عطا جنگوک، نوازنده تار و پژوهشگر موسیقی محلی درگذشت

عطا جنگوک
Image caption عطا جنگوک (1389-1327)

عطاء‌الله جنگوک، نوازنده ایرانی تار و سه‌تار و پژوهشگر موسیقی محلی که از روز جمعه گذشته به علت سکته و خونریزی مغزی به اغما رفته بود، روز چهارشنبه، اول اردبیهشت (21 آوریل) در تهران درگذشت.

عطا جنگوک در سال ۱۳۲۷ در شهر لار در استان فارس به دنیا آمد. محمدحسن عذاری از نخستین استادان او بود.

او پس از اینکه به تهران رفت در هنرستان شبانه موسیقی تهران نوازندگی تار را نزد علی اکبر شهنازی، نوازنده تار و پسر میرزا حسینقلی و حبیب الله صالحی ادامه داد.

با راه افتادن مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به همت داریوش صفوت در دهه پنجاه خورشیدی جمعی از دانشجویان موسیقی و نوازندگان جوان از جمله محمدرضا لطفی، داود گنجه ای، حسین علیزاده، علی اکبر شکارچی و داریوش طلایی به این مرکز پیوستند. جنگوک نیز کمی بعد به این جمع پیوست.

جنگوک پس از انقلاب همراه با تعدادی از نوازندگان و آموزندگان مرکز حفظ و اشاعه، به کانون چنگ رفت و تدریس تار و سه تار را در آنجا ادامه داد . سپس بار دیگر با مرکز حفظ و اشاعه همکاری کرد.

با توجه به رخدادهای مرتبط به انقلاب ایران و توجه بسیاری از نوازندگان و آهنگسازان ایرانی به سرودهای انقلابی، جنگوک نیز چند "سرود انقلابی" ساخت که می توان از میان آن به سرودی با مطلع "دشمن ما منطق ضد بشر دارد" اشاره کرد.

Image caption به عقیده بعضی از کارشناسان موسیقی، آلبوم مال کنون از موفق ترین آثار موسیقی محلی در ایران است

عطا جنگوک از اوایل دهه شصت به بعد، بیشتر فعالیت خود را بر روی تحقیق و تهیه موسیقی محلی متمرکز کرد.

آلبوم های مال کنون (کوچ) و هی جار در موسیقی بختیاری با صدای مسعود بختیاری (بهمن علاالدین)، موسیقی محلی فارس و کتاب بیست ترانه محلی فارس (با همکاری محمدرضا درویشی) محصول این دوره از فعالیت هنری جنگوک است.

آلبوم های چشم به راه (خواننده: شهرام ناظری)، همسایه (خواننده: علیرضا افتخاری) و سرو و ماه (خواننده: بهرام باجلان) از ساخته های او در زمینه موسیقی سنتی ایران است.

به عقیده بعضی از کارشناسان موسیقی، آلبوم مال کنون که از انتشار بیش از دو دهه است می گذرد، از موفق ترین آثار موسیقی محلی در ایران است.

عطا جنگوک در سالهای آخر عمر بیشتر وقت خود را به تدریس گذراند. از او به عنوان یکی بهترین آموزگاران تار و سه تار نام می برند، که شیوه نوازندگی و ردیف های علی اکبر شهنازی را به خوبی تدریس می کرد.

قرار است پیکر عطا جنگوک روز جمعه 3 ارديبهشت از مقابل تالار وحدت تشييع شود.