نمایشگاه کتاب تهران زیر نگاه دوربین‌های مداربسته آغاز شد

Image caption رییس نمایشگاه کتاب از کنترل محسوس و نامحسوس نمایشگاه امسال خبر داد

همزمان با آغاز برگزاری بیست و سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران، محسن پرویز، رئیس نمایشگاه کتاب تهران، هشدار داد کسی از نمایشگاه کتاب سوء استفاده سیاسی نکند.

آقای پرویز در نشست خبری نمایشگاه که امروز سه‌شنبه، ۱۴ اردیبهشت (۴ مه) برگزار شد، تأمین امنیت نمایشگاه را بر عهده نهاد های انتظامی و امنیتی دانست و گفت "مسئولان امنیتی با متخلفان برخورد خواهند کرد."

او گفت امسال "تمام فضای نمایشگاه زیر پوشش دوربین‌های مداربسته است."

محسن پرویز تصریح کرد که نیروهای امنیتی و انتظامی "به طور محسوس و نامحسوس" نمایشگاه را کنترل خواهند کرد.

او نمایشگاه کتاب را متفاوت از نمایشگاه مطبوعات دانست و گفت:"در کشور ما خلأ فعالیت های حزبی احساس می شود و مطبوعات عملا به عنوان حزب عمل می کنند. بنابراین طبیعی است که نمایشگاه مطبوعات جنبه سیاسی داشته باشد."

آقای پرویز به نمایشگاه سال گذشته اشاره کرد و گفت: "یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری وقتی در نمایشگاه حضور یافت، توقع داشت همه هجوم بیاورند و با او وارد صحبت و ارتباط شوند اما فقط برخی از پیشقراولان که با یکی دو اتوبوس او را همراهی می کردند کمی فضا را متشنج کردند."

تنبیه برخی از ناشرها

امسال وزارت فرهنگ و ارشاد، به تعدادی از ناشران ایرانی اجازه شرکت در نمایشگاه کتاب تهران را نداده است.

محسن پرویز، معاون فرهنگی این وزارتخانه، دلیل این ممنوعیت را "جریمه‌ی ناشران متخلف" ذکر کرد.

او از برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب در دوره‌های پیشین که به گفته‌ی او "نسبت به تخلفات ناشران بی‌توجهی می‌کردند" انتقاد کرد و گفت "نباید انتظار داشت که اگر تخلفی صورت می‌گیرد، از یاد برود."

رییس نمایشگاه کتاب تهران گفت که هم دلیل جلوگیری از حضور برخی از ناشران در نمایشگاه کتاب را "نمی تواند بگوید"، هم به دلایل "مسائل اخلاقی و حقوقی"، نمی‌خواهد از برخی ناشرها نام ببرد اما از آن‌ها "خیلی دلگیر و ناراحت" است.

Image caption آقای پرویز گفت از ناشرانی که وزارت ارشاد، اجازه شرکت در نمایشگاه را به آنها نداده "دلگیر" است.

او گفت "عده‌ای علت ممانعت از حضور در نمایشگاه را به مسائل دیگر می‌بندند."

به گفته آقای پرویز، "آن‌ها در دوره‌های گذشته تخلفاتی را مرتکب شده‌اند و امروز طلبکار ما هستند که چرا به ما غرفه نداده‌اید و این‌قدر جسارت به خرج می‌دهند که شکایت مرا نزد افراد دیگر می‌برند."

آقای پرویز در عین حال از دوره های قبل مثالی آورد و گفت: "مثلا در یکی از دوره‌های نمایشگاه‌ کتاب تهران، یک غرفه‌دار در غرفه اش مشروبات الکلی مصرف کرده بود."

حرف های "کوته بینانه"

محسن پرویز، وجود ۵ هزار ناشر غیر فعال در کشور را "یادگار" عطاء‌الله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اول محمد خاتمی دانست؛ به این دلیل که برای برخی ناشران پرونده دائمی نشر صادر کرده است.

آقای پرویز گفت: "در دوره‌ای که ایشان وزارت را تحویل گرفتند در صفحه یکی از روزنامه‌ها مقاله‌ای نوشته بودند با این مضمون که «از پنجره اتاقم حیاط وزارتخانه را می‌دیدم سؤال کردم این همه تردد برای چیست؟ گفتند ناشران برای مجوز نشرشان می‌آیند. من فکر کردم مگر کسی شناسنامه می‌گیرد آن را سالیانه تمدید می‌کند که هر ساله مجبور است مجوز نشر را تمدید کند؟»"

آقای پرویز گفت "کاش آن روز آقای مهاجرانی اذعان می‌کرد که این اظهارات کوته‌بینانه و غیر کارشناسانه است."

محسن پرویز گفت که شناسنامه هویت یک فرد است و هیچ وقت تغییر نمی‌کند، "اما یک بقال ممکن است دو روز دیگر مغازه‌اش را قصابی کند."

نمایشگاه کتاب تهران امروز در مصلای تهران آغاز می شود و تا روز 24 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.