به روز شده:  11:54 گرينويچ - جمعه 30 آوريل 2010 - 10 اردیبهشت 1389

داستان عشق زوجی با سندروم داون؛ برنده مستند جشنواره تریبکا

فیلمی مستند درباره عشق زوجی که مبتلا به سندروم داون هستند و فیلم درامی درباره زنی که از زندگی رنج آورش می گریزد در جشنواره تریبکا برگزیده شد.

فیلم مستند مونیکا و دیوید، که داستان عاشقانه دخترو پسری که سندروم دان دارند و تصمیم دارند با هم ازدواج کنند، جایزه مستند این جشنواره را برد.

شب گذشته، پنجشنبه 29 آوریل (9 اردیبهشت) مراسم اهدای جوایز جشنواره تریبکا در نیویورک برگزار شد.

فیلم آلمانی - ترکی وقتی برویم (When we leave) برنده بهترین فیلم داستانی شد و سیبل ککیلی برای همین فیلم جایزه بهترین بازیگر زن را برد.

وقتی برویم حکایت مادر جوانی است که از دست شوهر بدرفتارش می گریزد و پسر پنج ساله اش را از استانبول به برلین می برد.

فئو آلاداگ، فیلمساز استرالیایی، روی فیلمنامه وقتی برویم شش سال کار کرده و مدت شش ماه با بازیگرها تمرین کرده است.

به گفته داوران "این فیلم تقلای زنی را برای رسیدن به آزادی می کاود."

مونیکا و دیوید برنده بهترین مستند سال شد

داوران در این باره گفتند: " سوژه این فیلم بارها دستمایه فیلم ها قرار گرفته اما کم پیش آمده است که تا این حد انسانی، ظریف، استادانه و صمیمی بازگو شده باشد."

به گفته آنها "این فیلم همزمان به موضوعات اجتماعی و آرزوهای صادقانه انسانی می پردازد."

فیلم مونیکا و دیوید را یکی از خویشاوندان شخصیت زن فیلم، الکساندرا کودینا، کارگردانی کرده است.

امسال در جشنواره تریبکا، اریک الموسینو برای بازی در نقش گینسبورگ، آهنگساز و خواننده فرانسوی، برنده بهترین بازیگر مرد شد.

کلیو بارنارد با فیلم آلاچیق (the Arbor) به عنوان بهترین مستندساز سال معرفی شد. این فیلم مستند-داستانی درباره زندگی آندره آ دانبار، نمایشنامه نویس بریتانیایی، است.

دانبار که پیش از سی سالگی درگذشت، برای نمایشنامه ریتا و سو و باب شهرت فراوانی دارد که آلن کلارک بر اساسش فیلم ساخت.

کیم چپریون، فیلمساز فرانسوی، به عنوان بهترین فیلمساز جدید برگزیده شد. فیلم او سگدانی (Dog pound) نام دارد و داستان سه نوجوان است که در ندامتگاهی موقتی نگهداری می شوند.

فیلم ایرانی- آمریکایی استخر پارتی، به کارگردانی سارا زندیه در بخش فیلم های کوتاه دانشجویی جایزه ویژه داوران را از آن خود کرد.

جسیکا آلبا جایزه فیلم مونیکا و دیوید را اهدا کرد

این فیلم که چند هفته پیش از بحران انتخابات ریاست جمهوری ایران، در تهران فیلمبرداری شده، رئالیسم اجتماعی را با نمادهای سیاسی در هم می آمیزد.

داستان فیلم استخرپارتی درباره خدمتکار پا به سن گذاشته ای است که علیه کارفرماهای خود دست به سرکشی می زند.

او که خدمتکاری مهربان و آرام است باید استخر خانه را خیلی زود تمیز کند، رنگ کند و از آب پر کند تا برای جشن تولد دختر صاحبخانه آماده باشد.

جین رزنتال، یکی از بنیانگزاران این جشنواره، درباره برندگان امسال گفت "فیلم هایی که داوران به عنوان برنده انتخاب کرده اند، شخصیت ها و سوژه های قدرتمندی را نمایش می دهند. این فیلم ها شما را به چالش می کشند که دنیا را از منظری متفاوت ببینید."

این جشنواره روز یکشنبه پایان می یابد.

فیلم شرک ۴ افتتاح کننده این جشنواره سینمایی بود و فیلم فریکونومیکز (Freakonomics) که امروز، جمعه، پخش می شود آخرین فیلمی است که در این جشنواره به نمایش درمی آید.

جشنواره تریبکا را رابرت دنیرو، جین رزنتال و شوهرش، کریگ هتکاف، بعد از حادثه یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاسیس کردند تا نیویورک - و بخصوص منهتن که بخش هایی از آن در این حادثه تروریستی آسیب فراوانی دیده بود- همچنان به عنوان مرکزی پررونق برای فیلمسازی باقی بماند.

این جشنواره در حال حاضر از معتبرترین جشنواره های سینمایی جهان به شمار می آید.

سال گذشته فیلم ایرانی درباره الی، ساخته اصغر فرهادی برنده بهترین فیلم داستانی جشنواره تریبکا شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.