گردآوری اعانه برای بازسازی فیلم‌های هیچکاک

فیلم ‌های هیچکاک مانند "پنجره عقبی"، سرگیجه و  روح از محبوبیت زیادی برخوردار هستند
توضیح تصویر،

فیلم ‌های هیچکاک مانند "پنجره عقبی"، سرگیجه و روح از محبوبیت زیادی برخوردار هستند

"انستیتوی فیلم بریتانیا" برای بازسازی برخی از فیلم ‌های اولیه آلفرد هیچکاک درخواست اعانه کرده است.

"انستیتوی فیلم بریتانیا" در اطلاعیه‌ای گفته است که اعانه‌ای به ارزش ۲۵ پوند (۴۰ دلاری) برای بازسازی ۵۰ سانتیمتر از نوار یک فیلم قدیمی کافی است و برای بازسازی یک فیلم کامل به مبلغ ۱۰۰ هزار پوند (حدود ۱۶۰ هزار دلار) نیاز هست.

"انستیتوی فیلم بریتانیا" خبر می‌دهد که نسخه‌های نگاتیو ۹ فیلم از کارهای اولیۀ آلفرد هیچکاک در خطر نابودی قرار دارند و برای مرمت و احیای آنها به یک میلیون پوند (حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار آمریکایی) نیاز است.

این مؤسسۀ معتبر که بزرگترین آرشیو سینمایی جهان را در اختیار دارد از سینمادوستان می‌خواهد که برای مرمت فیلم‌های "استاد دلهره" پول اعانه بدهند.

افرادی که بیش از ۵۰۰۰ پوند اعانه بدهند، نامشان در تیتراژ فیلم بازسازی شده وارد خواهد شد.

شاهکارهای سینمای صامت

"انستیتوی فیلم بریتانیا" عقیده دارد نه فیلم صامتی که این سینماگر بزرگ بین سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۹ کارگردانی کرده است، از شاهکارهای جهان سینما به شمار می‌روند و باید از خطر نابودی نجات یابند.

یکی از این فیلم‌ها به نام "باغ تفرجگاه" (محصول سال ۱۹۲۵) اولین فیلم سینمایی کامل هیچکاک است.

فیلم دیگری به نام "حق السکوت" (محصول سال ۱۹۲۹) فیلمی است که تبحر هیچکاک را در زبان سینما نشان داد و نظر تمام منتقدان و سینمادوستان را به سوی او جلب کرد.

آلفرد هیچکاک (۱۸۹۹ – ۱۹۸۰) یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ سینماست. او در سال ۱۹۳۹ از انگلستان به هالیوود مهاجرت کرد و در سال ۱۹۵۵ تابعیت ایالات متحده را به دست آورد.

فیلم‌های هیچکاک مانند "پنجره عقبی"، سرگیجه، روح (بیمار روانی) و پرندگان تا امروز از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و همچنان روی پرده سینما و اکران تلویزیون سینمادوستان را به وجد می‌آورند، اما فیلم‌های قدیمی این سینماگر با بی‌اعتنایی روبرو هستند، تا آنجا که برخی از آنها به کلی نابود شده‌اند.

برای نمونه از فیلم سینمایی "عقاب کوهستان" (محصول ۱۹۲۶) هیچ نگاتیوی در دست نیست.

"انستیتوی فیلم بریتانیا" در سال ۱۹۹۲ لیستی از ۷۵ فیلم گم شده منتشر کرد که نام "عقاب کوهستان" در آن دیده می شود.

از سال ۱۹۹۲ که لیست فیلم‌های گمشده منتشر شد، تا کنون تعداد ۱۶ فیلم تاریخی یافته شده است.