سازنده موسیقی متن مجموعه فیلم‌های جیمز باند درگذشت

حق نشر عکس Getty
Image caption جان باری در طول پنج دهه فعالیت در زمینه موسیقی فیلم، پنج اسکار و یک جایزه بفتا به دست آورد

جان باری، سازنده موسیقی متن فیلمهایی چون "از درون آفریقا" و "شیر در زمستان" و مجموعه فیلمهای جیمز باند در سن ۷۷ ساالگی به علت سکته قلبی در نیویورک درگذشت.

این آهنگساز بریتانیایی که در یورک به دنیا آمده بود، کارش را هنگام خدمت سربازی با نوازندگی ترومپت در ارتش بریتانیا آغاز کرد و شهرتش را با راه اندازی گروه "جان بری سون" در اواخر دهه ۱۹۵۰ به دست آورد؛ گروهی که خود خواننده و نوازنده ترومپت آن بود و ترانه هایی در ژانر راک اند رول و پاپ اجرا می کرد.

جان باری بر اساس تم معروف موسیقی جیمز باند که مانتی نورمن آن را برای فیلم دکتر نو ساخته بود، برای یازده فیلم دیگر این مجموعه از جمله گلدفینگر و تو فقط دوبار زندگی می کنی موسیقی ساخت. او در طول پنج دهه فعالیت در زمینه موسیقی فیلم پنج اسکار برای بهترین موسیقی متن از جمله برای فیلم های شیر در زمستان و با گرگها می رقصد و یک جایزه بفتا به دست آورد.

آخرین موسیقی متنی که او ساخت برای تریلر جنگی معما در سال ۲۰۰۱ بود. او همچنین موسیقی نمایش موزیکال برایتون راک را بر روی اشعار دان بلک ساخت که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۴ در لندن به روی صحنه رفت.

دان بلک که در کارهایی دیگر چون تاندربال و الماس ها برای همیشه با باری همکاری داشته است درباره او می گوید که موفقیت های بین المللی او را تحت تاثیر قرار نداد و هیچگاه از آن چیزی که بود تغییر نکرد.

جان باری در سال ۱۹۹۹ برای فعالیتش در زمینه های مختلف موسیقی به نشانی سلطنتی دست یافت.

پس از آنکه رابی ویلیامز، خواننده سرشناس بریتانیایی در سال ۱۹۹۸ از موسیقی "تو فقط دوبار زندگی می کنی" برای ترانه پرفروش "هزاره" استفاده کرد، مخاطبان جدیدی جذب آثار باری شدند.

از دیگر کارهای برجسته باری می توان به کابوی نیمه شب، زولو، بازی مرگ و چاپلین اشاره کرد.

باری بخش عمده ای از عمرش را در نیویورک زندگی کرد. از او چهار فرزند و پنج نوه برجای مانده است.

خانواده او اعلام کرده اند که مراسم خاکسپاری خصوصی خواهد بود و مراسم یادبودی در ماه های آینده در بریتانیا برگزار خواهد شد.