نخستین حضور یک پاپ در پرسش و پاسخ تلویزیونی

همه سؤالات درباره تحمل رنج های دنیوی بود
توضیح تصویر،

همه سؤالات درباره تحمل رنج های دنیوی بود

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان در یک برنامه پرسش و پاسخ تلویزیونی شرکت کرد و به این ترتیب نخستین پاپی شد که در مقابل دوربین تلویزیون، به پرسش های مخاطبان پاسخ داد.

این برنامه که از پیش ضبط شده بود، بعد از ظهر امروز ۲۲ آوریل که موسوم به جمعه خوب است، از شبکه ایتالیایی "رای" پخش شد.

از میان هزاران سؤالی که از سراسر دنیا رسیده بود، هفت سؤال انتخاب شده بود تا پاپ در برنامه ای هشتاد دقیقه ای به آنها پاسخ دهد.

همه این سوال ها درباره سرکردن با سختی ها و رنج ها بود.

بینندگان تلویزیونی، صفحه ای دو نیمه شده را می دیدند که در یک نیمه آن، پاپ در کتابخانه واتیکان نشسته بود و در نیمه دیگر، پرسش کنندگان نزدیک خانه های خود مقابل دوربین قرار گرفته بودند.

نخستین سوال را دختر ژاپنی هفت ساله ای کرد که از مصیبت دیدگان زلزله و سونامی اخیر ژاپن بود.

او پرسید چرا او و سایر کودکان باید در این حس وحشت به سر ببرند. پاپ پاسخ داد که او نیز این سوال را از خود پرسیده است.

پاپ گفت: "ما پاسخ را نمی دانیم ولی می دانیم که مسیح نیز مثل شما رنج کشید."

سوال بعدی از سوی مادر پسری مطرح شد که در کمایی طولانی مدت به سر می برد. او پرسید آیا پسرش هنوز روح دارد، و پاپ پاسخ داد که بله، روح او هنوز در بدنش هست.

او گفت: "این وضع شاید همچون وضع گیتاری باشد که تارهایش پاره شده و به همین دلیل دیگر نمی توان آن را نواخت."

"می توان گفت ساز بدن نیز مثل این گیتار، شکننده و آسیب پذیر است. ولی حضور دارد."

پاپ به زن مسلمانی از ساحل عاج که از او توصیه ای برای چگونگی سرکردن با تنش های کشورش می خواست، گفت که مردم باید مسیح را الگوی صلح ببینند.

او گفت: "خشونت هیچ گاه از سوی خدا نمی آید و هیچ گاه به آمدن هیچ چیز خوبی کمک نمی کند، ولی ابزاری ویرانگر است و راه گریختن از مشکلات نیست."

پاپ بندیکت شانزدهم به چند دانشجوی مسیحی در عراق که می خواستند بدانند چگونه سایر مسیحیان را تشویف کنند که از کشور فرار نکنند، گفت که کلیسا مشوق گفت و گو میان ادیان است.

'بسیار کنترل شده'

دانکن کندی، خبرنگار بی بی سی می گوید که منتقدان، این برنامه را "بسیار کنترل شده" و "تا حدودی بهداشتی شده" ارزیابی می کنند.

"هیچ مجالی برای پرسیدن سؤالات تند از کلیسا نبود، مثل سؤال درباره رسوایی های جنسی کشیشان که سال گذشته بر جشن عید پاک کلیسا سایه انداخت."

خبرنگار بی بی سی می افزاید: "ولی واتیکان این برنامه را نخستین قدم برای قابل اعتمادتر و شفاف تر بودن خواهد دانست و همچنین برطرف کننده اتهاماتی از این دست که کلیسا نتوانسته درباره موضوع رسوایی های اخلاقی، باز و آزادانه عمل کند."

تاکنون پاپ تنها در طول سفرهای خارجی و در هواپیما به سوالات خبرنگاران پاسخ داده است.

این برنامه تلویزیونی یک هفته پیش، برای پخش در بعداز ظهر "جمعه خوب" -یادروز مصلوب شدن عیسی مسیح- در کتابخانه واتیکان ضبط شد.

رزاریو کارلو، مجری برنامه، گفت که فکر ساخت این برنامه در ابتدا عملی به نظر نمی رسید، ولی آنها در منش پاپ بندیکت چیزی دیدند که باعث شد پیشنهاد چنین برنامه ای را با او مطرح کنند.

به گزارش خبرگزاری کاتولیک، رزاریو کارلو گفت: "ما پیشنهاد کردیم و او پذیرفت."