آوازخوانهای جوان، که تازه به جادّه آوازخوانی قدمهای نخستین خود را می‌گذارند، همچنین دلیر نظرف، خاصیت زرفشانی، دولتمند خال، لاله عزیزاوا، بهادر نعمتف، پرده قاسم‌، قابلجان زریفف، زیا‌الدّین نورزاد، بهر‌الله عبدالله‌اف، طاهرجان جوره‌یف، برادران سهراب و عالم محمود، آوازخوانی کردند.

آقای افزود، که برنامه در سطح خیلی بالا برگزار شده و تماشاچیان و شرکت‌کنندگان از این برنامه راضی بودند.

امّا استاد دولتمند خال، که یکی از شرکت‌کنندگان این برنامه بود، پس از پایان برنامه در صحبت با ما چنین گفت.

“من از آغاز برنامه پشت صحنه کاخ “جامی” بودم، در انتظار نوبت خودم، و بیش از دو ساعت من جریان برنامه را نظاره می‌کردم. آمادگیها در سطح خیلی پایین بود، اکثر جوانانی، که در این برنامه آوازخوانی می‌کردند، متن سرودهایشان کوچه بازاری بود و نه لایق و نه شاعر دیگری این گونه شعر ننوشته است، که نه مضمون دارند و نه مندرجه.

نکند که به یاد یک شاعر بزرگ تاجیک برنامه‌ای تهیه کرده، مردم را فریب کنند؟ با فونوگرام یا لب خوانی آهنگ خود را از صحنه برای تماشاچیان پخش می‌کنند و زیر این صدا میکروفن به دست گرفته لب می‌جنبانند. روح لایق بزرگوار ما را نمی‌بخشد.”

در ادامه‌ صحبتش استاد دولتمند افزود، که با دوازده نوازنده سازهای مردمی از گروه “فلک” همراهش در این برنامه موسیقی زنده اجرا کرده و به جز خودش باز دلیر نظر و افضلشاه شادی با صدای زنده آوازخوانی کرده‌اند.

در همین زمینه، من از آقای صمد، متصدّی این برنامه پرسیدم، که چرا در انتخاب آهنگهای شرکت‌کنندگان توجّه کافی به اشعار لایق نشده است؟ وی در جواب برایم چنین گفت:

“من شخصاً، خودم همه آهنگهای برنامه را از آوازخوانها انتخاب نمودم و فکر می‌کنم آهنگهای بدی نبودند و هر آوازخوان دو آهنگ اجرا می‌کرد، یکی بر اشعار لایق و دیگر آن چه که دلش خواست.

در مورد لب خوانی این را می توانم بگویم که این برنامه از طریق تلویزیین ثبت می‌شد و تجهیزات فنّی، که ما در برنامه‌های کنسرتی از آن استفاده می‌کنیم، کیفیّت خوب پخش صدا را ندارند و ما مجبور هستیم، که از فونوگرام استفاده کنیم.”

دو ورزشگر تاجیک در بازیهای زمستانه المپیک

از 12 تا 28 فوریه در شهر ونکور کانادا بازیهای 21 زمستانه المپیک برگزار می‌شود.

تاجیکستان را در این مسابقات دو ورزشگر، آندری دریگین و علیشیر قدرتف، در نوع اسکی‌رانی کوهی نمایندگی خواهند کرد.

علیشیر قدرتف، ورزشگر تاجیک، قبل از سفر در صحبت با ما گفت، که این سومین مسابقات بین المللی بعد چین و اتریش است که او در آنها شرکت می‌کند.

“مشقگاه ما در منطقه “سفیددارک”، در چهل کیلومتری شمال دوشنبه واقع شده است.

"سفیددارک" از لحاظ موقعیت جغرافیایی خیلی در جایی مناسب است امّا لوازم فنّی این مشقگاه کهنه شده و قابل استفاده نیست.

علاوه بر این، باز کمبود برق است. تنها سه روز در هفته در فصل زمستان در سفیددارک برق می‌دهند. ما از طنابهای برقی بالا بردن ورزشگران نمی‌توانیم همیشه کار بگیریم.

من امسال در فصل تابستان در چند منطقه کوهستانی برف‌پوش ده دوازده روز مشق کردم.”

علیشیر می‌گوید در تاجیکستان جوانان زیادی هستند، که به این نوع ورزش توجّه دارند، امّا در تیم منتخب تاجیکستان تنها چهار اسکی‌ران شامل هستند، زیرا بچه های دیگر "فیزکد"، که امکان شرکت در مسابقات بین‌المللی را می‌دهد، ندارند

از علیشیر پرسیدم، که این کد را از کجا و چگونه می‌گیرند؟

وی گفت: “برای گرفتن فیزکد باید در مسابقات بین‌المللی درجه پایینتر شرکت کرد و بعد از پیروز‌ی در این مسابقات اجازه شرکت در مسابقات بین‌المللی بزرگ، مثل بازیهای المپیک را می توان دریافت کرد.”

علیشیر می‌گوید برای سفر به مسابقات بین‌المللی کمیته المپیک تاجیکستان به او کمک می‌کند.

برای بار سوم است، که ورزشگران تاجیک در بازیهای زمستانه المپیک شرکت می‌کنند

سال 2002 ورزشگران تاجیک در مسابقات المپیک سولت-لیک-سیتی آمریکا و سال 2006 در شهر تورین ایتالیا تاجیکستان را نمایندگی کردند.

برای ورزشگران تاجیک موفقیت و کامیابی تمنّا می‌کنیم.

عاشق طبیعت تاجیکستانم"

اینجا شما را دعوت می‌کنیم به کارگاه نقّاش جوان، عالمجان اسماعیلف.

عالمجان بیشتر به ساجتن تصاویر منظره‌های زیبای تاجیکستان میل و رغبت دارد و در کارگاهش نیز تابلوهای با تصویر طبیعت زیبای کوهستان و قلّه‌های بلند برف‌پوش و دشت و دمن سرسبز از مناطق مختلف تاجیکستان را دیدیم.

منظره کوهستان

عالمجان می‌گوید از آوان کودکی به هنر نقّاشی شوق داشته است و پدرش محبّت او را دیده عالمجان 6 ساله را به مکتب مخصوص رسّامی می‌سپارد و بعداً عالمجان تحصیلش را در کولج رسّامی به نام عالمف شهر دوشنبه و سپس در دانشکده هنرهای زیبا، در بخش طبیعت‌نگاری ادامه‌ می‌دهد.

چند نمونه از نقّاشیهای عالمجان:

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.