نگینه رئوفاوا، آوازخوان مردمی تاجیکستان درگذشت

Image caption نگینه رئوفاوا صبح روز 22 دسامبر در اثر سکته قلب درگذشت

صبح روز چهارشنبه 22 دسامبر نگینه رئوفاوا، آوازخوان مشهور تاجیک و دارنده جایزه دولتی ابوعبدالله رودکی در سن 65 سالگی درگذشت.

طبق اطلاع رسیده از افراد نزدیک به وی، خانم رئوفاوا در اثر سکته قلبی درگذشت.

روز چهارشنبه 22 دسامبر ساعت دوی بعد از ظهر در منزل نگینه رئوفاوا مراسم وداع با او صورت گرفت و این هنرمند در قبرستان محله لوچاب به خاک سپرده شد.

نگینه رئوفاوا، هنرمند مردمی تاجیکستان، عمدتا در ژانر موسیقی مردمی و شش‌مقام آوازخوانی کرده و در سال های 1970 و 1980 به اوج شهرتش رسیده بود.

خانم رئوفاوا تخصص ویژه موسیقی نداشت، ولی زمانی که در دسته موسیقی کارخانه نساجی در سال 1969 هنرنمایی کرد، او را به خاطر استعداد هنری و آواز دلنشینش به گروه موسیقی کسبی "ربابنوازان" به کار گرفتند.

بعدتر، او با هنر آوازخوانی‌اش در سراسر تاجیکستان به شهرت رسید و او را برای کار به کمیته رادیو و تلویزیون این کشور دعوت کردند.

سعیدقول بلال اف، همکار چندین ساله نگینه رئوفاوا مرگ نابهنگام او را ضایعه بزرگ برای هنر تاجیک خواند.

وی گفت: “نگینه برای همیشه در دل های ما همچون آوازخوانی که استعداد خداداد داشت باقی می‌ماند. آواز او، سیمای او، لباس او، رفتار او خیلی تاجیکانه بود و بهترین سرودهای مردمی را نیز نگینه اجرا کرده است.”

Image caption نقره رحمتاوا: "هر سرودی که نگینه خواند، بلافاصله مردمی شد و برای همیشه در دلهای مردم جای گرفت

نقره رحمتاوا، آوازخوان دیگر معروف تاجیک و دوست دیرینه نگینه رئوفاوا می‌گوید که امروز پیش از اینکه با ستاره مردمی وداع کند، با "دوستش" وداع می‌کند.

وی گفت، باورش نمی‌آید که “دیگر هیچ گاه در محفل های دوستانه، لطیفه‌های نگینه، سرگذشت های خنده دار و خنده آور را” نخواهد شنید.

خانم رحمتاوا افزود: “همه می‌دانند که هرچند نگینه تخصص موسیقی کسبی نداشت، اما صدها مرتبه بهتر و حرفه ای تر از بیشتر آوازخوان های کسبی بود. نگینه هیچ آهنگی نخوانده است که معروف نشده باشد و در دل مردم برای همیشه جا پیدا نکرده باشد.”

هرچند نگینه رئوفاوا در سال 1989 بازنشسته شد، ولی تا پایان عمر خود در گروه موسیقی "دریا" در کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان، فعالیت هنری خود را ادامه‌داد.

نگینه رئوفاوا 21 مه سال 1945 در ناحیه فیضاباد تاجیکستان به دنیا آمد و در اوایل دهه 1970 وارد عرصه هنر شد.

آهنگ های "عسکربچه"، "قدت بلند است"، "من صدقه تو"، "دختر کجطاقی" از ترانه‌های مشهور نگینه رئوفاوا محسوب می‌شوند.

آهنگ های مردمی تاجیکی خانم رئوفاوا نه تنها در سراسر تاجیکستان و جماهیر شوروی سابق علاقه‌مند زیاد داشت، هنر وی در افغانستان، به خصوص مناطق شمالی این کشور نیز شنونده زیادی داشته است.

وی در سال 1977 عنوان هنرمند مردمی تاجیکستان و در سال 1996 جایزه ابوعبدالله رودکی، از مهمترین جوایز هنری را به خود اختصاص داد.

مطالب مرتبط