به روز شده:  18:35 گرينويچ - چهارشنبه 02 مارس 2011 - 11 اسفند 1389

"کارت قرمز" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته در برنامه آپارات فیلم "کارت قرمز" ساخته "مهناز افضلی" به نمایش در می آید.

درباره فیلم

شهرت برای آدم چه دردسرها که نمی آورد. ورزشکاران، هنرمندان و آنهایی که به هر حال سری توی سرها بلند می کنند، معمولاً زندگی شخصی شان به شدت در معرض خطر قرار می گیرد. ناصر محمدخانی گل زن قهار فوتبال ایران در دهه ۶۰، یکی از اینهاست.

شهلا جاهد در نمایی از فیلم کارت قرمز

شهلا جاهد در نمایی از فیلم کارت قرمز

ماجرای قتل همسر ناصر محمدخانی و بازداشت و محاکمه شهلا جاهد به اتهام این قتل، یکی از جنجالی ترین پرونده های جنایی ایران درسالهای اخیر بوده است. مهناز افضلی، در فیلم کارت قرمز بخشی از این پرونده و ماجرای آن را مرور کرده است.

(شهلا جاهد متهم این پرونده در سحر گاه دهم آذرماه هزارسیصدو هشتادو نه اعدام شد.)

ویژگی فیلم

این فیلم سعی دارد که به شیوه فیلم های مستند حقیقت یاب موضوع پرونده "شهلا جاهد " که یکی از جنجالی ترین پرونده های جنایی ایران در سال های اخیر بوده است را بدور از جنجال های مطبوعاتی، از زاویه ای غیر از رسانه های دولتی ایران پی بگیرد و در آخر ضمن بازگویی گوشه های از ارتباط محمد خانی و شهلا و محتویات ناگفته پرونده، بیننده را به تفکر بیشتر در باره شهلا و حکمی که درباره او اجرا شد وادارد.

خانم افضلی برای ساخت این فیلم امکانات خوبی را در اختیار گرفته است مانند امکان حضور و فیلمبرداری در دادگاه و ارتباط با متهم و ناصر محمد خانی، همین طور در اختیار داشتن فیلمهای خانوادگی و آرشیوی این دو و از همه مهمتر تیم تولید حرفه ای.

ترکیب این فیلمها و تصاویر برگزاری دادگاه و گفتگو های محمدخانی و مسئولین قضایی کمک کرده است که بخشی از شخصیت شهلا جاهد و ناصر محمد خانی، واقعیت های دادگاه های ایران و نیز جلوه های غیر مرسوم و تابوهای جامعه ایران به نمایش در آید.

درباره کارگردان

مهناز افضلی کارگردان فیلم کارت قرمز

مهناز افضلی

مهناز افضلی متولد تهران است. تا چند سال پیش، بیش از اینکه وی به عنوان یک فیلمساز مستند شناخته شود به عنوان یک بازیگر سینما و سریالهای تلویزیونی مطرح بود.

فیلم های "گزارش یک قتل"، "پرستار شب" ،"زمین آسمانی" از محمد علی نجفی و "اشک و لبخند" ، "آنسوی آینه" و "بازی" بخشی از کارهای او به عنوان یک بازیگر هستند.

فیلم "زنانه" (۱۳۸۲) او جهش بزرگی در مسیر حرفه ای اش بود. وی با این فیلم در بیش از سی فستیوال بین المللی از جمله جشنواره ایدفا شرکت کرد. فیلمهای مستند "شاهدی نیست" (۱۳۷۹) و "کارت قرمز"( ۱۳۸۵) از کارهای دیگر خانم افضلی هستند. تازه ترین کار او درباره زنان زندانی است.

مروری بر فیلم های هفته های اخیر

درباره فیلم "سرد سبز"

"سرد سبز" ساخته " ناصر صفاریان"، بخش دوم مجموعه سه گانه ایست که در آن زندگانی و مرگ فروغ فرخزاد از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار گرفته است. این فیلم درباره زندگی و مرگ این هنرمند است است.

در جای جای فیلم نیز قطعاتی از شعرهای فروغ بصورت میان نویس و یا با صدای خود او به نمایش در می آیند. به موازات این، به گوشه هایی از زندگی خصوصی فروغ با برادر خواهرهایش و نیز ازدواج، جدایی، عشق و حرفهای نا گفته ای از او نیز اشاره می شود. ساخت این مجموعه برای سازنده اش حدود یازده سال زمان برده است. ناصر صفاریان مستند ساز، در" سرد سبز" درگفت و گو با سینماگران و شاعران و همین طور خانواده او، جزییات تازه ای از زندگی پر جنب و جوش فروغ فرخزاد را به تصویر کشیده است.

نظرات بینندگان در مورد سرد سبز

سارا

آپارات این هفته که در مورد فروغ فرخزاد بود خوب بود ولی‌ صداش خیلی‌ نامفهوم بود بخصوص اون قسمت هائی که مادر فروغ حرف میزد، کاشکی‌ با پسرش‌کامیار‌ هم صحبت می کردین.

کما ل حسن زاده

فیلم فروغ بسیار زیبا و دلنشین بود درعین غمنا کی واقعی زندگی یک هنرمند جاودا نه بزرگ!

رو ح لطیفش که از عالم لطافت دریاها در خود جای داده شاد و سبز باد.

شهلا

هر وقت از بانوی شعر معاصر ایران خانم فروغ حرفی به میان می آید بلافاصله اندوهی به اندازه همه ی غم های دنیا قلبم را اندوهگین و پریشان می کند. فیلم سرد سبز حسابی منو درگیر کرده و در این یک هفته اخیر لحظه ای نیست که از دستش خلاص شوم و ناگزیر به نوشتن شدم . فکرمی کنم که فیلم دین اش را به خانم فروغ ادا کرده است.

مژگان

این فیلم را برای بار دوم بود که می دیدم و مثل بار اول به دلم نشست و لذت بردم .عاشق فروغ هستم و آرزو می کردم اگر می شد دوباره زندگی کنم مثل او می شدم.

حسین

نکات جدید و نویی را درباره فروغ از زبان مصاحبه‌شوندگان شنیدیم،اما متاسفانه ،کارگردان تصاویر بی‌ربط زیادی را به فیلم خود چسبانده بود!

استفاده‌ی بی‌منطق از فیلم‌های آرشیوی مثل نشان دادن کف دریا و... از ضعف‌های بارز این اثر بود و اینها.

رحیل

هیچ وقت از دیدنش سیر نمی شوم. ممنون از انتخاب شما.

طوبی

در مورد فروغ نگفته بسیار است، ژرفای این اقیانوس بیکران پیمایش می خواهد فراوان، امیدوارم این برنامه بخشی از نگفته باشد! ممنون از انتخاب سنجیده تان.

هانیه

فروغ فرخزاد در نمایی در فیلم سرد سبز ساخته ناصر صفاریان

فروغ فرخزاد در نمایی از فیلم سردسبز ساخته ناصر صفاریان

با توجه به اینکه جز شایعات چیزی راجع به فروغ نداریم فیلم خوبیه! به نظر من نکته جالب فیلم تمام حرف های افراده که عمدتا مشهور هستند و نزدیک به فروغ و حرف هاشون مستنده! اما من فکر می کنم ادیت تصاویر و تصاویری که بینش پخش میشه خیلی مطلوب نیست و توقع میره بهتر و با کیفیت تر باشه! مثل تصاویر گل ها و مکث زیاد با موسیقی روی این تصاویر. و من فکر می کنم اکثر اشعار فروغ با صدای خودش هست. بهتر بود با صدای خودش توی فیلم پخش بشه نه صدای کس دیگه. و صدای خانمی که گاهی چیزی و نقل می کرد مثل دیدار فروغ و شاپور و بعد طلاق با جمله های جدی تر و مناسب تری می تونست همه چیز و عنوان کنه.
و فکر می کتم عکس فروغ که به پشتی کنار مادرش چسبیده بود از حرفه ای و مستند بودن صحنه کم کرده بود. اما در ازای اینها صحبت های افراد دوست داشتنی و معتبری مثل مشیری و آغداشلو و تعریف قضایا از زبان خانواده ی فروغ بهترین کاری بود که می شد انجام داد.

سارا

حضور هنر مندان مختلف، اطلاعات جالب و دیدگاه های متفاوتی را مطرح می کرد. روند فیلم نیز به شکلی بود که بیننده را نسبت به زندگی هنرمندی که در میان ما نیست کنجکاو می کرد. اما از آنجا که تلاش فیلمساز در نشان دادن نگاهی بی طرفانه بود، قضاوت در مورد شخصیت فروغ بر عهده تماشاگر گذاشته شده بود.

صابر

واقعا زیبا بود. واقعا اشکم را درآورد.

سام

یکی‌ از بهترین‌ها بود. هیچ وقت نشده بود فیلمی از فروغ ببینم، تو این مستند دیدم. عالی‌ بود.

خانواده آریان کیا از اهواز

ما خانوادگی خیلی تشکر می کنیم از اینکه یاد می کنید از شاعران و نویسندگان مردمی ایران که حکومت میانه خوبی با آنها نداشت و هنوز هم ندارد. اگر بتوانید از رهبران شهید فداییان و مجاهدین نیز یادی بکنید و فیلم هایی از آنها پخش بکنید از شما سپاسگزار خواهیم شد.

درباره فیلم "سیانوزه "

"سیانوزه " ساخته "رخساره قائم مقامی "حکایت زندگی یک نقاش صاف و ساده است. نقاشی که با رویاهایش در تهران زندگی می کند و با وجود همه خشونت های اطرافش، سعی می کند رویاهایش را زنده نگه دارد. فیلمساز این فیلم ،علاقه ویژه ای به ترکیب فیلم مستند و انیمیشن دارد و می خواهد از طریق استفاده از انیمیشن جهان بیرونی را با جهان درون وصل کند.

درباره فیلم" اما اگر بهار نیاید "

نمایی از فیلم "اما اگر بهار نیاید "ساخته علیرضا درویش

نمایی از فیلم"اما اگر بهار نیاید" ساخته علیرضا درویش

انیمیشن هنری است که نه تنها در ساختار مستند، بلکه به خودی خود هم دنیای عجیب و شگفت انگیزی دارد و هنرمند می تواند در آن با ذهنی خلاق به جهان معنا ها برود و مفاهیم انتزاعی از جهان اطرافش را خلق کند. مفاهیمی که شاید در عالم واقع نشود که آنها را تصویر کرد."اما اگر بهار نیاید" یک برداشت تصویری آزاد از یکی از شعر های فروغ فرخزاد است. این فیلم داستان سفر درونی زنی است برای کشف خودش، رویاهایش و جایگاهش در میان همه ناممکن ها. این فیلم نگاه شاعرانه ای دارد به تلاش زن و ستایشی است از جایگاه او.

نظرات بینندگان درباره فیلم های "سیانوزه" و "اما اگر بهار نیاید"

رحیل

فیلم سیانوزه بی نظیر بود. من این آقا را یکبار دیدم و از اینکه مجبور بود کارهای زیباش را کنار خیابان بفروشه و با یک قیمت بسیار ازران ناراحت بودم.از دیدن فیلم واقعا لذت بردم.

مژگان

فیلم اول را دیدم بسیار بسیار زیبا بود. مثل یک شعر بود، تکرارش را هم دوست دارم ببینم.

منصوره

هردو فیلم فوق العاده بودند. بویژه اگر بهار نیاید. آرام و لطیف در ظاهر اما دلگیر و در عین حال پر تلاش در درون و چقدر یاد فروغ و همه زنانی بودم که به جنگ غیرممکن ها می روند تنها و دست خالی.

هاجر

سیانوزه خیلی حس خوبی داشت. دلم می خواست طولانی تر باشه.

سارا

سیانوزه خیلی تاثیرگذار بود.

مجتبی

سیانوزه یک کار احساسی بود و تاثیر گذار.
کار دوم کار خیلی خوبی نبود. توی اجراش بیشتر می توانستند وقت بگذارند.

محسن

سیانوزه نشون دهنده یک تیپ شخصیتی در ایران بود و همه این آدما همه مشکلات این هنرمند را هر روز دارن تجربه می کنند. در کل فیلم خوبی از کار در آمده بود.

سروش

سیانوزه "جالب بود، "اما اگر بهار نیاید" هم خوب بود اما موسیقی اش فکر کنم ضعیف بود.

پگاه

اما اگر بهار نیاید خیلی عالی بود، آدم را یاد نوشته های کافکا می انداخت. در مورد سیانوزه هم فقط از این می ترسم که بذاریم این هنرمندها تو فلاکت بمیرند بعد فرزندان و نوه هامون فحشمون بدهند که هنرمند هامون را زنده به گور کردیم.

بهار

سیانوزه فوق العاده بود. از انتخاب خوبتان ممنون. من را با شخصیتی آشنا کرد که همیشه دوست داشتم راجع به او بدونم.

کمند

جمشید امین فر در نمایی از فیلم "سیانوزه" ساخته رخساره قائم مقامی

جمشید امین فر در نمایی از فیلم "سیانوزه" ساخته رخساره قائم مقامی

سیانوزه فوق العاده بود و خیلی جالب تونسته بود ضعف ایران و مردم ایران را که هیچوقت نخواستن با اینگونه افراد تو جامعه کنار بیاند، نشون داده بود!!!

و چه بسا که از این هنرمندان تو ایران زیاده و همیشه بجای نون دادن بهشون، آب و نون و اجازه زندگی ازشون گرفته می شه.

مهرداد

سیانوزه که واقعا شاهکار بود واقعا جای تاسف داره که چنین مستندهایی را آدم باید به قول حکومتی ها در یک رسانه بیگانه دید من که تا به امروز حتی از وجود چنین مستندی خبر نداشتم چه برسد به جایزه ایی که در جشنواره های خارجی برده است.

محسن

سیانوزه، از اون فیلم هایی که میشه بهش حسودی کرد.

ترکیب فیلم، انیمیشن و نقاشی کار را به یک جور اثر آوانگارد در سینمای مستند ایران تبدیل کرده.

موسیقی انتخابی خوب و استفاده به جا از صدای خاص شخصیت اصلی در سرتاسر فیلم هارمونی شگفت انگیزی بین صدا و تصویر به وجود آورده. به خانم قائم مقامی تبریک میگم و به ایشون حسودی می کنم.

شیده

خیلی کار موفقی بود من که تکرارش را هم دیدم وکلی باهاش زندگی کردم جالبه که دوتا بچه هام که ۹ ساله و دوسال و نیمه هستند از پای برنامه تکون نخوردن و دخترم در آخر فیلم کلی گریه کرد.

واقعآ کارهای جمشید و خانم رخساره بسیار جالب بودند من یادم میاد سال ۸۰ از جمشید که جلو دانشگاهمون جاش بود، کتاب و نوار می خریدم. یادش بخیر هر جا که هست موفق باشد.

مریم

فیلمهای قشنگ و تاثیر گذاری بودند. در سیانوزه استفاده فیلمساز از نقاشی های خود سوژه بصورت متحرک و برای بیان بیشتر افکار و احساساتش فوق العاده بود. و واقعا متاثر شدم بخاطر برخوردهای بد،کاش الان در وضعیت دلخواه باشند. فیلم پیام فرهنگی مهم و قابل توجهی داشت.

مهرداد

سیانوزه نقاشی هاش و تصاویر متحرکش فوق العاده هست مخصوصا آن تصویری که لحظه به دار آویخته شدن را با تصاویر متحرک نشان می داد.

علی

سیانوزه خیلی عالی بود. کاش فیلمساز بیشتر به شخصیت اصلی فیلم می پرداخت.

فرحناز

خیلی زیبا بود و غم انگیز. اما دوست داشتم نظرهنرمندهای صاحب نظر را در مورد این نقاش بدونم و درموردشخصیتش و زندگیش هم افراد بیشتری صحبت می کردند.

بابک

سیانوزه ترکیب رئال و سورئال رو به شکل جالبی نمایش داده بود. واقعا جالب و دیدنی بود.

نجیمه

فیلم جالب بود. مخصوصا وقتی که تو طول فیلم فکر می کنم با یک نابغه طرفیم ولی آخرش می فهمیم سیانوزه داره.

مصطفی از تهران

آن آقای نقاش را چند بار دیده بودم. چندان به او اهمیت ندادم ولی فیلم سیانوزه برایم تکان‌دهنده بود. واقعا" به کارگردان تبریک می‌گویم.

مسعود امامی

فیلم سیانوزه واقعآ خوب بود. جمشید خاطرات دوران بد کودکی را در هنرش به نمایش می گذارد و با شهامت شرایط تعلیم و تربیت خود را به عنوان یک نفر در جامعه تنگ و تاریک حاکم بر ایران تصویر می کند.

احسان از تهران

فیلم سیانوزه بسیار تاثیر گذار بود و به من نشان می داد که چقدر کم انسانها همدیگر راتحمل می کنند و به جرم متفاوت بودند چه زود حکم صادر می کنند.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۱۰

۱۷:۱۰

۱۷:۴۰

۱۲:۴۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.