به روز شده:  18:17 گرينويچ - چهارشنبه 24 نوامبر 2010 - 03 آذر 1389

فیلم 'تهران- بالاتر از موزه هنرهای معاصر' در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته در آپارات فیلم "تهران – بالاتر از موزه هنرهای معاصر" ساخته " ابراهیم اصغری " به نمایش در می آید.

درباره فیلم

در تهران، بالا تر از موزه هنرهای معاصر، گاهی اتفاقهایی می افتد و ما ساده از کنار چیزهایی رد می شویم که دیدن دارند. گاهی از کنار زندگی هایی رد می شویم که قصه هاشان شنیدن دارند. اما "ابراهیم اصغری" مستند ساز، در فیلم تهران- کمی بالاتر از موزه هنرهای معاصر" از کنار یک نفر ساده رد نشده است. کسی که یک انبر دست دارد و با این انبردست خرج زندگیش را درمی آورد.

فیلم "تهران – بالاتر از موزه هنرهای معاصر" قصه یک آدم کنار پیاده رو به نام "اکبر فضلی پناه" است که خودش را زمانی گم کرده و دوباره باز یافته است.

او مجسمه هایی از جنس سیم مفتول می سازد و آنها را کنار پیاده رویی در حاشیۀ موزۀ هنرهای معاصر تهران به فروش می رساند. اکبر این کار را در چهل سالگی، پس از ترک اعتیاد و البته با کمک همسرش به شکل ساده ای آغاز کرده و به مرور به پیشرفت هایی به لحاظ هنری و تا حدودی مالی دست یافته است.

اکبر در گذشته زندگی بسیار سختی داشته، برای گذران زندگی به کارهای مختلفی دست می زده و در مقاطعی نیز دچار اعتیاد شدید و فقر مالی بوده است. حالا چند سال است که مجسمه های کوچکش را هر روز از خانه اش در ورامین به تهران می آورد و با قیمت هایی بسیار پایین تر از نمایشگاه ها و گالری ها، کنار پیاده روی جلوی موزه می فروشد.

درباره کارگردان

"ابراهیم اصغری" کارگردان این فیلم، مستند سازی است که در ساخت یک اثر به شدت به فرم یا شیوه بیانی اثرش خیلی توجه دارد. او، فیلمهای دیگری چون "یک نامه به خاله ستاره" درباره نقاشیهای کودکان بم و "همه یا هیچ" درباره یکی از بازماندگان زلزله رودبار را در کارنامه اش دارد که قبلا در همین برنامه پخش شده است. آقای اصغری علاوه بر کارگردانی، تصویربرداری و تدوین فیلم "تهران- بالاتر از موزه هنرهای معاصر" را هم به عهده داشته است.

نگاه کارگردان

مضمون اصلی این فیلم در این باره است که فضایی که یک هنرمند در آن به خلق آثار خود و عرضه آن می پردازد، تا چه اندازه می تواند در کیفیت آثار هنری اش و نیز در نحوه برخورد مخاطبانش با او موثر باشد.

طی روزهایی که پیش از تولید فیلم برای آشنایی با اکبر پیش او می رفتم، به مشتریانش دقت زیادی می کردم. از سرباز و راننده و سبزی فروش و پیرمرد و پیرزن تا بچه ها و دانشجویان هنری و هنرمندان و حتی آدم های سرشناس فرهنگی و هنری پیش او می آمدند و به کارها نگاه می کردند و اکبر با آنها صحبت می کرد. سوالها و صحبتها متفاوت بود. اما جالب اینکه لحن اکثر مشتریان موقع حرف زدن با اکبر تقریباً شبیه به هم بود.

خودت درست می کنی؟ با چی درست می کنی؟ ولی خداییش سخته ها! قیمتش گرون نیست؟ مگه مفتولا برات چند در میاد؟ خسته نمی شی از صبح تا شب اینجا تو سرما می شینی؟ یک چیز مشتی می تونی برام درست کنی، می خوام از آینه ماشین آویزون کنم. یک بار درست کن همینجا ببینم واقعاً کار خودته؟ و...

اکبر فضلی در نمایی از فیلم "تهران-بالاتر از موزه معاصر" ساخته ابراهیم اصغری

اکبر فضلی در نمایی از فیلم "تهران-بالاتر از موزه معاصر" ساخته ابراهیم اصغری

البته بعضی ها مؤدبانه تر صحبت می کردند و گاهی واژه استاد را هم به کار می بردند. برخوردها را که می دیدم، به این فکر می کردم که اگر کسی مثلاً وارد یک نمایشگاه یا گالری نقاشی شود، امکان ندارد به خودش اجازه دهد به هنرمند صاحب آن آثار بگوید:

خودت اینا رو کشیدی؟ یه بار همین الان یکی بکش ببینم کار خودته؟ قیمتش زیاد نیست؟ مگه این رنگاش چند در میاد برات؟ و یا حرفهایی از این قبیل.

پس اشکال کار در کجا بود؟ چه چیزی باعث این دو واکنش کاملاً متفاوت می شد؟ قیمت پایین کارهای اکبر؟ محل کار او؟ یا اصلاً اشکالی وجود نداشت؟ کارهای اکبر هم اگر شاهکار نبود، دست کم بعضی هاشان خیلی خوب بود. فیگورهای دو نفره یا تکی، نوازنده ها، غزال با شکلهایی متفاوت، پرنده ها و کارهای دیگرش.

اینها بود که مرا به ساخت فیلمی درباره او واداشت و البته این فکر، همان مضمونی است که تلاش کرده ام به شکلی غیر مستقیم در فیلم جاری باشد.

و در کنار اینها، زندگی اکبر جذابیت های دیگری هم دارد که در فیلم به آن پرداخته می شود. اینکه او قبلاً مشاغلی مثل فروش لباس زیر زنانه، تعمیر یخچال و کولر و ساخت کیف و حتی چاپ را تجربه کرده و از چند سال پیش به طور اتفاقی تبدیل به یک مجسمه ساز شده است و حالا خیلی ها او را به عنوان یک هنرمند صاحب سبک می شناسند.

ویژگی فیلم

فیلم یک ساختار کاملا متمایز دارد و کاملا روشن است که یک فکر منسجم و واحد پشت سر آن قرار داشته و فیلمساز خیلی آگاهانه از همان آغاز فیلم شیوه بیانی متفاوتی را انتخاب کرده است.

این شیوه در نوع ترکیب بندی و نورپردازی تصاویر گرفته تا شکل تدوین و کاربرد موسیقی کاملاً به چشم می آید.

فیلمساز از همان آغاز با مخاطبش این قرار را می گذارد که به دنبال قاعده های مرسوم و منطق معمول تصویری نباشد و خودش در بی قاعده گی، قاعده خاص این فیلم را بنا می گذارد.

ترکیبی از نماهای ظاهرا بی ربط به یکد یگر، تصاویری که ممکن است منطبق با صدا ها نباشد. استفاده از صدا به عنوان یک عنصر ربط دهنده نما ها، و در کل چیزی که به تدوین خلاقانه معروف است در کل فیلم دیده می شود.

فیلم گره خاصی ندارد. خط روایت گویی سر راستی هم ندارد. از یک جای خیلی کلی و مبهم، یعنی از بحث درباره هنر مدرن شروع می شود ولی فیلمساز به کمک عادت زدایی از چشم و گوش تماشاگر سعی می کند با استفاده از شگرد غیر منتظره بودن، مخاطب را به دنبال خودش بکشاند. گاهی سکانس ها را از آخر به اول تعریف می کند و هر جا هم که دلش بخواهد، نوع موسیقی را تغییر می دهد. مخاطب هم چون از اول این قاعده شکنی را دیده است، به صورت طبیعی آن را می پذیرد.

وقتی یک فیلم شکل تک گویی به خودش می گیرد، همین شگردها است که فیلم را از خسته کننده شدن نجات می دهد. شاید اگر شخصیت اصلی فیلم کمتر در برخی بخش ها لحنی شعاری داشت و فیلمساز بیشتر می توانست به روابط او با آدم های پیرامونش نزدیک بشود، فیلم لحنی نزدیک تر به مخاطب پیدا می کرد.

مروری بر فیلم هفته گذشته:

نمایی از فیلم "آنسوی آیینه - قتل عام اندیجان"

نمایی از فیلم "آنسوی آیینه - قتل عام اندیجان"

درباره فیلم "آنسوی آیینه - قتل عام اندیجان"

درباره فیلم

"آنسوی آیینه - قتل عام اندیجان"، فیلمی درباره کشتار جمعی شهر اندیجان در سیزدهم مه سال ۲۰۰۵ میلادی در ازبکستان است. در این روز صدها تن از ساکنین این شهر در تظاهرات هدف گلوله قرار گرفتند و کشته شدند و صدها نفر دیگر نیز مجبور به فرار و مهاجرت از این کشور شدند. نیروهای دولتی این واقعه را مقابله با شورشیان اسلامگرا نامیدند درحالیکه روایت بخش دیگری از ساکنین اندیجان که حال دیگر از آنجا رانده شده اند، حکایت دیگری است. حال ۵ سال پس از گذشت این ماجرا کمتر کسی در ازبکستان جرات حرف زدن درباره این حادثه را دارد و این موضوع تمام شده تلقی می شود اما در عصر ارتباطات چیزی فراموش نمی شود.

تظاهرات خیابانی و اعتراض به شرایط موجود در یک کشور حقی است که مخالفان سیاست های حاکم بر یک کشور برای خود قائل هستند. در قانون اساسی بسیاری از کشورها هم حق اعتراض مخالفان به رسمیت شناخته شده است ولی بسیاری از حکومت ها در کشورهای توسعه نیافته با این استدلال که مخالفان از سوی کشورهای خارجی یا به قولی دشمن حمایت می شوند، معمولا تظاهرات را تحمل نمی کنند و دست به سرکوب تظاهر کنندگان می زنند. این سناریو گرچه بسیار آشنا و تکراری است. اما هنوز هم در گوشه و کنار دنیا اتفاق می افتد.

نظرات بینندگان در مورد فیلم"آنسوی آیینه - قتل عام اندیجان"

فرشته

تلخ بود مثل این اوقاتی که بر ما گذشت و می گذره. اندی جان آینده ماست اگر بترسیم و به این خفقان ادامه بدهیم. کم کم می گن آقا هر کس ناراحته به سلامت.

سما

این فیلم نشان می دهد که فاجعه اندیجان آنقدر کوچک نیست که مجامع بین المللی چشمهایشان را ببندند و نخواهند ببینند و بشنوند، البته ما حرفهای یک طرف را شنیدیم و در فیلم از طرف مقابل خبری نبود. سکوت مجامع بین المللی این اجازه را داد که یک عقیده در نطفه خفه شود.

ایمان

یکدفعه دیگه از این فیلم های ضعیف و بی معنی بذارید میشه شش دفعه.....این همه فیلم ایرانی ..ساخته ایرانیان...دنبال چی می گردید در ارمنستان و ترکمنستان ترکستان و ناکجا آباد.

علی

با تشکر از برنامه شما بهتر است از فیلم های قویتر در برنامه استفاده شود.

سجاد

دیگه از این همه مستند راجع به شخصیت ها خسته شدم، پارسال کارهاتون بهتر بود.

اما نمیدونم چرا امسال از این دست مستند زیاد پخش کردید، یا واقعا مستندهای ارسالی کم است یا مستند ساز ها کم کار می کنند، ازتون خواهش می کنم که به پخش این گونه مستند ها، فقط در سال روز و یادبود آنها بسنده کنید‌.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

تکرار شنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار سه شنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.