آیت الله مکارم شیرازی: نمی توانیم بنشینیم با مقدسات اسلامی بازی کنند

Image caption آیت الله مکارم شیرازی اجرای طرح تحول اقتصادی را دلیل عدم برخورد با این سخن دانست

آيت‌الله ناصر مكارم شيرازی، از مراجع تقلید شیعه در قم، با انتقاد از کسانی که "در کشور مصونیت دارند" و "به امامان و علما و فقها توهین می کنند"، گفت: "نمی توانیم بنشینیم با مقدسات اسلامی بازی کنند."

آیت الله مکارم شیرازی امروز چهارشنبه در ابتدای درس خارج فقه در قم گفت: "در رسانه ها و مطبوعات خبری از یکی از مسئولان منتشر شده که وی گفته است کسانی که با موسیقی مخالف هستند نمی فهمند. ما منتظر بوديم كه اين خبر تكذيب شود كه این گونه نشد."

پیش از این برخی از سایت های نزدیک به اصولگرایان، سخنانی را از قول آقای رحیم مشایی نقل کردند که در آن گفته بود: "بعضی موسیقی را درک نمی کنند و نمی فهمند و می گویند موسیقی حرام است. شما قبله ای غلط دارید و موسیقی را هم نمی فهمید چون که در فهم و درک دنیای شاعر و هنرمندی عاجزید."

آیت الله مکارم این سخن را "تعبیری بسیار زشت و زننده" و "توهین به فقها و علما بلکه توهین به امام باقر و امام صادق" دانست.

پاسخ در فرصت مناسب

در عین حال، آیت الله مکارم شیرازی گفت که "با توجه به اجرای طرح تحول اقتصادی، کشور نیاز به آرامش دارد و اگر شرایط خاص نبود ما طوری دیگر با این مساله برخورد می کردیم و وظیفه خود را انجام داده و هزینه آن را هم می پرداختیم."

آیت الله مکارم شیرازی گفت: "معنا ندارد بعضی ها در کشور مصونیت پیدا کنند و هر چه دلشان خواست بگویند، چرا؟"

"من به خاطر شرایط حساس کشور فعلا به همین میزان قناعت می کنم ولی در فرصت مناسب پاسخ مناسب را به این گونه افراد خواهیم داد."

به گزارش سایت رسمی آیت الله مکارم، یکی از طلبه های حاضر در جلسه به او گفت: "جنابعالی همواره می فرمایید شرایط خاصی در کشور حاکم بوده. شما باید همیشه به تکلیف خود عمل کنید."

آقای مکارم در پاسخ گفت: " فعلا شرایط کشور اخص الخاص است و باید در کشور آرامش وجود داشته باشد، بگذارید برای موقع مناسب ان شاء الله."

موضوع موسیقی در طول سی سال حکومت جمهوری اسلامی در ایران، از آنجا که نظرات فقهی مختلفی در مورد آن وجود دارد، بحث انگیز بوده، که این بحث ها، فعالیت در این زمینه را با دشواری هایی مواجه کرده است.

بنا بر آنچه تاکنون در پاسخ به استفتائات شرعی اعلام شده، نظر آیت الله خامنه ای در مورد موسیقی این است که 'تنها موسیقی مناسب "مجالس عیش و نوش" حرام است، اما تشخیص این امر به عهده خود افراد است.'

مطالب مرتبط