تابوی واگنر در اسرائیل شکسته می‌شود

Image caption بسیاری از یهودیان به ریشارد واگنر (۱۸۱۳ – ۱۸۸۳) خصومت می‌ورزند

یک طرفدار موسیقی کلاسیک با تأسیس "انجمن دوستداران واگنر" در اسرائیل، توجه رسانه‌های جمعی را جلب کرده است، زیرا اجرای ریشارد واگنر که به داشتن عقاید "ضد یهودی" مشهور است، از زمان تاسیس کشور اسرائیل با محدودیت هایی روبرو بوده است.

جاناتان لیونی که در بیت المقدس دفتر وکالت دارد، روز چهارشنبه (۱۷ نوامبر) در برابر خبرگزاری آلمان تائید کرد که "انجمن گسترش موسیقی ریشارد واگنر" را در پایتخت اسرائیل به ثبت رسانده است. او گفت که برای این کار با هیچ مشکل اداری روبرو نشده است.

آقای لیونی، وکیل ۶۰ ساله اسرائیلی، درباره انگیزه خود توضیح می‌دهد: "چرا باید هر بار به خاطر شنیدن آثار واگنر به خارج سفر کنم؟ چرا نباید بتوانم کارهای این آهنگساز بزرگ را در اسرائیل بشنوم؟"

وکیل اسرائیلی می‌گوید که یهودیان متعصب که با واگنر دشمن هستند، می‌توانند موسیقی او را گوش نکنند، اما حق ندارند دیگران را از لذت بردن از آثار این هنرمند محروم کنند.

پدر این وکیل اسرائیلی - آلمانی است و تجربه "هولوکاست" را پشت سر دارد. آقای لیونی گفته است که عشق به واگنر را از پدر خود به ارث برده است: "پدرم همیشه می‌گفت که واگنر آدم نفرت‌انگیزی بوده، اما موسیقی او معرکه است."

آقای لیونی عقیده دارد: "باید میان عقاید سیاسی یک هنرمند و ارزش هنری کارهای او تفاوت قائل شد.»

ماه گذشته ارکستر مجلسی اسرائیل اعلام کرد که برای اولین بار قصد دارد سال آینده آثاری از واگنر را در جشنواره بایروت (آلمان) اجرا کند. اعلام این تصمیم با مخالفت‌های زیادی در اسرائیل روبرو شد.

"موسیقی‌دان نژادپرست"

Image caption دانیل بارن‌بویم یکی از نخستین رهبران ارکستر بود که از سال ۲۰۰۱ تا کنون چند اثر از واگنر را در اسرائیل اجرا کرده است

بسیاری از یهودیان به ریشارد واگنر (۱۸۱۳ – ۱۸۸۳) آهنگساز نامی آلمانی خصومت می‌ورزند.

واگنر در نوشته‌های خود عقاید ضد یهودی ابراز کرده است. او معتقد بود آهنگسازان یهودی‌تبار مانند فلیکس مندلسون بارتولدی، از "خلاقیت بدیع و اصیل" محروم هستند.

ریشارد واگنر آهنگساز محبوب رژیم نازی (۱۹۳۳ – ۱۹۴۵) در آلمان بود. آدولف هیتلر و سران نازی به موسیقی او عشق می‌ورزیدند.

در سالهای اخیر دانیل بارن‌بویم، رهبر سرشناس ارکستر که خود یهودی است، با دفاع از ریشارد واگنر انتقاد برخی از محافل متعصب یهودی را برانگیخت.

بارن‌بویم در نشستی در برلین گفت: "مخلوط کردن موسیقی واگنر با عقاید فاشیستی خطایی سنگین است. نباید او را به خاطر جنایت نازی‌ها سرزنش کرد."

دانیل بارن‌بویم یکی از نخستین رهبران ارکستر بود که از سال ۲۰۰۱ تا کنون چند اثر از واگنر را در اسرائیل اجرا کرده است.

دولت تحت قیمومیت اسرائیل در سال ۱۹۳۸ اجرای آثار واگنر را ممنوع کرد. از آن تاریخ کارهای واگنر تنها در مواردی استثنایی به اجرا در آمده است.