پخش دی‌وی‌دی یک فیلم ترسناک در ایرلند ممنوع شد

Image caption کامیل کیتون، نوه باستر کیتون، در این فیلم بازی می‌کند

ماموران سانسور در ایرلند مانع توزیع فیلم ترسناک و جنجال برانگیز "روی قبرت تف می کنم" محصول سال ۱۹۷۸شدند.

دفتر رده بندی فیلم ایرلند (IFCO) از فروش دی‌وی‌دی‌های این فیلم که کامیل کیتون، نوه باستر کیتون، در آن بازی می کند جلوگیری کرد.

فروش این فیلم به دلیل " نمایش رفتارهای خشونت بار و چندش آور نسبت به انسان ها" از روز ۱۴ سپتامبر ممنوع شد.

مئیر زارکی، کارگردان فیلم گفت که از توقیف این فیلم در ایرلند تعجب نکرده است.

روی قبرت تف می کنم زندگی نویسنده ای را روایت می کند که پس از تجاوز چهار مرد، با نقشه هایی حساب شده، از آنان انتقام می گیرد.

مئیر زارکی گفت که این فیلم از سال ۱۹۷۸ که نخستین بار اکران شد، همواره مخاطبان را تکان داده و آزرده است، "و تا همین حالا نیز همین کار را می کند."

"اما با وجود میزان تصاویر خشونت بار و ترسناکی که این روزها در دسترس است، جای تعجب است که دفتر رده بندی فیلم ایرلند این فیلم را که محصول ۱۹۷۸ است، آزاردهنده تر از برخی فیلم های پورن شکنجه‌گر و بی‌محتوایی دیده است که این روزها در دسترس همه قرار دارد."

دفتر رده بندی فیلم ایرلند پیش از این نیز در سال ۲۰۰۷ دستور توقیف یک بازی ویدئویی به نام شکار انسان ۲ (Manhunt 2) را داده بود.

روی قبرت تف می کنم یکی از خشونت بارترین فیلم های تاریخ شمرده می شود.

این فیلم نخستین بار با عنوان روز زن منتشر شد و هنوز در بریتانیا در دسترس است.

ولی طرفداران ایرلندی این فیلم از این پس نمی توانند آن را از فروشگاه های محلی بخرند. آنها ناچارند این فیلم را به فروشندگان اینترنتی در بریتانیا سفارش بدهند.

از فیلم روی قبرت تف می کنم، بازسازی تازه ای صورت گرفته است که فوریه سال آینده در سینماهای بریتانیا اکران خواهد شد.

اون برک، از فروشندگان رسانه های دیجیتالی در ایرلند، گفت که تصمیم دفتر رده بندی فیلم ایرلند او را ناراحت و مایوس کرده است.

او گفت: "من فکر می کردم ما از این دوره ها عبور کرده ایم. این کار فقط باعث می شود فروش فیلم از دست فروشگاه های واقعی گرفته شود و به دست فروشندگان آنلاین بیفتد؛ این تصمیم به شیوه سنتی فروش که امری بسیار ضروری است، لطمه می زند."

آقای برک گفت: "هرکسی، در هر جای دنیا، خیلی ساده می تواند در هر وبسایت فروش فیلم، دکمه ای را فشار بدهد و یک نسخه از فیلم روی قبرت تف می کنم را بخرد."

"هیچ پرده آهنی در آسمان وجود ندارد که بتواند مانع رسیدن فیلم به در خانه سفارش دهنده بشود."

اون برک گفت: "آیا می خواهیم تجربه انتشار کتاب فاسق لیدی چترلی را تکرار کنیم؟"

در دهه ۱۹۶۰ انتشارات پنگوئن متن کامل فاسق لیدی چترلی اثر دی اچ لارنس را منتشر کرد که منجر به جنجال‌هایی شد و مدیران پنگوئن را به اتهام ترویج مسائل قبیح به دادگاه کشاند.

انتنشارات پنگوئن سرانجام در دادگاه پیروز شد و پیروزی اش نقطه عطفی در اصلاح قوانین سانسور در بریتانیا شد؛ کتابفروشی‌ها در کمتر از شش هفته، دو میلیون نسخه از فاسق لیدی چترلی فروختند.

اون برک گفت: "حرف آخر این است: دفتر رده بندی فیلم ایرلند! ممنون بابت تبلیغ این فیلم در ایرلند!"